Ryszkolandia

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ryszkolandia

Post »

Pod koniec lata trochę podrosły:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostałe pokażę, jak zakwitną w tym roku.

Następnym razem będą zdjęcia kaktusów.
Pa.
Awatar użytkownika
nusia
1000p
1000p
Posty: 1042
Od: 3 mar 2007, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnyśląsk

Re: Ryszkolandia

Post »

Ryszko :wit
Rozmaitość barw i kształtów u Ciebie.
Jak tam catleya rośnie kwitła?
Anka159
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1728
Od: 29 sie 2013, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ryszkolandia

Post »

Zdradź tajemnicę - czym Ty dokarmiasz swoje skrętniki, że tak obficie Ci kwitną, są niesamowite ;:oj . Mam trochę tych roślinek i do tej pory myślałam, ze ładnie i obficie mi kwitną, ale jak obejrzałam Twoje , to ;:110 . Ja też chcę mieć tyle kwiatuszków na jednej roślince.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Ryszkolandia

Post »

Cudowne skrętniki ;:138
Pięknie u Ciebie rosną i kwitną :D
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
elcia1974
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9111
Od: 23 lip 2009, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Ryszkolandia

Post »

Piękne kwitnienia i storczyków i skrętników ;:138 ;:138 ;:138
Aż żal, że tak rzadko się pokazujesz na Forum ze swoimi pięknościami. ;:108
Droga przez las nie jest długa, jeśli kocha się osobę, którą idzie się odwiedzic.
Aktualny wątek: Doniczkowi domownicy Eli cz. 7 Poprzednie części: Spis moich wątków
Wątek sprzedażowy: Sprzedam, kupię, wymienię rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
jola1313
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5412
Od: 21 sty 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Ryszkolandia

Post »

Dziękuję za rady co do podlewania sobotka.
Ja swojego kupiłam przecenionego.Ma rozetę,która była już przekwitnięta i jedną młodą.Widzę,że ta młoda rośnie sobie,więc wnioskuję,że na razie ma się ok.I że jakoś radzę z tym podlewaniem :wink: .Ciekawe,czy mi zakwitnie kiedyś.
A co z tą starą rozetą?zakwitnie jeszcze,czy obumrze?

Piękne skrętniki ;:63 .Obsypane kwieciem.Też mam kilka,ale tak nie kwitły ;:174 .A teraz po zimie zostały ''niedobitki'' :oops: .Na Nerysie zauważyłam pączek :roll:

Ja też nie pokazuję ''zdechlaków'' :wink: :;230 .W ogóle ostatnio nic nie pokazuję ;:224
Modivhaszma
100p
100p
Posty: 198
Od: 24 lut 2014, o 17:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ryszkolandia

Post »

ale piękne skrętniki ;:138 ;:138 ;:138
nie widziałam jeszcze by miały tyle kwiatów ;:oj ;:oj ;:oj
Awatar użytkownika
Frodo1
500p
500p
Posty: 526
Od: 31 lip 2013, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Ryszkolandia

Post »

poprosimy o przepis na tak obsypane kwiatami skrętniki .....są cudne ;:138
Pozdrawiam serdecznie
Iwona
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ryszkolandia

Post »

Dzięki wszystkim za miłe słowa i pochwały :wit . To miłe, że ktoś docenia efekt mojej pracy nad kwiatkami (a trochę jej jest!), bo moja rodzinka tylko zrzędzi, że zielska jest za dużo i połowę powinnam wywalić. :roll:

Jolu, rozetka sabotka kwitnie tylko raz i z czasem obumrze, ale obok będą wyrastać nowe rozetki, więc na razie niech sobie spokojnie rośnie.

A co robię ze skrętnikami, żeby obficie kwitły?
- przede wszystkim ilość i wielkość kwiatów zależy od odmiany, akurat moje niebieskie są z takich, które kwitną "jak głupie", szczególnie od maja do lipca; mają też najdłuższy okres kwitnienia: od kwietnia do listopada; jest tak już od kilku lat; znajomi, którym je dawałam, też mówią, że obficie kwitną, a u każdego w domu są przecież trochę inne warunki;
- doniczka musi być spora, moje mają 15 cm średnicy, na dno koniecznie drenaż;
- ziemia musi być bardzo lekka, do każdej dodaję sporo agroperlitu, jest wtedy luźniejsza;
- podlewam tylko przegotowaną wodą (bo u mnie jest raczej twarda), na podstawkę, tyle razy aż roślina przestaje "pić", wodę która zostanie na podstawce trzeba wylać; podlewać trzeba regularnie, w okresie kwitnienia z reguły co 2 dzień, a upały nawet codziennie;
- raz na 2 tygodnie dodaję do wody odżywki i wtedy tylko podlewam od góry; z odżywianiem nie można przesadzić, bo skrętniki akurat są wrażliwe na przenawożenie!; ja używam od lat standardowego florovitu, bo jest "do wszystkiego", ale w pracy używałam pałeczek nawozowych i też się sprawdziły, wtedy co 2 tygodnie podlewałam od góry, żeby się nawóz "wypłukał";
- stanowisko powinno być półcieniste, najlepiej okno wschodnie lub zachodnie ze słońcem późnym popołudniem; jak parapet jest zbyt słoneczny, to świetnie sobie radzą w pokoju na kwietniku lub szafce pod oknem ocienione firanką;

Moje stare niebieskie i różowe rozrastają się mocno i co roku w kwietniu dzielę je na 2-3 części, odcinam nadmiar starej ziemi z boju i od dołu, wsadzam do doniczki tej samej wielkości i uzupełniam ziemią. W ten sposób można je szybko rozmnożyć i od razu mieć duże kwitnące rośliny. W ciągu roku pojawią się nowe roślinki po bokach starej.

Nie prowadzę żadnej hodowli młodych roślin, bo nie mam na to ani miejsca ani czasu. Nadmiar roślin po podziale oddaję znajomym. Do wysłania pocztą to one się nie bardzo nadają, bo mają spore liście. Mogę wysłać pocztą liścia, jak ktoś jest zainteresowany, to proszę pisać na pw.
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ryszkolandia

Post »

A teraz moje kaktusy, chociaż w zeszłym roku kilka wyrzuciłam, bo jakieś choróbska je dopadły po zimie. Kilka oddałam, a pozostałe kwitły raczej umiarkowanie, na dodatek nie zawsze zdążyłam zdjęcie zrobić, bo kwiaty kaktusów są niestety bardzo nietrwałe. Zdjęć więc będzie tylko kilka.

Lobiwie kwitły najładniej, jak zwykle, ale odnalazłam tylko kilka fajnych zdjęć.
Gwendolinka:
Obrazek

A tu w słońcu zrobiła się bardziej pomarańczowa:
Obrazek

Jakaś czerwona, ale nie wiem która, bo kolor na zdjęciu nie pozwala odróżnić Lillipop od Weston:
Obrazek

Żółta tez kwitła obficie, ale dowodem tego na tym zdjęciu są już tylko przekwitłe kwiaty:
Obrazek

Echinopsis Fric miał tylko jednego kwiatka, który kwitł tylko jeden dzień - jak zwykle - i po co ja go cały rok trzymam :evil:
Obrazek
Awatar użytkownika
Krychna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2044
Od: 23 mar 2010, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska Beskid Wyspowy

Re: Ryszkolandia

Post »

Masz cudowne rączki ;:138 Piękne kwitnienia skrętników ;:167 oczu nie mogę oderwać.
Kaktusiki urocze ;:215
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ryszkolandia

Post »

Dzięki!
Trzymanie opuncji na balkonie jest mało efektywne, choć kwiaty są bardzo efektowne, ale kwitną tylko jeden dzień. Było ich za to chyba z 7 w zeszłym roku. Zimowanie na balkonie zniosła bardzo dobrze, postanowiłam ją jednak oddać i w jej miejsce sprawić sobie coś częściej kwitnącego.
A oto rzeczone kwiaty opuncji:
Obrazek
I roślina w całości:
Obrazek

Za to na kwitnienie adenium nie można narzekać.
Tak kwitło wiosną:
Obrazek
Obrazek

A tak jesienią:
Obrazek
Obrazek
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ryszkolandia

Post »

A tera historyjka o moim cryptocereusie. Kupiłam liście w angielskim sklepie internetowym ze 4 lata temu. Każdej zimy walczyłam z jakąś upartą zgnilizną liści, kilka musiałam usunąć, co u tak małej w sumie rośliny było operacja dość radykalną. Latem roślina wisiała sobie na balkonie i ładnie rosła.
I oto w zeszłym roku pojawiły się wreszcie 2 pączki:
Obrazek
Obrazek

A potem jeszcze trzeci na innym liściu:
Obrazek

Wieczorem 22 września dwa pierwsze pączki zaczęły się rozwijać:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I jak wreszcie się otworzyły
Obrazek

to okazało sie, że to żaden cryptocereus.
Poszperałam w necie i encyklopedii kaktusów i doszłam do wniosku, że to epiphyllum crenatum.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”