Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2295
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Witam pasjonatów papryk i ziół.

Do tej pory siałem nasiona najwcześniej w lutym\marcu, nie doświetlałem i bywało różnie.
Postanowiłem więc tym razem zacząć wcześniej i inaczej.

Nasionka zbieram od kilku miesięcy, dziękuję przy tej okazji (piszę w kolejności otrzymanych przesyłek)
Beacie, Sylwii, Grażynie, Januszowi, Eli, koledze z WD, jeśli o kimś zapomniałem, to z góry przepraszam.


Nasiona papryk posegregowałem pod względem ostrości, poczytałem , zobaczyłem , czego mi brakuje,
napisałem do Przyjaciół z USA i Niemiec i czekałem na rarytasy od Nich. ;:65

W międzyczasie kupiłem na Allegro mini szklarnię, dwukomorową, komora ma wymiary 70 x 40 i wys 35 cm.
W LM 2 żarówki LED i 2 świetlówki 18 W 865 z oprawą.
Tu dziękuję Sylwii i Januszowi za doradztwo w sprawie światła i czym wyłożyć mój growbox.

17. XI namoczyłem nasiona w rumianku na 12h, pływające odstawiłem. Te utopione wyłożyłem na mokre waciki, które leżą na plastikowej podstawce od kwiatków.
Podstawka leży na styropianie 1 cm i dogrzewa się na kaloryferze, wszytko jest przykryte talerzykiem.

Czytając, że najostrzejsze papryki maja wschody po 4 tyg, zauważyłem, że u mnie jest odwrotnie.
Habanero wzeszło po 7 dniach, inne ciut dłużej, niektóre jeszcze śpią, mówiąc krótko reguły nie ma.

Takie były początki:


Obrazek

Stelaż przykryłem posklejanymi kartkami grubego papieru A4, światło to 2 jarzeniówki 4 000 K 865 18 W w oprawie

Obrazek

Minął tydzień i kolejne nasiona wykiełkowały, w międzyczasie koncepcja z papierem odpadła (namaka przy spryskiwaniu roślin,
a tym bardziej, gdzie w przyszłości chcę dołożyć nawilżanie)

Stanęło między styropianem, a folią alu. Wybrałem to drugie i nie polecam. Dlaczego ?
Ten rodzaj miniszkalrni ma osłonę z przezroczystej grubej folii (rodzaj pcw), przylepiona folia alu się drze, 3-podklejać)
Ale ponieważ już tak obkleiłem, postanowiłem nic nie zmieniać, najwyżej w przyszłym roku spróbuję obudować ją styropianem.

W międzyczasie skutecznie mnie przekonano do świetlówek Fluory , wymieniłem więc 2 żarówki LED, na 2 świetlówki Fluory.
Barwa światła ich jest inna niż 865, podobno najlepsza do wzrostu roślin na każdym etapie, czas pokaże , czy tak jest.

W międzyczasie otrzymałem trochę nasion od Przyjaciół:

Obrazek


Obrazek

Na dzień 1.XII. 2014 tak wszytko wygląda:

Obrazek

Dołożyłem również kilka nasion bazylii : 1.XII

Obrazek

2 sadzonki lawendy posadzonej w lipcu, nie poszły do gleby,
jest również szałwia NN (chętnie pokażę jej letnią sadzonkę, może ktoś ją odgadnie ) i kubańskie oregano.

Obrazek

Obrazek

tak wyglądają moje początki ww wcześniejszym wzroście ziół i papryk, oświetlana jest 1 półka 2 świetlówkami Fluory przez 12 h.
Moje wątki
Festina Lente
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Zioła i Papryki z domowej Fabryki

Post »

Witaj!
Zapowiada się ciekawie.Będę do Ciebie zaglądał.Być może w przyszłości skorzystam z Twoich doświadczeń.
Gregtom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 lis 2014, o 23:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła i Papryki z domowej Fabryki

Post »

Ślicznie witam wspaniałe FO. (To mój pierwszy post). :)

Mam pytania do p. Piotra w temacie papryczek:

Czy można takie papryczki wyhodować w pustym akwarium/terrarium z oświetleniem neonowym?
Czy przy wschodzeniu papryczek nie dochodzi do konfliktów z innymi ziołami/roślinkami?
Czy istnieją jakieś nawozy wspomagające wzrost takich roślin?

Bardzo przepraszam za pisownię.. Niestety korekta polskich znaków u mnie nie działa. :?

Ale u nas działa. :wink:
bab...
Awatar użytkownika
Tacca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4487
Od: 12 lut 2009, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Zioła i Papryki z domowej Fabryki

Post »

Witaj Piotrze, przypadkiem trafiłam do tego wątku i będę wracała regularnie. Kulinarne poczynania bardzo przypadły mi do gustu. Paprykę, gdybyś wysiał w połowie lutego to mniejsze ryzyko by było z wybieganiem , może oświetlenie wystarczy. Podpowiem jeszcze że w marketach budowlanych na dziale z kominkami możesz kupić rolkę cienkiego styropiany powlekanego folią aluminiową.
łatwa do stosowania przy różnych takich konstrukcjach.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2295
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Zioła i Papryki z domowej Fabryki

Post »

Witam
whitedame pisze:Cześć Piotrze, widzę że się rozwijasz w kierunku, którego ja nie znam. Będę Cię więc pilnie obserwować :wit
Beata, dzięki Twojej pomocy mam sporo nasion, myślę, że wspólnymi siłami stworzymy ciekawy wątek.
Gregtom pisze:Slicznie witam wspaniale FO. (Moj pierwszy post).. :)
Czy mozna takie papryczki wyhodować w pustym akwarium/terrarium z oświetleniem neonowym.?
:?
Witam Kolegę z Obczyzny, pewno wspomożesz Nas swoim językiem , niebawem coś wkleję z prośbą o przetłumaczenie.
Akwarium będzie ok, oblepisz wewnątrz folią, neonówka raczej się nie nada, podaj wymiary akwarium, z pewnością Ci Grzesiu pomożemy. 8-)
Gregtom pisze: Czy przy wschodzeniu papryczek z innymi ziolami/roslinkami , nie dochodzi do konfliktów.?
Na tym etapie jeszcze nie, gorzej jest przy kwitnieniu, ale do tego etapu spokojnie dojdziemy w późniejszym etapie rozwoju papryk.
Gregtom pisze: Czy istnieją jakieś nawozy wspomagające wzrost takich roślin.?
Na tym etapie stosuję dedykowaną do wysiewu ziemię Sterlux, przy pikowaniu będzie zmieniona na inną oraz dołożony na dno doniczek keramzyt , a na górę wermikulit.
Tacca pisze: Paprykę, gdybyś wysiał w połowie lutego to mniejsze ryzyko by było z wybieganiem , może oświetlenie wystarczy. Podpowiem jeszcze że w marketach budowlanych na dziale z kominkami możesz kupić rolkę cienkiego styropiany powlekanego folią aluminiową.
łatwa do stosowania przy różnych takich konstrukcjach.
Danka, witaj w moich skromnych progach,
wcześniej napisałem , kiedy w poprzednich latach wysiewałem nasiona. Ten rok jest z goła odmienny.
Pomysł z folią alu powlekaną styropian jest niezły, obejrzę i może zmienię, ale na wierzch pójdzie styropian , nie folia.

Tu są wyszczególnione materiały od najlepszych do najgorszych przy "obklejenia growboxu"

1 Foylon
2 Mylar
3 Folia maskująca C-3
4 Biała farba matowa.
5 Farba elastomerowa (info by furun)
6 Folia czarno-biała
7 Pianka polystyrenowa/styropian
8 Koc bezpieczeństwa/ratunkowy
9 Folia aluminiowa

Ja niestety użyłem najgorszego materiału, na pocieszenie dodam, że tracę (podobno 10-20% odbitego światła więcej niż przy obłożeniu styropianem.) A, że mam dobre oświetlenie, to chyba ogólny bilans wychodzi na 0 , choć zawsze mogłoby być lepiej.
:roll:
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13625
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Zioła i Ostre Papryki z Domowej Fabryki

Post »

Witaj. :wit Skoro już zapytałem w wątku ogólnym o paprykach, to wypadało wpaść i zobaczyć co tam poczyniasz. :wink: Jak już pisałem, bardzo jestem zainteresowany tego typu uprawą i dlatego bacznie będę obserwował jak Twoje papryczki rosną(zapewne coś skopiuje w przyszłości, gdy będę sam próbował).

1 Foylon
2 Mylar
3 Folia maskująca C-3
4 Biała farba matowa.
5 Farba elastomerowa (info by furun)
6 Folia czarno-biała
7 Pianka polystyrenowa/styropian
8 Koc bezpieczeństwa/ratunkowy
9 Folia aluminiowa
Ja zrobiłem taką ala skrzynie/growboxa z lustra. Są zrobione cztery ściany z luster, jak się Sprawa ma do ich odbijania światła?
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Zioła i Ostre Papryki z Domowej Fabryki

Post »

:wit Piotr!


Widzę,że nieźle sobie już poczynasz :shock: Jak patrzę na te paprykowe maluchy,to sama mam ochotę coś wysiać... ale na razie zdrowy rozsądek bierze górę :lol: Nie wiem ,czy wytrzymam do lutego,jak będę obserwować ten temat :roll:

Na moje oko możesz już spokojnie załatwiać drugą miniszklarnię,bo do lutego bankowo w tej nie pomieścisz swojego " przychówku" :twisted:
Pozdrawiam serdecznie- Ela
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2295
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Zioła i Ostre Papryki z Domowej Fabryki

Post »

Ela
mam jeszcze taką jednokomorową, 3 x szerszą.
Twoje nasionka kończą się moczyć w rumianku i jutro wskakują na waciki, a kandyzowane ;:224ciut ostre, trochę mnie 3-mały, ale nie pękłem, jakie tam były odmiany.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Zioła i Ostre Papryki z Domowej Fabryki

Post »

A mówiłam- po kawałeczku! :twisted:
Odmiany były różne ( mieszanka).: Bhut Jolokia,Naga Morich( tych najmniej) ,Zvonek i peniski w trzech kolorach :)
Pozdrawiam serdecznie- Ela
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2295
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Zioła i Ostre Papryki z Domowej Fabryki

Post »

To jest górna półka ostrości, poza dzwonkiem biskupa, a ostatni w USA nazywają PETER pepper :oops:
Moje wątki
Festina Lente
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zioła i Ostre Papryki z Domowej Fabryki

Post »

Dzwonek biskupa ;:oj .Też miałem możność degustowania słodkości od Eli.Pychota!Szczególnie te ,w czekoladzie.Obrazek

Do Błażeja: z lustra to raczej tylko sufit,boki powinny być z czegoś,co odbija i rozprasza światło.
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Zioła i Ostre Papryki z Domowej Fabryki

Post »

Piotr- a po co nam tu po amerykańsku gadać,jak mamy swój,piękny język ;:108
A co do ostrości Penis Peter Pepper to róznią sie bardzo. Red jest łagodniejszy,a orange i yellow ostre bardzo ! brrr :twisted:
Pozdrawiam serdecznie- Ela
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2295
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Zioła i Ostre Papryki z Domowej Fabryki

Post »

Ela
mam Penisa polskiego, w DE i USA nazywają Peter. To jest wg mnie ta sama papryka, więc po co sobie utrudniać życie.
Moje wątki
Festina Lente
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”