Fikusy, kamelia i parę innych

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Fikusy, kamelia i parę innych

Post »

Po przełożeniu Adenium na jedną "paletę" mam teraz okazję porównać wzrost roślinek z pierwszego rzutu względem drugiego.

Obrazek

8 z 33 siewek ma pousychane końcówki liści, ale nowe rosną ładne. Na razie nie widzę, żeby dało się określić jakąś przyczynę tego usychania. Zdarza się zarówno u najsilniejszych i najbardziej rachitycznych siewek, w pierwszym i drugim rzucie, bez związku z ilością światła (paleta jest długa, te po bokach mają trochę mniej światła w ciągu dnia, bo chowają się za ramą okienną). Nie widzę też na razie, aby powodowało zamieranie roślinek - dają sobie radę, rosną. Nie ogarniam. ;:218

Fikusy za to cieszą mnie bez żadnego "ale" (odpukać). Nie minął nawet miesiąc od strzyżenia, a one już prawie całkiem zielone! :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i przybyły moje nowe nabytki. Niestety, radość jest połowiczna. Z fuksją dostałam w komplecie mszyce. :( W dodatku zorientowałam się dopiero na drugi dzień (mimo, że oglądałam ją dokładnie po wyjęciu z paczki, ale cholerstwa się chyba pochowały po prostu). I teraz mam obawy, czy w jedną noc zdążyły się przeprowadzić na inne rośliny (nie mam miejsca na "kwarantannę" - stała obok moich innych roślinek). Co prawda nawet kiedy w ogrodzie miałam mszyce np. na różach, to fikusy i azalie nigdy ich nie złapały, ale i tak się zastanawiam. Po drugie smutno mi. Takie rzeczy mogą się przytrafić, ale szkoda, że na moją fuksję padło... No i po trzecie wywaliłam ją na zewnątrz i teraz się tylko martwię, aby nie zmarzła. Ale do domu jej nie wezmę, a oprysk zrobię najwcześniej jutro.

Oto i winowajczyni. Fuksja Hawkshead.

Obrazek

Podjęłam jeszcze jedną próbę z Eukaliptusem E. gunnii. Ale to drugie i ostatnie podejście. Więc niech lepiej współpracuje.

Obrazek

I roślinka, z której cieszę się najbardziej - Albicja. :)

Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikusy, kamelia i parę innych

Post »

Ależ odrutowane te fikusy, aż mi ciarki po plecach przechodzą :lol: . Mniemam, że wiesz, co czynisz :D .
Fuksja nie zmarznie (jeżeli nie ma na minusie oczywiście), trzeba tylko osłonić od wiatru. Mszyce bardzo je lubią, u mnie mrówki zawsze sygnalizują, gdzie założyły kolonię - młode listki są zawinięte, a w zawijaskach mszyce. Już mi się to kilkakrotnie zdarzyło.
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Fikusy, kamelia i parę innych

Post »

Fikusy rosną i świetnie dają sobie radę. W niczym im to nie przeszkadza, a ja druty usunę za miesiąc-dwa, żeby nie uszkodziły kory.

Co do fuksji, to liczyłam się z tym, że jest miła dla mszyc, ale nie sądziłam, że mszyce przyjadą razem z nią. ;) Ale nic to, poradzimy sobie.

Przyjechały też moje nowe Kamelie - Nobilissima i Brushfield Yellow. ;:138 Nie robiłam jeszcze zdjęć, bo muszę je najpierw przesadzić, mają mikroskopijne doniczki.

A w ramach jakiejś relacji fotograficznej zdjęcie sadzonek, które wczoraj wylądowały w doniczkach. :)

Obrazek

Obrazek

I jeszcze moja wisienka, która wygląda teraz prześlicznie. Założyłam wątek ze zdjęciami ogrodowymi, zapraszam tam serdecznie, wstawione jest więcej zdjęć tego uroczego krzaczka. :)

Obrazek
nieulozona-tak
500p
500p
Posty: 829
Od: 3 gru 2014, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Fikusy, kamelia i parę innych

Post »

Piękne grubaski :)
Teraz będzie coraz więcej słonka to będą rosły jeszcze szybciej :)
Kasia :)
zapraszam
Te co powodują uśmiech
Awatar użytkownika
*Kasia
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 sie 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Fikusy, kamelia i parę innych

Post »

A to eukaliptus taki trudny w uprawie? Miałam chęć spróbować go wysiać.
kaskash
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2016, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fikusy, kamelia i parę innych

Post »

Pięknie zielenią się odrutowane fikusy, moje moczą nóżki w wodzie, mam nadzieję, że niedługo ujrzę korzonki.
A co to za sadzonka na pierwszym zdjęciu, ta najwyższa?

Halina
Pozdrawiam, Halina
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Fikusy, kamelia i parę innych

Post »

nieulozona-tak pisze:Piękne grubaski :) Teraz będzie coraz więcej słonka to będą rosły jeszcze szybciej :)
Oby, oby. :) Mam nadzieję, że ruszą, jak je wystawię na dobre na słoneczko. Mam takie miejsce, gdzie słońce świeci od 8 do 17, myślę, że im się spodoba, kiedy już się przyzwyczają do słonka.

Kasiu, z tym eukaliptusem to może tak, że nie jest jakiś trudny w uprawie, ale nie mam mu jak zapewnić optymalnych warunków. I nie potrafimy się dogadać jakoś.

Halinko, ta najwyższa sadzonka to granatowiec. Co do fikusów, to tak z doświadczenia powiem, że nie muszą mieć korzonków, wystarczy, że na korze pojawią się takie białe punkty, z których te korzonki potem wyrastają. Ja nie czekam dłużej, wtedy wsadzam w podłoże i jak do tej pory myślę, że z 95% sadzonek się przyjęło. Tylko poza F. microcarpa, czyli tego co jest szczepiony np. w przypadku "marchewek". Tego nie udało mi się ukorzenić jeszcze ani razu. Ale beniaminki i F. retusa to bez problemu.

A moje gruboszki-nie-gruboszki rosną całkiem dziarsko. Chyba się udało. :)

Obrazek
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Fikusy, kamelia i parę innych

Post »

Dużo słoneczka im daj i pójdą jak strzała :wink: Wisienka niczego sobie ;:173
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Fikusy, kamelia i parę innych

Post »

Gruboszki-nie-gruboszki słodkie ;:167 Też na bonsai przeznaczone? :)
Wiśnia mnie oczarowała ;:167 ;:138 ;:138 ;:138 Masz talent :)
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
kaskash
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2016, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fikusy, kamelia i parę innych

Post »

Zgadza się, Wiśnia Kojou-no-mai jest piękna, masz talent i dużą wiedzę w temacie bonsai, będziesz naszą "Mistrzynią Bonsai" ;:196 .
Ja moczę zwykłe beniaminki, sprawdziłam rzeczywiście na niektórych pokazały się białe punkciki, ale poczekam jeszcze trochę, niech puszczą korzonki, nie mam miejsca na parapetach, posadzę jak na dobre rozpocznę sezon balkonowy, wyniosę wtedy część kwiatuszków na balkon i będzie miejsce na nowe :D
A ponieważ tak zauroczyły mnie Twoje drzewka bonsai, to tych fikusów moczę trochę więcej, później będę zastanawiać się co z nimi począć ;:306

Halina
Pozdrawiam, Halina
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Fikusy, kamelia i parę innych

Post »

Moniko, Moniko - dziękuję bardzo. :) Gruboszki nie wiem, czy skończą jako bonsai, czy po prostu będą sobie rosły. Zobaczymy jak się dogadamy ze sobą. :)

Halinko - dziękuję za taki komplement, ale absolutnie nie poczuwam się do takiego tytułu. :) Co do fikusów to uważaj, bo to baaaardzo wciąga. ;:306

Co do fikusów. Lasek się zieleni.

Obrazek

Marchewa też.

Obrazek

Sadzonka granatowca z zeszłego roku. Przesadziłam ją wczoraj, pięknie się ukorzeniła.

Obrazek

Kamelia Brushfield Yellow.

Obrazek

Kamelia Nobilissima.

Obrazek

Jedno Kalanchoe rozwinęło jakiś zapomniany kwiatuszek.

Obrazek

A drugie, to o którym zapomniałam przez całą zimę i ani razu nie podlałam, ma się w tej chwili świetnie.

Obrazek
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Fikusy, kamelia i parę innych

Post »

Ja też mam kalanchoe :) czytałam ostatnio, że trzeba im skrócić dzień, żeby je pobudzić do kwitnienia, bo moje też tylko jakieś pojedyncze kwiatki dają i właśnie eksperymentuje z zacienianiem.
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikusy, kamelia i parę innych

Post »

Bardzo mi się podoba fikusowy lasek ;:138 . Ten ukorzeniony granatowiec - to zwykły, czy nana?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”