Moja Oaza

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Bizu
100p
100p
Posty: 168
Od: 28 cze 2014, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Moja Oaza

Post »

Dobry wieczór.
Postanowiłam się przywitać i pokazać państwu na początek kilkoro spośród moich podopiecznych.
Na punkcie zwierząt i roślin mam delikatny obłęd :wink: Potrafię wydać wszystkie pieniądze na swoje zwierzaki oraz kwiaty i różne rzeczy, które są im potrzebne.
Warunki na kwiaty mam kiepskie ale robię wszystko by miały jak najlepiej i dobrze rosły.
Najbardziej lubię gdy roślinność żyje poza parapetem, tworzącą prawdziwy gąszcz we wnętrzu.
Nie wiem jak ludzie mogą żyć bez zwierząt i roślin w domu - ja bym chyba oszalała :wink:
To na początek tyle, póki się nie rozkręcę.

episcia reptans:
Obrazek Obrazek

sedum allantoides:

Obrazek

... oraz mały quiz :) Co to jest i do kogo to należy? :D
- zagadka nr 1:
Obrazek

- zagwozdka numer 2:
Obrazek

Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Malachitek
1000p
1000p
Posty: 1177
Od: 13 kwie 2013, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moja Oaza

Post »

Ooo, mam to samo - rośliny i zwierzaki, chociaż mało kto to rozumie (dlatego fajnie jest tutaj na forum, bo tutaj wśród swoich).
Zapowiada się ciekawie, a co do zagadek - ja tam wiem tylko tyle, że pierwsze to jakaś roślina dwuliścienna, a druga jednoliścienna ;:306
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Moja Oaza

Post »

Jak oaza to przyszłam przysiąść :) liście pewnie Calathei Network a ta w kropki hmmm nie wiem ;:145
Bizu
100p
100p
Posty: 168
Od: 28 cze 2014, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja Oaza

Post »

Kurcze, myślałam, że zagadka będzie łatwa ;:218 "Białe kropeczki" to widoczne gołym okiem aparaty szparkowe, co jest bardzo charakterystyczną cechą dla tego rodzaju roślin. Poczekam, może ktoś w końcu zgadnie :D

W oczekiwaniu na zwycięzcę konkursu ;) , pospolita roślina doniczkowa. Nawet ten, kto jej nie ma, dobrze ją zna.

Dracena Marginata
Mój egzemplarz ponad 10-letni.
W zeszłym roku postanowiła urodzić. Wygląda to mniej więcej tak, chociaż fotki mizerne i mało oddają:
Obrazek

Tak więc ma swojego osobistego potomka...
...ma nawet osobistą dziuplę ;:224
Obrazek

To niebywałe, ale córcia w ciągu pół roku przerosła znacznie mamuśkę. Mamusia za to z racji wieku straciła bujną czuprynę.
Pocięłam ją na kawałki, ukorzeniłam i... rodzi dalej. Oto słodki, maleńki dowód :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Malachitek
1000p
1000p
Posty: 1177
Od: 13 kwie 2013, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moja Oaza

Post »

Hm, hm, jakaś cytryna może? ;:224
A dracena nieźle zdrewniała, jeszcze chyba nie widziałam tak grubej kory na nawet starszych okazach marginata. Też bym chciała, żeby któraś moja odbiła od ziemi - a pokaż jakiś pióropusz? :wink:
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja Oaza

Post »

Witaj bardzo ciekawie zaczęty wątek. Ciekawe co ciekawego jeszcze u siebie skrywasz? Jakie gatunki roślin lubisz najbardziej? :wit
Bizu
100p
100p
Posty: 168
Od: 28 cze 2014, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja Oaza

Post »

Malachitek. Tak! ;:138
Cytrusy mają takie liście ;:215 A to akurat drzewo cytryny. Mam egzemplarz ponad 20-letni, wyhodowany z pestki. Liście wielkości dłoni. Nie prowadzę jej w formie drzewa na wysokim pniu, bo mi się taka forma nie podoba. Obecnie mocno przycięta i ścięta na wysokość ok. 70 cm, odbija już z kory oraz przy każdym liściu, a to co ścięte ukorzeniam :) Też dorobiła się własnej dziupelki, heh.
Obrazek
Obrazek

Stara marginata niesamowicie pokazuje w jakim jest nastroju. Jak jest zadowolona, to rozchyla liście niemal prostopadle do pnia, a kiedy jest nieszczęśliwa, to składa je tak, że się nimi owija. Mimo, że marginata nie jest tak efektowna jak fragrans i deremensis, to prawie nie do zabicia. Te dwie ostatnie uwielbiam za to, że cudownie ożywiają każde wnętrze soczystymi barwami.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Zdjęcia liścia numer dwa to strelicja. ;:131


:oops: Dałabym głowę, że czerwonego nie wolno używać i tak się dziwiłam dlaczego kolor nagle sam się zmienia :heja Przepraszam.


Witaj Filigranowa :D :wit Super, że jesteś!
Prędzej będzie jak napiszę, za którymi nie szaleję. Zdecydowanie będzie to większość kaktusów i rośliny ozdobne z kwiatów jak np. storczyki czy fiołki...
x-u-3
---
Posty: 285
Od: 20 kwie 2013, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja Oaza

Post »

Witaj :wit

Przyszłam się przywitać :wit
Masz piękne i zadbane rośliny ;:oj
a jakość zdjęć rewelacyjna ;:oj
Gratuluję !!!
Dracena jest pięknie wybarwiona ;:63
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Moja Oaza

Post »

No zbliżenie liści cytryny rewelka, zdradź jakim aparatem pstrykasz?
Draceny masz piękne ja mam trzy odmiany , nie mam tych z kolorowymi liśćmi.
Awatar użytkownika
Malachitek
1000p
1000p
Posty: 1177
Od: 13 kwie 2013, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moja Oaza

Post »

Strelicja - no mówiłam, że coś jednoliściennego 8-) ale nie miałam nigdy tej rośliny.
20 lat z pestki? Oooo ja bym ją ukatrupiła z 20 razy - a kojarzysz może, w którym roku zaczęła owocować (a w ogóle zaczęła..?)? A rośnie w jakimś specjalnym podłożu?
Też lubię draceny za niezniszczalność - i mam podobną odmianę do twojej 'Lemon...', tylko mój 'Lemon Surprise' zakręca liście. Hmm muszę poszukać takiej jak twoja, bo fajnie by wyglądały razem ;:224
Bizu
100p
100p
Posty: 168
Od: 28 cze 2014, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja Oaza

Post »

Ło, bardzo dziękuję za tak fajne komplementy. Aparat to Canon PowerShot A3400 IS. Robił fajne zdjęcia, dopóki nie wrócił z pożyczki - cały porysany, a on dotykowy jest :|

'Pestkowe' w naszym klimacie w mieszkaniu owocują po 15 latach, jak nie lepiej. Jak ktoś ma mini szklarnię, to jest w lepszej sytuacji. Dobrze jakby miały odpowiednią ziemię, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to nieźle radzą sobie bez niej. Cytrynę wbrew pozorom trudno zabić. Młode siewki jak wszystkie są delikatne, ale potem to trzeba się postarać by ukatrupić cytrusa.
Nie mów hop, moja przez te wszystkie lata też swoje przeszła ;:183
Moja nie owocuje, bo jest non stop cięta. Może za rok jej podaruję cięcie, tylko, że po zimie cytrusy często są interesujące inaczej. Owocu jestem bardzo ciekawa, bo to jeszcze ten 'stary typ' - niemodyfikowany i niebabrany.

Dziś rano zauważyłam ledwo widoczne, małe pomelo. Postanowiło wyjść na świat wśród plantacji glonów :roll:
Obrazek

Nieplanowana plantacja to efekt podlewania wodą z akwarium, także nie polecam.
Bizu
100p
100p
Posty: 168
Od: 28 cze 2014, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja Oaza

Post »

Witam słonecznie ;:197

Na początek poleci zielistka. Bardzo lubię zielistki. Dobrze wpływają na powietrze w mieszkaniu, dlatego każdy choć jedną powinien mieć :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Samotny żagiel :lol:
Obrazek
Obrazek

Philodendron scandens, epipremnum aureum:
Obrazek
Obrazek

Jeszcze mammillaria prolifera i ceropegia woodii:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I na koniec prosta zagadka :)
Obrazek

... oraz dwie trudniejsze, ale tylko z pozoru! :D
1. Oba zdjęcia to ta sama roślina.
Obrazek
Obrazek

2. Jaki zwierz może mieć takie oko? :)
Obrazek
Awatar użytkownika
iksja
200p
200p
Posty: 447
Od: 29 kwie 2010, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Moja Oaza

Post »

:wit Bardzo spodobało mi się Twoje sedum allantoides ;:167
A ten rozwijający się listek to może jakiś cisus ?
Pozdrawiam Kasia
Zielony parapet;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”