Hippeastrum i nie tylko

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Przyjemne jest to czekanie na kwiaty :D . Mnie bardzo cieszą pąki u moich zwartnic . Mam kilka niespodzianek. Czekam cierpliwie na Twoją Santa Rosa :).
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Ciekawe jest to, że w tym momencie domniemana 'Santa Rosa' ma ciemniejsze pędy niż 'Rio Negro' :wink: Jak znajdę czas wieczorem to spróbuje zrobić zdjęcie obu obok siebie dla porównania. Byleby w dzień za bardzo się nie wygięły do światła :wink: 'Rio Negro' stoi zaraz przy oknie a mimo to wygina się bardzo, 'Santa Rosa' jeszcze się tak mocno nie wygina ale na pewno zacznie.

Ktoś, ja nie wiedziałem, że masz aż tyle cebul - podglądam cały czas co tam u Ciebie kwitnie :D
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

No to zrobiłem zdjęcie porównawcze 'Santa Rosa' i 'Rio Negro' - z przodu jest 'Santa Rosa':
Obrazek
Pęd 'Santa Rosa jest znacznie ciemniejszy ale sam pąk jest jaśniejszy :wink:

Tak jak się spodziewałem zakwitła również sprekelia - pęd ma za niski i kwiat częściowo pokłada się na ziemi ale i tak jest piękna:
Obrazek
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Uwielbiam Twój wątek :D
Świetnie, że Zrobiłeś doświetlanie dla siewek. Przyspieszy im to wzrosty.

Nie wiem, które cebule i kwitnienia mam chwalić...tak pięknie Ci kwitną i rosną.
Myślę, ze Dasz radę z nowymi doniczkami.

Sprekelia - ślicznie Ci zakwitła.
Fanfare i Double Record - przyciągają wzrok. Piękne są ;:138
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

'Fanfare' przekwitła, 'Double Record' jest już na końcu kwitnienia...
Obrazek
Pierwszy kwiat już więdnie więc za kilka dni pozostanie wspomnienie :wink:

Ale do kwitnienia szykuje się kilka cebul, 'Rio Negro' pokazuje już kwiaty więc będzie się działo.
Wczoraj przypadkiem znalazłem cebulę w reklamówce, włożona do skrzynki narzędziowej... trafiła tam widocznie podczas sprzątania o czym nie wiedziałem. Zaczęła wypuszczać pęd kwiatowy będąc w skrzynce :wink: Mam nadzieję, że go nie zasuszy po tak drastycznej zmianie warunków :wink: To jest chyba moja 2 pomarańczowo-czerwona siewka, która kwitła rok temu - wnioskuje po ilości cebul przybyszowych :wink:

W tym momencie zachwycam się jeszcze kwitnieniem sprekelii, niby jeden kwiat na pędzie, niby krótko kwitnie ale wygląda spektakularnie:
Obrazek
Na drugim pędzie wyłania się już kwiat więc może choć jeden dzień będą 2 kwiaty kwitły równocześnie :wink: Muszę zebrać i przechować pyłek sprekelii, jak co roku będą próbował zapylić zwartnicę pyłkiem sprekelii :wink: Własnoręcznie wyhodowana Hippeastrelia to byłoby coś :wink:
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Dzisiaj zakwitnie 2 kwiat sprekelii ale niestety pierwszy już przekwitł... Więc nie będzie 2 kwiatów na raz :wink:

Do kwitnienia szybkimi krokami szykuje się 'Rio Negro':
Obrazek

Ale cebul szykujących się do kwitnienia mam znacznie więcej. Z niecierpliwością czekam na kwitnienie siewek - nawet jeśli wiem jak będą kwitły :wink:

Ta siewka już kwitła w zeszłym roku więc kwiat nie będzie zaskoczeniem ale i tak czekam :D
Obrazek
Ta odmiana wydaje dość dużo cebul przybyszowych i liczę na kwitnienie kilku cebul za rok :wink:

A to siewka, kwitnąca pierwszy raz:
Obrazek
Ma dość specyficzny, podłużny pąk z kwiatami. Kwiaty całe czerwone nie będą ponieważ liście są całe zielone - ale mogą być na białe :wink:
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Sprekelia bardzo szybko przekwitła zostawiając po sobie tylko zdjęcia :wink:
Obrazek
Drugi kwiat był normalnej wysokości ale był dziwnie falisty. Ale i tak kwiat był zjawiskowy :D

Kliwia, którą jakiś czas temu kupiłem kwitnie w najlepsze:
Obrazek

Kwitnie również zwartnica 'Rio Negro':
Obrazek
Pierwszy kwiat już przekwita więc tak pięknie już wyglądać nie będzie... Nie bardzo mam czym zapylić kwiaty ale zebrałem wszystkie pylniki i szykuję je do przechowania żeby móc próbować zapylić pyłkiem inne odmiany :wink:

Choć może uda się spróbowac skrzyżować 'Santa Rosę' i 'Rio Negro'. Ten pierwszy szykuje się do kwitnienia:
Obrazek

A tak wygląda drugi pęd 'Santa Rosa':
Obrazek
Jest charakterystycznie paskowany. Pierwszy pęd też taki był, nie wiem czy to cecha odmianowa czy po prostu mój egzemplarz tak ma :wink:

Na walentynki kupiłem biedronkowy egzemplarz, który teraz powoli pokazuje kwiaty:
Obrazek
Byłoby miło gdyby był różowy...

A to moje, dzisiejsze, marketowe zakupy :wink::
Obrazek
Nie mogłem się oprzeć pokusie :wink:

Obrazek
Te 4 cebule to oczywiście hippeastrum. 2 teoretycznie różowe (te z pędami), 2 czerwone. Sprzedawane na sztuki, luzem. Lubię grupy małych zwartnic więc nie mogłem przejść obok nich obojętnie :wink:

A tu 2 inne gatunki:
Obrazek
2 cebule u dołu to Eucomis bicolor. Specjalnie wybrałem różnie zabarwione cebule (jedna biała, druga z fioletowymi przebarwieniami) z nadzieją, że ma to wpływ na kolor kwiatów (jak u hiacyntów).

2 górne cebule to Amarine bellavita - krzyżówka amarylisa i neriny. Cebule bardzo duże. Kwiaty ogólnie bardzo przypominają neriny ale są większe. Co ciekawe, Amarine ma również wiele odmian barwnych - Ale te cebule były opisane po prostu jako mieszaniec...
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Ale się obłowiłeś :wink: Zakupy udane, no i teraz czekamy, co z tego wyrośnie 8-)
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Świetnie Ci kwitną hippeastra cybistry ;)

Nowinki cebulowe - ale ich dużo Kupiłeś. I to z pąkami, niech szybko rosną im te pączki.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Trochę zaczęło się dziać w mojej kolekcji, sporo cebul szykuje się do kwitnienia. Pędy kwiatowe wypuściły również cebule, które dostałem w prezencie rok temu - co mnie bardzo cieszy :D

W tym momencie kwitną 3 cebule - jeszcze 'Rio Negro', 'Santa Rosa' i biedronkowy NN:
Obrazek

Biedronkowy jest dość mały, średnica kwiatów to niecałe 13 cm ale ma piękny, ciemnoczerwony kolor z jeszcze ciemniejszymi żyłkami na płatkach:
Obrazek
Odmiana bardzo mi się podoba.

A tu portret 'Santa Rosa':
Obrazek
Odmiana cybistra o małych kwiatach ale kolorystyka bardzo ładna.

Ostatnio kupione cebule z pędami rosną w najlepsze. Niestety nie miały korzeni więc jest duże prawdopodobieństwo, że podczas kwitnienia się wywrócą...
Obrazek
Prawdopodobnie będą czerwone.

I na koniec pąki kwiatowe mojej siewki:
Obrazek
Nie wiem co to będzie za kolor ale dowiem się dopiero po weekendzie bo w weekend na pewno nie rozwiną się jeszcze. są chyba 4 pąki kwiatowe. Co ciekawe są one dość małe choć sam pęd jest wysoki.
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Ten czerwony jest oszałamiający ;:oj
Muszę sobie takiego upolować koniecznie! Piękny ;:167
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

sauromatum wykastrowałeś Rio Negro? Bo nie widzę pylników.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

wisnia897, to był jedyny okaz z tak dla mnie interesująco zabarwionym pąkiem, który był w tej biedronce. Gdybym teraz znalazł takie same to co najmniej 2 kupiłbym jeszcze bo ta odmiana jest naprawdę piękna.

KamilK02, pylniki 'Rio Negro' poszły do zamrażarki :wink: przyda mi się do prób krzyżowania :wink:

Tak teraz wygląda ciemnoczerowny biedronkowy:
Obrazek
Jego pyłek też pójdzie do zamrażarki bo kolor ma przepiękny.

Do kwitnienia szykuje sie sporo cebul ale zdjęcia zrobiłem kilku.
Pierwszy pąk to 'Spot Light':
Obrazek

A tutaj moja siewka, które kwitła rok temu:
Obrazek
Ma bardzo ładny, sinawy pęd i łuskę okrywającą kwiaty, pąki są delikatnego koloru choć kwiaty będa w kolorze czerwonopomarańczowym. Odmiana wydaje dużo cebul przybyszowych i chcę nią wypełnić wielką donicę bo odmiana nawet z zamych pędów jest bardzo ozdobna. Pędy ma niezbyt wysokie.

A tutaj siewka, która kwitnie pierwszy raz:-
Obrazek
Na pewno nie będzie biała :wink:

I jeszcze ujęcie 'Santa Rosa':
Obrazek

Byłem dzisiaj na Gardenii i zakupiłem kilka nowych gatunków z rodziny amarylkowatych a także innych cebulowych i kłączowych. Mam słabość do takich roślin :wink:
Najbardziej cieszy mnie zakup Lycoris radiata oraz Nerine undulata. Ale kupiłem też błonczatkę, eucomis oraz zwartnicę papilio. Zobaczymy co z tego wyrośnie :wink:
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”