Hippeastrum i nie tylko

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1699
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

bool, łatwiej byłoby mi napisać czym moich cebul nie nawożę :wink: Ja nie stosuję żadnego specjalnego nawozu - nawożę wszystkim co mam pod ręką - nawóz uniwersalny, do roślin zielonych, do roślin kwitnących, do cytrusów, do kaktusów, do storczyków, dla datur na wzrost, dla datur na kwitnienie... nie ograniczam się :wink: nawożę średnio raz w tygodniu, chyba im to odpowiada bo naprawdę sporo cebul wypuściło pędy, spora część wypuściła nawet po 2 pędy :wink: Chciałem rano jakieś zdjęcia porobić ale oczywiście nie naładowałem baterii do aparatu :wink: Więc może wieczorem coś wrzucę.
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Jakiś nawóz zakupię w tym roku. Chce dobrze odżywić cebule, tak aby w przyszłym sezonie miały wystarczająco dużo energii na pokazanie kwiatów. Szczególnie zależy mi na tej starej odmianie, radochę miałbym ogromną.

Czekam/y na zdjęcia! :wink:
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1699
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

bool, trzymam kciuki żeby Tobie zakwitły. Karm dużo, ja się raczej z nawozami nie ograniczam :wink:

Na początek sprekelia w pełnym rozkwicie:
Obrazek
To już 3 kwiat tej cebuli, ten jest największy i najwyższy.

A tu moja najstarsza cebula czyli niezawodny 'Red Lion':
Obrazek
Ma 6 kwiatów na pędzie, obok rośnie pęd cebuli przybyszowej a cebula mateczna wypuszcza 2 pęd - więc kwitnienie będzie trwać sporo :wink:

Do kwitnienia powoli szykuje się niby 'Amsterdam':
Obrazek
Zdjęcie na etykiecie się zgadzało ale nazwa odmiany już nie bardzo... w każdym razie roślina jest wielka, ma wielki pióropusz liści choć wegetacja się dopiero zaczęła oraz 2 pędy kwiatowe. Na tym pędzie ma 4 kwiaty :D
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1699
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Okazuje się, że cebula, kupiona jako 'Amsterdam' to 'Magnum' :wink: Lubie takie duże, jednobarwne kwiaty :D
Obrazek

Obrazek

Najnowszy, tescowy nabytek okazał się być odmianą 'Harlequin':
Obrazek

Obrazek
Bardzo mi się spodobała ta odmiana. Oczywiście pyłek posłuży mi do zapyleń innych odmian :wink:

A to moja siewka:
Obrazek

I rodzic siewki czyli 'Red Lion'
Obrazek

To jest pąk 'Mambo':
Obrazek
Roślinę dostałem już w pełni wegetacji z gotowymi do kwitnienia pąkami.

A to bardzo ciekawiący mnie osobnik:
Obrazek
Dostałem w zeszłym roku tę cebulkę, nie kwitła. W tym roku wypuściła 2 pędy kwiatowe. Cebula jest ogólnie mała, nie podejrzewałbym ją o zdolność do zakwitnięcia na 2 pędach. pędy były wąskie, szczupłe jak u cybistrów. Kwiaty wyglądają na małe ale takiej specyficznej budowy. Zobaczymy co to będzie :wink: Cała roślina jest dość mała, pędy ma niskie - jej kompaktowy wygląd bardzo mi odpowiada (choć olbrzymy też lubię :wink: ).
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1699
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Tescowy 'Harlequin':
Obrazek

'Mambo':
Obrazek

Obrazek

Cebula kupiona jako 'Queen of Night', kwitła rok temu, wydaje mi się, że może to być jednak 'Magnum':
Obrazek

A to moja siewka:
Obrazek
Myślałem, że będzie czerwona ponieważ miała bardzo ciemną łuskę okrywającą ale teraz już tej czerwieni tak pewny nie jestem :wink:

Moja najstarsza cebula czyli 'Red Lion':
Obrazek

I na koniec 'Magnum':
Obrazek
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Wow...
Ależ nacieszyłam oczy Twoimi kwitnieniami.
Brawo za interesowanie się tą grupą roślin. Przydaje się Twoja wiedza ;:215

Upowszechniasz zwartnice i nie tylko one...na forum.

Cudowna biała siewka - kształt kwiatów mi się podoba i pierwsza najwyższa siewka czerwona ) ta na zbiorowym zdjęciu - po lewej stronie).

Sprekelia - także piękna.

U mnie zakwitła Charisma z nasion - najbardziej podobny jest trzeci kwiat do odmiany matecznej.
U mojej Cioci zakwitła cebula - siewka - po hippeastrum x johnsonii(pachnąca - bardzo stara odmiana, przynajmniej pół wiekowa) i odzyskam ją.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Magnum niezmiennie zachwyca kolorem ;:173

Coraz bardziej dochodzę do wniosku, że hippeastrum powinno być pojedyncze, a hibiskus koniecznie pełny.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1699
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

justus27, a gdzie zdjęci siewki? :wink:

onectica, ja też zdecydowanie wole odmiany pojedyncze zwartnic, lubię półpełne ale pełnie mnie nie zachwycają. Są ładne ale jednak pojedyncze i półpełne u mnie mają pierwszeństwo. Nawet jak robię krzyżówki to jednak unikam zapylania odmianami pełnymi - jeśli już pyłek wytworzą.

To może kilka zdjęć jeszcze bo dawno aktualizacji nie robiłem a dzieje się:wink:

Zakwitła cebula, którą mam opisana jako 'Superstar':
Obrazek

Tu w duecie z 'Mambo':
Obrazek

justus27, poniżej są zdjęcia okazu od Ciebie. Kwiat jest przepiękny. Jest to z dużym prawdopodobieństwem krzyżówka Hippeastrum reginae i Hippeastrum johnsonii. Ma więcej cech reginae ale oznaczam go jako x johnsonii.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to moja siewka, która zakwitła po raz pierwszy :D
Obrazek

pierwszy kwiat jest zmodyfikowany, pręciki częściowo przekształciły mu się w płatki:
Obrazek
Obrazek

Drugi kwiat jest już zupełnie półpełny:
Obrazek
Obrazek

A 3 kwiat jest zupełnie pojedynczy:)
Obrazek
Jest to krzyżówka 'Red Lion' i 'Mont Blanc', czyli z 2 odmian pojedynczych. Kolor ma ładny, do tego ma wyraźnie zaznaczone żyłki faktura płatków.

'Tosca', kwitnąca równocześnie na 2 pędach:
Obrazek

Jedna z moich ulubionych odmian - 'Flamenco Queen':
Obrazek

Obrazek

I na koniec rodzeństwo:) ta po lewej to ta zmienna, półpełna siewka, po prawej siewka biała - pochodzą z tej samej krzyżówki :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

sauromatum pisze:onectica, ja też zdecydowanie wole odmiany pojedyncze zwartnic
No to całkiem, jak ja 8-)

Dzisiaj zdecydowanie stawiam na Toscę ;:215
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

ZNowu piękne zdjęcia i opisy :)

Piękna ta Twoja pełna siewka :heja
I biała ma świetne szerokie płatki i fajne zielonkawe gardło.

O! Moja "gwiazdka" Ci zakwitła. Gratuluję ;:138
Ona u mnie w rodzinie jest od conajmniej pół wieku. Była.

Chyba zacznę odradzać kolekcję cebul, ale tylko starych odmian. Niedawno mojej Cicoci zakwitła siewka łososiowo - biała. Już mam ją "zaklepaną". Pachnące kwiaty ma i kwitnie zawsze w m-ach marzec - maj.

Trzeba się rozejrzeć też za innymi starymi odmianami.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1699
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

dana581958 - ta siewka jest polółpełna a takie bardzo lubię :wink: nie mogę powiedzieć, że nie lubię odmian pełnych bo lubię każde ale mając wybór między odmianą pojedynczą a pełną raczej wybrałbym pojedynczą :wink:

justus27, to, że ta czerwona gwiazda jest u was w rodzinie tak długo tym bardziej potwierdza, że jest to prawdopodobnie krzyżówka 2 czystych gatunków reginae i johnsonii. Kiedyś hodowano czyste gatunki lub ich krzyżówki.
A masz może zdjęcie tej pachnącej odmiany? Mam sporą kolekcję ale nie mam ani jednej odmiany zapachowej... a to ciekawa cecha :)

Na miły poranek zdjęcie rodzeństwa - niestety tylko 3 bo czwarte dopiero się rozwija ale może wieczorem wszystkie 4 zakwitną ;-)
Obrazek
Biała jest bardzo podobna do rodzica, ta po lewej to ta półpełna a ta w środku to najmłodsza, kwitnąca siewka. Nie wiem czy ona jest przyrodnim rodzeństwem czy właściwym ponieważ pochodzi z zapyleń 'Red Lion', 'Mont Blanc' i coś w typie 'Donau' - wtedy nie opisywałem krzyżówek bo nawet nie wiedziałem, że tak to się u mnie potoczy :wink: siewka ma inny kolor niż ta z lewej, kształt płatków przypomina 'Donau' ale to o niczym nie świadczy. Ogólnie ma kolor taki delikatniejszy ale jak wszystkie moje siewki bardzo mi się podoba :wink:
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Wszystkie robią wrażenie, ale Flamenco Queen jest naj! Lubię takie nakrapiane. :wink:
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Zdjęcie "rodzinne" Twoich siewek - fantastyczne ;:138
Widzę, że "gwiazdkę" Zapyliłeś, gdybyś Miał nadmiar nasion - chętnie odkupię kilka sztuk.
Nie znam się aż tak bardzo na hippeastrowych krzyżówkach. Wiem, że u mnie ta roślina była od około 20 lat. Dostałam ją od Znajomej Pani, Która(o ile dobrze pamiętam) Mówiła, że Ma tę roślinę z jakiejś szkoły.

Aż dziwne, że nie Masz pachnących hippeastrów. Ja miałam kilka pachnących zwartnic. Przy odmianach - miałam zaznaczoną informację o ich zapachu. Niestety te dane skasowałam, po tym, jak zmniejszyłam kolekcję tych roślin.

Taka łososiowo - biała krzyżówka...jest pachnąca (cebula miała oznaczenie "hippeastrum x johnsonii"). Może ją Masz w swoich zbiorach? Nie pamiętam, czy Tobie wysyłałam cebulki lub nasiona tej "odmiany"...

Obrazek
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”