Hippeastrum i nie tylko

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

luczek95, ciężko przewidzieć do kiedy będą trwały kwitnienia bo co roku o trochę innej porze kwitną. W zeszłym roku miałem kilka kwitnących roślin jeszcze w maju, później przez lato sporadycznie któraś kwitnie. Ale do maja na pewno będą kwitły.

Pojedyncze siewki kwitną już po około 2,5 roku od wysiania, po około 3,5 roku zakwitła mi większość siewek. Moje najstarsze siewki mają niecałe 4 lata :wink: Mało mam danych żeby móc do odnieść do większości siewek.

ktoś, jeszcze jedna, prawdopodobnie czerwona siewka szykuje się do kwitnienia - ciekawe jak ona będzie wyglądać.

A tu rozpoczynająca kwitnienie biała siewka:
Obrazek
Cebula wypuszcza drugi pęd kwiatowy :wink:

a to moja najstarsza cebula:
Obrazek
To ona jest jednym z rodziców tej białej (i tych wszystkich czerwonych) siewek.

Mój nowy, gardeniowy nabytek czyli podobno Hippeastrum papilio:
Obrazek
Cebula po przejściach ale już zgnilizna opanowana i jest nawet szansa na kwitnienie. Okaże się czy jest to papilio czy kolejna pomyłka.

Auchanowe cebule kwitną w najlepsze:
Obrazek

Obrazek
Obawiam się tylko ich braku korzeni, oby zakorzeniły się po kwitnieniu...

A to tescowy zakup:
Obrazek
Podobno może to być 'Harequin' - byłoby nawet miło :wink:

Rok temu, na Gardenii kupiłem cebulę opisaną jako 'Amsterdam', na etykiecie zdjęcie bardzo ciemnej, dużej odmiany. Teraz wygląda tak:
Obrazek
Cebula jest bardzo duża, roślina ma już bardzo długie liście i 2 pędy kwiatowe. Kwiat chyba był ciemny ale 'Amsterdam' nie ma ciemnych kwiatów podobno, bardziej w stylu 'Minerwy'. Te kwiaty zgadzały się ze zdjęciem na etykiecie ale nazwa się nie zgadza... Ale nie przeszkadza mi to :wink:
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Ale u Ciebie pięknie... u mnie liście póki co.
W tym roku moje skromne towarzystwo muszę utuczyć, może za rok coś się pojawi.

Pewnie to pytanie już padło, ale będę wdzięczy z krótką odpowiedź, nawozisz je czymś?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

bool, łatwiej byłoby mi napisać czym moich cebul nie nawożę :wink: Ja nie stosuję żadnego specjalnego nawozu - nawożę wszystkim co mam pod ręką - nawóz uniwersalny, do roślin zielonych, do roślin kwitnących, do cytrusów, do kaktusów, do storczyków, dla datur na wzrost, dla datur na kwitnienie... nie ograniczam się :wink: nawożę średnio raz w tygodniu, chyba im to odpowiada bo naprawdę sporo cebul wypuściło pędy, spora część wypuściła nawet po 2 pędy :wink: Chciałem rano jakieś zdjęcia porobić ale oczywiście nie naładowałem baterii do aparatu :wink: Więc może wieczorem coś wrzucę.
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Jakiś nawóz zakupię w tym roku. Chce dobrze odżywić cebule, tak aby w przyszłym sezonie miały wystarczająco dużo energii na pokazanie kwiatów. Szczególnie zależy mi na tej starej odmianie, radochę miałbym ogromną.

Czekam/y na zdjęcia! :wink:
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

bool, trzymam kciuki żeby Tobie zakwitły. Karm dużo, ja się raczej z nawozami nie ograniczam :wink:

Na początek sprekelia w pełnym rozkwicie:
Obrazek
To już 3 kwiat tej cebuli, ten jest największy i najwyższy.

A tu moja najstarsza cebula czyli niezawodny 'Red Lion':
Obrazek
Ma 6 kwiatów na pędzie, obok rośnie pęd cebuli przybyszowej a cebula mateczna wypuszcza 2 pęd - więc kwitnienie będzie trwać sporo :wink:

Do kwitnienia powoli szykuje się niby 'Amsterdam':
Obrazek
Zdjęcie na etykiecie się zgadzało ale nazwa odmiany już nie bardzo... w każdym razie roślina jest wielka, ma wielki pióropusz liści choć wegetacja się dopiero zaczęła oraz 2 pędy kwiatowe. Na tym pędzie ma 4 kwiaty :D
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Okazuje się, że cebula, kupiona jako 'Amsterdam' to 'Magnum' :wink: Lubie takie duże, jednobarwne kwiaty :D
Obrazek

Obrazek

Najnowszy, tescowy nabytek okazał się być odmianą 'Harlequin':
Obrazek

Obrazek
Bardzo mi się spodobała ta odmiana. Oczywiście pyłek posłuży mi do zapyleń innych odmian :wink:

A to moja siewka:
Obrazek

I rodzic siewki czyli 'Red Lion'
Obrazek

To jest pąk 'Mambo':
Obrazek
Roślinę dostałem już w pełni wegetacji z gotowymi do kwitnienia pąkami.

A to bardzo ciekawiący mnie osobnik:
Obrazek
Dostałem w zeszłym roku tę cebulkę, nie kwitła. W tym roku wypuściła 2 pędy kwiatowe. Cebula jest ogólnie mała, nie podejrzewałbym ją o zdolność do zakwitnięcia na 2 pędach. pędy były wąskie, szczupłe jak u cybistrów. Kwiaty wyglądają na małe ale takiej specyficznej budowy. Zobaczymy co to będzie :wink: Cała roślina jest dość mała, pędy ma niskie - jej kompaktowy wygląd bardzo mi odpowiada (choć olbrzymy też lubię :wink: ).
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Tescowy 'Harlequin':
Obrazek

'Mambo':
Obrazek

Obrazek

Cebula kupiona jako 'Queen of Night', kwitła rok temu, wydaje mi się, że może to być jednak 'Magnum':
Obrazek

A to moja siewka:
Obrazek
Myślałem, że będzie czerwona ponieważ miała bardzo ciemną łuskę okrywającą ale teraz już tej czerwieni tak pewny nie jestem :wink:

Moja najstarsza cebula czyli 'Red Lion':
Obrazek

I na koniec 'Magnum':
Obrazek
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Wow...
Ależ nacieszyłam oczy Twoimi kwitnieniami.
Brawo za interesowanie się tą grupą roślin. Przydaje się Twoja wiedza ;:215

Upowszechniasz zwartnice i nie tylko one...na forum.

Cudowna biała siewka - kształt kwiatów mi się podoba i pierwsza najwyższa siewka czerwona ) ta na zbiorowym zdjęciu - po lewej stronie).

Sprekelia - także piękna.

U mnie zakwitła Charisma z nasion - najbardziej podobny jest trzeci kwiat do odmiany matecznej.
U mojej Cioci zakwitła cebula - siewka - po hippeastrum x johnsonii(pachnąca - bardzo stara odmiana, przynajmniej pół wiekowa) i odzyskam ją.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Magnum niezmiennie zachwyca kolorem ;:173

Coraz bardziej dochodzę do wniosku, że hippeastrum powinno być pojedyncze, a hibiskus koniecznie pełny.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

justus27, a gdzie zdjęci siewki? :wink:

onectica, ja też zdecydowanie wole odmiany pojedyncze zwartnic, lubię półpełne ale pełnie mnie nie zachwycają. Są ładne ale jednak pojedyncze i półpełne u mnie mają pierwszeństwo. Nawet jak robię krzyżówki to jednak unikam zapylania odmianami pełnymi - jeśli już pyłek wytworzą.

To może kilka zdjęć jeszcze bo dawno aktualizacji nie robiłem a dzieje się:wink:

Zakwitła cebula, którą mam opisana jako 'Superstar':
Obrazek

Tu w duecie z 'Mambo':
Obrazek

justus27, poniżej są zdjęcia okazu od Ciebie. Kwiat jest przepiękny. Jest to z dużym prawdopodobieństwem krzyżówka Hippeastrum reginae i Hippeastrum johnsonii. Ma więcej cech reginae ale oznaczam go jako x johnsonii.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to moja siewka, która zakwitła po raz pierwszy :D
Obrazek

pierwszy kwiat jest zmodyfikowany, pręciki częściowo przekształciły mu się w płatki:
Obrazek
Obrazek

Drugi kwiat jest już zupełnie półpełny:
Obrazek
Obrazek

A 3 kwiat jest zupełnie pojedynczy:)
Obrazek
Jest to krzyżówka 'Red Lion' i 'Mont Blanc', czyli z 2 odmian pojedynczych. Kolor ma ładny, do tego ma wyraźnie zaznaczone żyłki faktura płatków.

'Tosca', kwitnąca równocześnie na 2 pędach:
Obrazek

Jedna z moich ulubionych odmian - 'Flamenco Queen':
Obrazek

Obrazek

I na koniec rodzeństwo:) ta po lewej to ta zmienna, półpełna siewka, po prawej siewka biała - pochodzą z tej samej krzyżówki :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

sauromatum pisze:onectica, ja też zdecydowanie wole odmiany pojedyncze zwartnic
No to całkiem, jak ja 8-)

Dzisiaj zdecydowanie stawiam na Toscę ;:215
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

ZNowu piękne zdjęcia i opisy :)

Piękna ta Twoja pełna siewka :heja
I biała ma świetne szerokie płatki i fajne zielonkawe gardło.

O! Moja "gwiazdka" Ci zakwitła. Gratuluję ;:138
Ona u mnie w rodzinie jest od conajmniej pół wieku. Była.

Chyba zacznę odradzać kolekcję cebul, ale tylko starych odmian. Niedawno mojej Cicoci zakwitła siewka łososiowo - biała. Już mam ją "zaklepaną". Pachnące kwiaty ma i kwitnie zawsze w m-ach marzec - maj.

Trzeba się rozejrzeć też za innymi starymi odmianami.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

dana581958 - ta siewka jest polółpełna a takie bardzo lubię :wink: nie mogę powiedzieć, że nie lubię odmian pełnych bo lubię każde ale mając wybór między odmianą pojedynczą a pełną raczej wybrałbym pojedynczą :wink:

justus27, to, że ta czerwona gwiazda jest u was w rodzinie tak długo tym bardziej potwierdza, że jest to prawdopodobnie krzyżówka 2 czystych gatunków reginae i johnsonii. Kiedyś hodowano czyste gatunki lub ich krzyżówki.
A masz może zdjęcie tej pachnącej odmiany? Mam sporą kolekcję ale nie mam ani jednej odmiany zapachowej... a to ciekawa cecha :)

Na miły poranek zdjęcie rodzeństwa - niestety tylko 3 bo czwarte dopiero się rozwija ale może wieczorem wszystkie 4 zakwitną ;-)
Obrazek
Biała jest bardzo podobna do rodzica, ta po lewej to ta półpełna a ta w środku to najmłodsza, kwitnąca siewka. Nie wiem czy ona jest przyrodnim rodzeństwem czy właściwym ponieważ pochodzi z zapyleń 'Red Lion', 'Mont Blanc' i coś w typie 'Donau' - wtedy nie opisywałem krzyżówek bo nawet nie wiedziałem, że tak to się u mnie potoczy :wink: siewka ma inny kolor niż ta z lewej, kształt płatków przypomina 'Donau' ale to o niczym nie świadczy. Ogólnie ma kolor taki delikatniejszy ale jak wszystkie moje siewki bardzo mi się podoba :wink:
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”