Palma wachlarzowa (Licuala grandis )

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
myszorek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 5 cze 2007, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kiełczów

Palma wachlarzowa (Licuala grandis )

Post »

Może wiecie jaka to palma?Nigdzie nie mogę znaleźć jej nazwy, a ostatnio widziałam w sklepie :(
Obrazek
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same. Phil Bosmans
Pozdrawiam, Ola
Spis treści; Zielona galeria
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Licuala grandis
Ostatnio pojawiły się w sklepach w Europie.
Robię obecnie drugie podejście do jej wysiewu, ale w niedzielę kupiłem taką na targach w Marszewie

To bardzo wymagająca palma, bardziej niż palma kokosowa.
Roślina tropikalna, potrzebuje dużo światła, wilgoci powietrza, nie należy przesuszać ziemi.
Lepiej nie przesadzać ze zraszaniem, bo to więcej szkodzi niż pomaga.
Doniczkę należy umieścić na małym podstawku, a ten wstawić do znacznie większego i ten duży napełnić wodą.

Zauważyłem, że wszystkie egzemplarze dostępne w sprzedaży były uszkodzone przez szkodniki
(wyglądają na przędziorki)
Zmyłem dolną powierzchnię liści pod prysznicem, będę pilnował, żeby nie wróciły.

Wymagała też przesadzenia, korzenie były kilkakrotnie owinięte wokół doniczki.

Zimą konieczne będzie jej doświetlanie.

Osobie nie mającej "zacięcia" do hodowli takich palm ciężko będzie ją utrzymać w domu przez dłużej niż 2-3 lata.
Ale mimo to warto próbować, bo to piękna roślina

Te rosnące w poznańskiej palmiarnii też mają podziurkowane na żółto liście i chyba brakuje im światła.
Awatar użytkownika
Minti
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 15 lut 2020, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Licuala Grandis palma wachlarzowa - problemy i pielęgnacja

Post »

Cześć,
zakładam wątek dla piękności wśród palm - Licuali Grandis. O swoim okazie marzyłam pare lat i mam! ;:138
Niestety palma nie wygląda na 100% sił, ma sporo uciętych liści, jeden liść z żółtymi plamami i poobsychane końcówki większości liści. Po kliku dniach palmę przesadziłam do nowego podłoża o składzie:
ziemia kompostowa: 30%
perlit: 20%
chipsy kokosowe: 20%
keramzyt: 20 %
piasek kwarcowy płukany: 10%
Jednak nie przejrzałam dokładnie korzeni. Widziałam, ze miała dwa kawałki ok. 2 cm ciemnych korzeni - ucięłam je i teraz jednak się zastanawiam czy nie powinnam jej wyjąć jeszcze raz, opłukać pod wodą, przejrzeć dokładnie a co utnę posmarować weglem. Czy jak zostały jakieś małe nadgniłe kawałki korzeni to będzie to dalej postępować przy prawidłowym podlewaniu palmy?
Wilgotność w pokoju udaje mi się trzymać w okolicach 65-70% i temperaturę 21-23 stopnie.
Tu zdjęcie mojej ślicznotki :D

Obrazek

tu żółte kropki na jednym liściu a na drugim zeschnięte brzegi

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma wachlarzowa (Licuala grandis )

Post »

Zmartwię Cię.

Przede wszystkim powinna mieć o wiele wyższą temperaturę, powyżej 25 stopni, po drugie wilgotność powietrza powyżej 70%, po trzecie doświetlanie w okresie jesienno-zimowym.

Ta palma nie nadaje się do uprawy w mieszkaniu, a jedynie do oranżerii albo szklarni, więc długo się ją nie nacieszysz.
Ona będzie po prostu u Ciebie wegetować i stopniowo zamierać. Może to trwać kilka miesięcy, rok, może trochę więcej. Ale na pewno nie będzie długo wyglądać jak w momencie zakupu. Już teraz widać obeschnięte brzegi liści, proces będzie postępować.

Ponadto, oprócz odpowiednich warunków uprawy, trzeba mieć większe doświadczenie w uprawie roślin tropikalnych i nie mówię tutaj o tych co dostaniesz powszechnie w handlu, ale tych mniej dostępnych i zwykle trudnych w uprawie. Bo taką palmą jest Licuala.
Niestety nie każda roślina, którą możesz kupić będzie się nadawać do uprawy w warunkach domowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Minti
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 15 lut 2020, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma wachlarzowa (Licuala grandis )

Post »

Pożyjemy - zobaczymy ;:108
Wiem, ze to niezwykle trudna roślina w utrzymaniu, dlatego zanim ja nabyłam zapoznałam się z warunkami jakie musi mieć, żeby żyć i zapewniłam jej wszystkie warunki o których czytałam:
- Mocno przepuszczalne ale dobrze trzymające wilgoć podłoże.
- Temperaturę zimą min. 20 stopni
- "ciasną" wysoką doniczkę
- wysoką wilgotność powietrza (zwiększyłam i utrzymuje teraz + - 70%)
- brak podmuchów zimnego powietrza
- doświetlenie (1500lm 6500k) + aktualnie stoi w najjaśniejszym miejscu w mieszkaniu
Jak mimo tych warunków umrze to przyznam ci racje i palm już się nie tykam :wink:
Ewentualne porady (po za temperaturą, bo grzejnik na maxa) co jeszcze mogę poprawić oczywiście mile widziane.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma wachlarzowa (Licuala grandis )

Post »

Minimum 20 stopni to za niska temperatura dla tej palmy. Temperatura powinna oscylować wokół 25 stopni, tak jak napisałem wcześniej, bo taką temperaturę ma w naturze. To jest palma tropikalna.
Do tego wilgotność powietrza musisz dostosować pod temperaturę. Przy 20 stopniach będzie ona z kolei za wysoka, więc wpierw musisz podwyższyć temperaturę, a potem wilgotność powietrza.
Czyli podsumowując, temperatura na poziomie 25 stopni, wilgotność powietrza na poziomie 70% plus druga świetlówka (jedna to za mało na tak dużą roślinę).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”