Hippeastrum i nie tylko

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Dzisiaj w końcu rozkwitł 'Lemon Lime':
Obrazek
Ma największe kwiaty ze wszystkich zwartnic, jakie zakwitły u mnie w tym roku. Co prawda jeszcz jedno hippeastrum szykuje się do kwitnienia ale po pierwsze ma kwiaty znacznie mniejsze, a po drugie jego kwitnienie znacznie się opóźni ponieważ mój kot zrzucił je z parapetu i złamał starszy pęd kwiatowy...

Zrobiłem też porównanie wielkości kwiatów, które u mnie kwitły;) skala odzwierciedla centymetry;)
Obrazek
Niestety nie ma tu 'Red Lion' ponieważ jeden został u rodziców a drugą cebulę oddałem w prezencie - a jego kwiaty byłyby największe;) porównanie jest mi też potrzebnie do oceny cech zwartnic wysianych z krzyżówek (jak już zakwitną;))
siobra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 sty 2015, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Witajcie. Super wątek. Zachorowałam na hippeastrum. Jutro dzwonię po wszystkich ogrodnikach za cebulkami :D Jak tylko coś uda mi się zdobyć to będę prosić o rady w uprawianiu. Przepiękne kwiaty. Nie mam niestety żadnego doświadczenia z takimi kwiatami ale myślę że pomożecie. :)
dominika_sz
100p
100p
Posty: 107
Od: 13 sie 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Piękne kwitnienie ;:oj . Zrobiłeś super porównanie, przyda się na pewno wszystkim i może pomóc przy wyborze odmiany :)
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Będę oczywiście uzupełniał moje porównanie kwiatów różnych odmian Hippeastrum jak tylko u mnie zakwitną.
'Baby Star' przekwitło i niestety nie zawiązało żadnych nasion mimo usilnych prób zapylenia, ciemno różowe Hippeastrum nasiona zawiązało bez większego problemu. Trochę niepokoi mnie też wygląd 'Baby Star' - na 2 liściach już zauważyłem niepokojący czerwony pas aczkolwiek nie pasuje mi to aż tak bardzo do działalności grzyba, raczej wygląda to na uszkodzenie mechaniczne - i na myśl przychodzi mi roztocz narcyzowy... muszę uważnie się przyjrzeć wzrostowi liści i ocenić co dolega roślinie.
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Witaj sauromatum, cieszę się że trafiłam na Twój wątek. Również jestem miłośniczką hippeastrum, choć mocno początkującą.
Twoja kolekcja robi ogromne wrażenie, zaznaczam wątek i na pewno będę powracać.;)
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Poniżej zdjęcie Hippeastrum, które kot zrzucił i złamał się pęd kwiatowy. Mam nadzieję, że ten 2 pęd zakwitnie;)
Obrazek

A tutaj wygląd 2-letnich cebulek - gdyby patrzeć tylko na liście to one są większe niż część dorosłych roślin - ale cebulki mają dużo mniejsze;)
Obrazek
Awatar użytkownika
brumbram
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 sty 2015, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Moja zwartnica kwitnie juz trzeci raz w tym roku ma trzy pędy. Chcialabym wstawic fote ale nie umiem
Awatar użytkownika
brumbram
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 sty 2015, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Nie wiem czy to tu pisac jak cos to prosze mnie odeslac czy jest jakis sposob aby zwartnica wypuscila cebulki przybyszowe?
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

:wit
Kolejny świetny wątek dotyczący hipeastrum ;:63 .
W ubiegłym roku próbowałam skrzyżować dwa osobniki (nn) kwitnące w jednym czasie, niestety nie zawiązały nasion.
Będę śledzić Twoje poczynania.
Pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
andziula30
200p
200p
Posty: 338
Od: 9 kwie 2012, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Witajcie. :wit U mnie rozkwitł pierwszy z kilku posiadanych. Nigdy nie interesowałam się odmianami,zbierałam bo podobały mi się kwiaty.Tego mam od babci ,dostałam jakieś 20 lat temu ,pierwsza cebulka padła a to już jej potomstwo. Ktoś wie jaka to odmiana?
Obrazek
I niech patrzą liście, tak łatwo upaść jak one wszystkie.
Niech kwiaty zobaczą, że ludzie choć tańczą razem, sami płaczą...
siobra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 sty 2015, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

andziula30. Piękny ten Twój kwiat ;:333 Ja dopiero zaczynam przygodę z hippeastrum. Nie jest łatwo je dostać ale udało mi się zakupić na giełdzie kwiatowej. Nazywa się sweet pink. Wrzucę zdjęcia jak opanuję tą sztukę. Tymczasem czytam różne artykuły na temat uprawy hippeastrum i staram się uporządkować sobie wszystkie informację. Efekt: dalej nic nie wiem, ani ile go podlewać, ani czy go nawozić, może przesadzić? Na razie walczymy z "równowagą". Mój kwiat przechyla się w stronę okna (albo kaloryfera). Po nocy jest bardzo wyraźnie wygięty. Obracam go i do wieczora stoi prosto. Na drugi dzień to samo tylko w drugą stronę. Żartowniś z niego :D
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

andziula30 odmian Hippeastrum jest bardzo wiele a do tego jest sporo do siebie podobnych. Niestety nie wiem, co to może być za odmiana ale możesz zerknąć np na stronę na facebook'u hippeastrum fans - tam jest sporo rozpoznanych odmian. Poza tym bardzo ładny ten Twój kwiat.

siobra rozumiem, że pęd kwiatowy się wygina cały czas, tak? niestety zimą w mieszkaniu jest za mało światła i pęd będzie się tak krzywił - możesz go podeprzeć kijkiem wtedy ograniczysz odchylanie się. Gdy moje zwartnice kwitły w czerwcu pędy miały dużo niższe oraz tak mocno się do światła nie odchylały.
Co do podlewania - jeśli cebula wypuszcza pęd kwiatowy to podlewamy umiarkowanie - żeby nie miały za mokro bo cebula nawet w suchym podłożu wypuści pęd ponieważ korzysta z asymilatów zgromadzonych w cebuli. Po kwitnieniu, gdy Hippeastrum wypuści już liście podlewamy więcej, utrzymujemy wilgotne podłoże, ale nie mokre. Lepiej przesuszyć niż zalewać. Co do nawożenia to ja nawożę dużo, nawet co tydzień ale w słabszym stężeniu.
siobra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 sty 2015, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Obrazek

Wczoraj rano przechyliła się w stronę okna. A to zdjęcie powyżej jest z popołudnia, więc widać że po obróceniu doniczki wróciła do pionu.


Obrazek

Dzisiaj rano znowu ukłon do okna (niestety nie mam zdjęcia). Znowu obrót doniczki. A teraz wygląda jak na powyższym zdjęciu.

Może wystarczy obracać doniczką. Stoi blisko okna, nie na parapecie ale zaraz obok.
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”