Cyprysik ( Chamaecyparis) jaka to odmiana?

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KASIA
200p
200p
Posty: 210
Od: 4 cze 2005, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź, Polska
Kontakt:

Odpowiedź

Post »

Witam,
moim skromnym zdaniem pierwsza z nich to Thuja occidentalis "Fastigiata" inaczej "Columna" a druga może być zwykła occidentalis lub z grupy plicata, bo raczej to nie jest orientalis. Z ostatniej grupy są to przeważnie thuje książkowe o "kartkowym" ułożeniu gałęzi. Pozdrwiam Kasia R.
Jan Ogrodnik

Post »

Daj wieksze zdjecia to ci dokładnie odpowiem :-)
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

Poniżej linki do większych zdjęć, dwa pierwsze to jedna odmiana a dwa kolejne to ta druga :wink:


http://www.krzykluc.mb24.net/01.JPG
http://www.krzykluc.mb24.net/001.JPG

http://www.krzykluc.mb24.net/02.JPG
http://www.krzykluc.mb24.net/002.JPG

Jedna odmiana charakteryzuje się dość rzadkim rozmieszczeniem gałązek które łącznie dają dość prześwitujący pokrój drzewka - łuski skierowane są raczej poziomo.
W drugiej odmianie gałązki rozmieszczone są płasko i gęsto o orientacji zdecydowanie pionowej co nadaje drzewku charakterystyczny wygląd.
Pozdrawiam
Krzysztof
morzedzungli
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 11 lip 2006, o 12:35

Jaka to odmiana żywotnika

Post »

Witam wszystkich!

U sąsiada znalazłem żywotnika ale nie wiemy jaka to odmiana, juz kilka osób oglądało i nikomu nic do głowy nie przyszło. Rośłina posiada kilka pędów przewodnich, wysokosc około 1,2 do 1,4m, średnica w najszerszym miejscu około 50 do 60cm wiek około 10 lat, soczyście zielona nie brązowieje na zimę. Czy to wyrośnięta odmiana karłowa, a może to coś z cyprysowatych?

Obrazek

Proszę o pomoc w rozpoznaniu

morzedzungli
olenka33
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 wrz 2007, o 14:35
Lokalizacja: Pomiechówek

Post »

Witaj,
wg mnie jest to jedna z odmian cyprysika tępołuskowego (Chamaecyparis obtusa) - na pewno nie "Nana" ani "Gracilis nana" - na to jest za duża i ma zbyt wydłużone pędy.
Ale ręki nie dm sobie uciąć....
olenka33
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Jak na odmiany, które zostały w/w za szybki wzrost - może to jest odmiana Chamaecyparis nootkatensis lub lawsoniana - poproszę zbliżenie gałązki z wierzchu i od spodu dla pewności
morzedzungli
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 11 lip 2006, o 12:35

Post »

Dzięki za zainteresowanie:)

Jutro wstawię zdjęcia gałązek i poszukam szyszek, nie wiem jak u cyprysików ale chyba 10 letni krzew powinien już mieć.

morzedzungli
olenka33
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 wrz 2007, o 14:35
Lokalizacja: Pomiechówek

Post »

Też się zastanawiałam nad nutkajskim albo lawsona.... Ale jak na 10 lat to jest zbyt mały.... Nie ma typowych cech odmian o tak powolnym wzroście....
olenka33
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Obie rośliny wyglądają na odmiany żywotnika olbrzymiego. Ta o gałązkach skierowanych w górę to prawdopodobnie odmiana 'atrovirens' [jeśli jest ciemnozielona to na pewno]. Być może są to siewki, wówczas z jednej partii nasion mogą wyjść rośliny o trochę różnym pokroju i trochę różnym wyglądzie/kolorze łusek]. Gdybyś zrobił jeszcze większe zbliżenie pojedynczych gałęzi można by było coś więcej powiedzieć [ w aparacie ustawia pan maksymalny zoom [powiększenie] i funkcję makro].
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Odmiany cyprysika groszkowego, tylko jakie?

Post »

Mam do zidentyfikowania dwie odmiany cyprysika groszkowego. Pierwsza podobna do gatunku, ale młode przyrosty żółte i łuski bardziej błyszczące [być może odmiana 'aurea'].
Druga ma łuski drobne, młode pędy żółte lub zielonożółte. Odmiany stare, gałązki pochodzą z roślin ok. 60 - 80 letnich.

Na dwóch zdjęciach gałązki tych odmian znajdują się obok siebie [zdjęcia pokazują obie strony gałązek]. Trzecie zdjęcie pokazuje gałązkę z szyszką tej drugiej odmiany .


Obrazek Obrazek Obrazek
Roman
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Pokaz zdjęcia całych cyprysików a nie tylko gałązek. W książce którą posiadam odmian cyprysika jest naprawde dużo. Większość iglaków ma łuski i jak dla mnie pokazanie samych łusek nie za dużo pomoże w identyfikacji.
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Niestety całych zbytnio nie da rady sfotografować, gdyż są to dość duże drzewa jeden ma ok. 7 metrów wysokości, drugi z 10 metrów, w dodatku rosną w takich miejscach, że zrobienie fotografii całych drzew jest prawie niemożliwe.

Fragmenty korony tego z drobniejszymi łuskami [drugie zdjęcie zrobione z lampą]:

Obrazek Obrazek

Fotografii drugiego drzewka obecnie nie mam, ale w przyszłości zamieszczę.

Dla ułatwienia dodam, że na pewno nie są to żadne z odmian 'filarea', 'squarrosa', 'plumosa', 'plumosa aurea'.

Drzewko o drobniejszych łuskach jest błędnie podpisane jako: cyprysik nutkajski 'glauca', ale oba drzewka to na pewno cyprysiki groszkowe: kwiaty, szyszki i nasiona identyczne z gatunkiem i innymi odmianami cyprysików groszkowych.
Roman
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Mam nowe zdjęcie gałązki tej o drobniejszych łuskach [na zdjęciu z prawej], obok gałązki gatunku. Z tego porównania można przyjąć, że jest to odmiana 'aurea'. Jeśli ktoś spotkał się z tą odmianą, proszę o potwierdzenie [lub zaprzeczenie] mojej identyfikacji.

Obrazek
Roman
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”