Robsiki,olki,hojki,benki,eszki,kobylki,strelki... itd.

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Robsiki,olki,hojki,benki,eszki,kobylki .. itd...

Post »

Prawdopodobnie oleander :roll:
Awatar użytkownika
Lineta
1000p
1000p
Posty: 2359
Od: 15 mar 2012, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Robsiki,olki,hojki,benki,eszki,kobylki .. itd...

Post »

A! Dziękuję. No tak, mogłam na to wpaść. :)
Ogród tysiąca kwiatów i motyli. Serdeczne pozdrowienia, Gosia
Ogród Linety
Ogród Linety cz.2
x-mm-x
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 602
Od: 28 paź 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robsiki,olki,hojki,benki,eszki,kobylki .. itd...

Post »

W pełni popieram apel :) Ale grudnik czy fiołek afrykański powinny zostać, są już na tyle popularne, że nikogo chyba nie wprowadzają w błąd.
Awatar użytkownika
Krzysia
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 824
Od: 3 lip 2012, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Robsiki,olki,hojki,benki,eszki,kobylki .. itd...

Post »

Jestem tu nowa ale również popieram poprawne nazewnictwo. Choć przyznam zdarzyło mi się napisać _aeschynantus_ czy hojka ale było to w wątkach gdzie były to nazwy tam powszechnie używane i wszyscy wiedzieli o czym piszą. Wiem nie tłumaczy mnie to i zrozumiałam, że nie tędy droga gdy starałam się odnaleźć roślinkę używając takich czułości ;:222 Jednak nazwa fiołek afrykański jest bardzo popularna i chyba wiele osób wie o jaką roślinę chodzi, po angielsku to AFRICAN VIOLET więc może niech zostanie. A Hipek to ten koleś na zdjęciu :heja
Awatar użytkownika
irlandia 3
200p
200p
Posty: 291
Od: 10 mar 2012, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Giżycko-Mazury

Re: Robsiki,olki,hojki,benki,eszki,kobylki .. itd...

Post »

Brawo dla kohlerii...za prawidłową nazwę aeschynanthusa marmurowego...jedyna tu na forum napisałas poprawnie...żaden eschynantus czy aeschynantus...ma być poprawnie...Aeschynanthus.... ;:215
Irena z Giżycka-Mazury
Moja pasja Rhododendrony
Kupię , sprzedam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=62638" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
ellcia
500p
500p
Posty: 533
Od: 12 lis 2012, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Robsiki,olki,hojki,benki,eszki,kobylki,strelki... itd.

Post »

Bardzo istotna uwaga, osobiście staram się używać właściwej nazwy, ale czasami, kiedy w danym poście użyłam już fachowej nazwy, to ulegam pokusie skracania... ;:100
Awatar użytkownika
AliWas
500p
500p
Posty: 883
Od: 24 lut 2013, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: KUJ-POM (okolice Grudziądza)

Re: Robsiki,olki,hojki,benki,eszki,kobylki,strelki... itd.

Post »

_Natalia_ pisze:Popieram KaRo w całej rozciągłości....to jest forum publiczne, którego celem jest.... rozpowszechnianie wiedzy, a nie dezinformacja i infantylizacja.
Popieram ten apel Karo i podpisuję się pod tym co napisała Natalia.
Przyznam się jednocześnie, że sama stosowałam podobne zdrobnienia i chyba czas z tym skończyć a przynajmniej mocno ograniczyć. Nie jest to nasze prywatne forum. KaRo w tym wątku dokładnie określa założenia FO. Dzielmy się wiedzą, doświadczeniem, fotografiami, sukcesami i porażkami ale tak aby inni miłośnicy roślin ( spoza FO ) mieli szanse do nas trafić, bo inaczej przeistoczymy się w ... ?zamknięte towarzystwo wzajemnej adoracji ? - chyba nie oto chodzi.... ;:131
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Robsiki,olki,hojki,benki,eszki,kobylki,strelki... itd.

Post »

Tak się zabawnie składa, że aeschynanthus to nazwa czystko łacińska, ale np w jednej z moich książek obok tej lacińskiej jest i "polska": eschynantus ( Małgorzata Augustyn: Rośliny pokojowe)
majkamati
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 25 lis 2013, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy

Re: Robsiki,olki,hojki,benki,eszki,kobylki,strelki... itd.

Post »

A Anginka może być? :)
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Robsiki,olki,hojki,benki,eszki,kobylki,strelki... itd.

Post »

Dzisiaj w czasopiśmie pod zdjęciem było napisane eszynantus. Ładne zdjęcie, napisane warunki uprawy. Wszystko się zgadzało ale widać ,że
ludzie przyzwyczaili się do zdrobnień albo jeszcze tworzą coś nowego łatwiejszego w pisaniu i wymowie.
Awatar użytkownika
Netzach
100p
100p
Posty: 117
Od: 11 maja 2007, o 17:30
Lokalizacja: Zaklików-Wrocław

Re: Robsiki,olki,hojki,benki,eszki,kobylki,strelki... itd.

Post »

To akurat nie tyle zdrobnienie co spolszczenie (takie jest też stosowane w Wikipedii). Akurat jeśli o tę konkretnie nazwę chodzi to nie upierałbym się, że musi być nazwa łacińska, w końcu przy większości roślin używamy polskich odpowiedników, czemu więc tu musimy wszystkich katować łacińską?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Robsiki,olki,hojki,benki,eszki,kobylki,strelki... itd.

Post »

W tym przypadku - spolszczeń absolutnie nie bazowałabym na Wikipedii,bo któż ją tworzy na dobrą sprawę?
Jeśli uwzględniono nawet tę ".." nazwę to nie mam wątpliwości jakie inne 'kwiatki' można tam spotkać.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
x-mm-x
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 602
Od: 28 paź 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robsiki,olki,hojki,benki,eszki,kobylki,strelki... itd.

Post »

Spolszczenie jest poprawne wtedy, kiedy jest zgodne z wymową łacińską, napiszemy je zwykłą czcionką, z małej litery i wszystkie znaki w nazwie będą przekształcone w polskie litery.A więc nie widzę nic błędnego w zapisie eszynantus czy falenopsis. (Dotyczy to tylko nazw rodzajowych, z gatunkowymi ponoć nie robi się tego). Tym bardziej, że zasady języka polskiego zalecają używanie spolszczeń, łacińska pisownia dopuszczalna jest tylko w tekstach naukowych, no chyba, że dyskutujemy na jakiś bardzo konkretny temat i użycie łaciny jest niezbędne. Łacińską nazwę powinniśmy wtedy zapisywać kursywą. Znalazłam ciekawy artykuł na temat pisowni nazw roślin, ale nie wiem, czy mogę tu wkleić, bo to inne forum kwiatowe. ;)

Z tego, co wyczytałam, to poprawnie spolszczone i zapisane Kalanchoe powinno się zapisywać kalanche. :lol: I tylko tak! Dobrze wiedzieć. :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”