Moje tillandsie :)

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Moje tillandsie :)

Post »

ewa321 pisze:Doniczki, na przykład ze śmierdziuszkami, zamiast wtykać w nie sterczące
i koszmarnie wyglądające identyfikatory, mają swoje numerki, które są przeze mnie
opisane,
Wszystko fajnie, tylko problem się robi, kiedy tych doniczek jest xdokwadratu i weź wyciągaj za każdym razem jakąś ze środka.

Tillandsia to dziewczynka, możesz im zawiązać kokardkę na czubku kucyka z oznaczeniem :wink:
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Moje tillandsie :)

Post »

Wiesz, ja te moje po kąpieli układam "byle jak" na tej mojej autorskiej drabince, więc oparte o siatkę są względnie bezpieczne przed łamaniem liści :D
A z tym nielubieniem identyfikatorów to właśnie wydaje mi się, że w takim układzie mogłabyś postawić na coś niewidocznego, czyli jak Basia mówi, przezroczysty identyfikator, albo naturalnego, jak np. kawałek drewienka, drewniana klamerka i na klamerce oznaczenie (pomysł niedopracowany, nie uwzględniam trwałości takiego oznaczenia, to już zależy od Twojego systemu opieki :wink: ), coś takiego, co Ci się nie będzie wyróżniało po prostu, albo schowa w tym sianku.

Edit:
To jeszcze raz ja, z taką sprawą: 30 stron wątku temu na liście Twoich oplątw pojawiła się T. mallemonti. Czy nadal masz takową na stanie i czy mogłabyś nam ją tutaj pokazać?
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
Kasiula17
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6320
Od: 18 lis 2013, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Moje tillandsie :)

Post »

Ewuś ja po prostu co wejdę jestem w wielkim szoku ;:306
Masz po prostu stworzony dla nich raj ;:196
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Moje tillandsie :)

Post »

ewa321 pisze: W związku z tym, żebyś mogła się zrehabilitować za taki ... nietakt, dopisuję Cię do wiosennej listy zakupowej ;:306
Po dzisiejszym porannym wyjęciu moich dziewczyn z podłoża byle jakiego, pomoczeniu ich i włożeniu do papierowych kubków coca cola, powiem Ci jedno - spróbuj mnie skreślić z tej listy ;:183
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Moje tillandsie :)

Post »

Basiu - jest to jakieś wyjście z tymi przezroczystymi, może to jest to :lol:
A najlepiej, to jakby mi kiedyś minęła ta awersja do znaczników, byłoby to dużo prostsze :;230
Lucy - kokardka z napisem, dobre ;:138 przemyślę :lol:
No jak maluchów jest xdokwadratu to może być kłopot,
ale jedno wiem - że jak nie ma wetkniętych tabliczek w doniczki,
to jakoś szybciej się uczę nazw i dużo szybciej zapamiętuję.
Przy identyfikatorach mózg mi się rozleniwia :;230
No i ja nie mówię o 200 czy 300 sztukach, ale o kilkudziesięciu ...

Monika - ktoś gdzieś kiedyś opisywał pomysł z nazwą na drewienku.
No i efekt był taki, że było mocno utrudnione sprawdzanie nazwy,
jak drewienko było zamontowane 'na stałe', bo trzeba było ściągać
całą konstrukcję, żeby zajrzeć do opisu roślinki.
Ale może Ty wymyślisz bardziej sensowną opcję :lol:
Nie mam dobrych wieści dot. T. mallemonti - zeszła, jak i parę innych
form T. usneoides, podczas mojej długiej nieobecności w ubiegłym roku.
Rzadko ją pokazywałam, bo stała w miejscu - nie rosła, ale też nie chorowała.
Bardziej niż ona podobają mi się jednak formy T. usneoides ;:167

Kasiulek - dowiedziałam się w końcu, czy maluchy mogłyby funkcjonować przez
dłuższy czas w dość niskiej jak na nie, bo tak jak pisałaś około 10 stopni, temperaturze.
No niestety one lubią ciepło.
Prz dużych skokach temperatury w ciągu dnia, jak to jest u nas jesienią, spokojnie dają radę.
Ale to tylko parę godzin z temperaturą w okolicy 8-10 stopni w nocy, w dzień jest jednak dużo cieplej.
Mogłoby im to zaszkodzić - w najlepszym razie by się zahibernowały,
ale równie dobrze mogłyby zejść z zimna, to za mało do ich uprawy.
Najlepsza jest temperatura pokojowa - 18-21 stopni, no a latem cieplej.

Galaxy - nie wiem czy już zaglądałaś do sklepu roslinytropikalne.pl, tam każdy chyba zaczynał :lol:
Może coś tam upolujesz, a jak nie, to w okolicy maja większy zakup w niemieckim sklepie.


Niby zrobiło się cieplej, ale praktycznie to jeszcze zima ...
Zimno, mało słońca, więc o mały włos dziś rano na zawał nie zeszłam, jak to zobaczyłam ;:oj


Tillandsia filifolia - pierwszy mój egzemplarz, który przyjechał do mnie w pierwszej piątce
oplątwowej w sierpniu 2014 r., postanowił w tak mało sprzyjających warunkach ... zakwitnąć !!
Bardziej niż się cieszę, bo akurat jej kwiatki do szczególnie urodziwych nie należą, to się o nią boję :(
Bo owszem, miałam jedno kwitnienie, zaraz na początku zabawy z nimi.
T. bulbosa pięknie się wybarwiła przed kwitnieniem, zakwitła, ale zaraz potem ... zeszła :(
Ja tam jednak wolę, jak się rozmnażają, a nie kwitną i schodzą, no ale co robić, będzie kwiat :;230

Obrazek


Poza tym, że wypuściła gruby pąk kwiatowy, to zmieniła kolorki.
Zwykle jest w ciemnym, butelkowym odcieniu zieleni, a teraz środek prawie seledynowy

Obrazek


No i poza tym urosła, ale to widzę dopiero teraz na fotkach :lol:

Obrazek

Obrazek


Co do tych kwitnień, a raczej ich braku w przypadku moich maluszków,
to ponoć mam się nie martwić, bo to się u innych często zdarza.
Roślinka może nie zakwitnąć przez parę lat, o ile w ogóle, i to w warunkach zbliżonych do naturalnych.
A powodów braku kwiatów jest parę, na przykład to, że jest to za młody egzemplarz, jeszcze
niezdolny do rozmnażania, tym samy do kwitnienia, geny, lub inne, 'bliżej nieokreślone powody',
jak mi elegancko i dyplomatycznie odpowiedział jeden z czołowych, tillandsiowych hodowców :;230
Pozdrawiam i zapraszam
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Moje tillandsie :)

Post »

'bliżej nieokreślone powody' - znakomite uzasadnienie ;:306
Z tym drewienkiem to myślałam raczej nad czymś w stylu drewnianej zawieszki, którą mogłabyś przywiązać do usneoides sznureczkiem, tak jak teraz te białe oznaczniki. Wtedy raczej nie trzeba by zdejmować roślinki z drewienka, najwyżej zaimpregnować, żeby napis się nie starł pod wpływem wody. A zielony i kolor drewna jakoś zawsze się w miarę komponują, więc nie rzucałoby się w oczy. To był taki pomysł na szybciutko, nie wiem ile w tym sensu, sama przy mojej ilości kaktusików nauczyłam się ignorować białe kolory plakietek :D

T. filifolia Ci zazdroszczę niezmiernie... :twisted: Sama zabiłam dwie - najpierw ta z zestawu miniaturek zeschła mi podczas sierpniowych upałów, potem już specjalnie zakupiona najpierw przysychała z braku wody, a potem zgniła mi z jej nadmiaru. Za nic nie wybadać nie potrafię, a Tobie to nawet kwiatuch się pojawił ;:oj
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Moje tillandsie :)

Post »

ewa321 pisze:
Galaxy - nie wiem czy już zaglądałaś do sklepu roslinytropikalne.pl, tam każdy chyba zaczynał :lol:
Może coś tam upolujesz,
Taaaa już lista jest ;:306 Monika już zadbała o to żebym trafiła tam gdzie trzeba :;230
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Moje tillandsie :)

Post »

Monika - ta T. filifolia to wcale nie jest tak łatwa jak mówią ...
Tym bardziej nie wiem czemu zawsze jest w zestawie dla początkującego :shock:
Z nią jest tak jak piszesz - za sucho, zejdzie, za mokro, to samo ...
Mnie się jakoś udało, więc teraz może już będzie żyła :lol:
A do tego stopnia ją kocham, że mam jej aż ... 3 sztuki ;:224
Jedna z polskiego sklepu - była najmniejsza z całej trójki, coś około 6 cm średnicy.
Teraz jej się troszkę przytyło, bo ma aż ... 13 cm ;:oj
Dwie większe to zakup niemiecki, i one od razu miały konkretne rozmiary - 15 cm.
Ale niewiele więcej do dzisiaj urosły.
Ja liczę, że poza tym całym, nieszczęsnym kwitnieniem, to ona mi wypuści maluchy :lol:
Widziałam różne kolonie oplątwowe, ale ani T. filifolia, ani innej tego typu nie widziałam ...
No proste w obejściu nie są, trudno się mnożą, ale za to łatwiej schodzą :;230
Pozdrawiam i zapraszam
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Moje tillandsie :)

Post »

Wcale się nie dziwię, że jesteś w niej zakochana, bo jest naprawdę ładna, ale no właśnie, utrzymać ją przy życiu to nie lada wyzwanie. Ja prawdopodobie się jednak ukierunkuję na oplątwy tzw. szare, a z zielonych to tylko takie o szerokich lisciach - u mnie widać bardziej warunki bardziej pustynne, niż tropikalne :D

A jak to jest z T. andreana? Widziałam, że masz te kuleczki - czy one też takie fochate jak filifolia, wymagają wyczucia, czy jednak mimo zewnętrznego podobieństwa nie wybierają się na inny świat przy byle suszy?

Wybacz, że troszkę pognębię Cię w najbliższym czasie pytaniami o różne konkretne oplątwy, bo ja się tak do tych zakupów wiosennych przymierzam i robię risercz, a wiadomo, internety jedno, a praktyka w domu to drugie... ;:224
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Moje tillandsie :)

Post »

A możesz mnie gnębić do woli, takie oplątwowe gnębienie uwielbiam ;:167
T. filifolia niby jest z tych bardziej zielonych, a T. andreana z tych srebrnych.
Te pierwsze wolą bardziej zacienione miejsca i więcej wilgoci, a srebrne lubią słońce i mogą mieć mniej wody.
Ale tak jak już parę razy pisałam, ja wszystkie traktuję podobnie.
Chociaż mam wrażenie, że T. andreana jest jednak bardziej wytrzymała.
Mam dwie andreanowe kuleczki :lol:
Jedna z nich wydała na świat potomstwo, ale maluchy po drodze się zasuszyły i wykruszyły :(
Tak jak w poprzednim poście - one nie są skore do tworzenia kolonii.
Jedno, co zauważyłam w lecie - T. filifolia nie znosi bezpośredniego słońca, tak jak piszą,
i momentalnie się zasusza, czy raczej kurczy, natomiast T. andreana spokojnie daje radę.
Z serii włochaczy jest też T. funckiana, która jest przepiękna, taka ... sosnowa czy świerkowa bardziej :;230
i ona z kolei bez problemu wydaje na świat maluszki, fajnie się mnoży, i jest bardzo prosta w obsłudze.
Nie mówiąc o tym, że można się szybciej niż u poprzednich doczekać obłędnej kolonii ;:167

Edytuję
Szukałam fotki, którą zrobiłam we wrześniu, ale do tej pory nie wrzuciłam :lol:
Takie właśnie porównanie tych włochaczy, bez T. funckiana.
Modelki z pierwszego rzędu - trzy T. filifolia, dwie z lewej z tyłu - T. andreana, kolejne dwie - T. argentea

Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Moje tillandsie :)

Post »

Yhy ja też będę truła i pytała o pewnie banalne rzeczy i wcale małymi literkami tego nie napiszę tylko oficjalnie kobyłami ;:306
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Moje tillandsie :)

Post »

Ja z takich podłużnych mam T. stellifera, ale mam ją ledwie parę miesięcy, wiec jeszcze nic o niej nie powiem. W ogóle na początku te podłużne nie bardzo mi się podobały, ale powoli zerkam na nie z większym zainteresowaniem. W sumie ja w oplątwach niedługo i dopiero teraz, po roku zaczynają mi się klarować konkretne preferencje ;:173

T. argentea zapadła mi jakoś w duszę i chyba nawet postaram się o jakieś "duplikaty" mojego pajączka.
Rzeczywiście, andreana z lotu ptaka wygląda bardziej jak szara, chociaż gdzieniegdzie można się doczytać, że należy do grupy tych zielonych.

Patrz jak galaxy złapałyśmy w nasze sidła - rośniemy w siłę ;:306
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Moje tillandsie :)

Post »

Oj tam zaraz sidła, no może sidełka maleńkie takie :;230 Ze 4 no może 5 chciejstw oj tam zaraz sidła.....
Ewa rzucasz mnie na kolana swoimi królewnami ;:167
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”