Cyprysik ( Chamaecyparis) jaka to odmiana?

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Żywotnik czy cyprysik identyfikacja

Post »

To jest gałązka z krzewu, który rośnie w bardzo starym, opuszczonym gospodarstwie, w ruinach. Krzak ma pokrój nieregularny, na pewno ani nie płożący, ani nie kolumnowy. Nie jest podobny do najpopularniejszych u nas Lawsonów, gałązki ma łuskowate, ale takie jakby pierzaste, bardzo delikatne, wygląda jak niebieskawa chmurka :-)

No i teraz nie wiem, co to jest. Tzn. wiem, że jakaś tujka, ale jaka odmiana? Może Wy wiecie?

Drugie pytanie: mojej teściowej udało się rozmnożyć tuje, po prostu wtykając ucięte gałązki do ziemi. Jest czarownicą lepszą niż inne, miała szczęście czy po prostu można je tak rozmnażać? Bo jeśli tak, to może pob iorę sobie szczepki z tych ruin?

Obrazek Obrazek Obrazek
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

O rozmnażaniu żywotników poczytaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=191&start=0
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Cyprysik? jałowiec? tuja?

Post »

niecierpek pisze:...
Drugie pytanie: mojej teściowej udało się rozmnożyć tuje, po prostu wtykając ucięte gałązki do ziemi. Jest czarownicą lepszą niż inne, miała szczęście czy po prostu można je tak rozmnażać? Bo jeśli tak, to może pob iorę sobie szczepki z tych ruin?
Twoja teściowa nie jest czarownicą, albo.. ja też nią jestem ;:112

Wszystkie thuje jakie rosną u mnie wyhodowałam własnie w ten sposób i to bez ukorzeniacza. Część gałązek wtykałam do doniczek, część bezpośrednio w ziemię. Nie wszystkie tak potraktowane gałązki się przyjmą, ale większość :D Próbuj, na pewno z 3-4 gałązek wyhodujesz co najmniej 1 roślinę ( a niewykluczone, że 4 ;) )
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Post »

Chatte,
dzięki za pomoc!
A jaki ukorzeniacz dawałaś? I jakiej długości sadzonki? Bo bardzo się zakochałam w tym krzaczku i jeśli nie znajdę takiego samego w sklepie, to będę musiała sobie sama go skombinować.

Zresztą odwiedziłam dziś kilkanaście stron z katalogami roślin i nie widziałam takiej odmiany.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Właśnie kiedy robiłam te sadzonki, to nie dawałam żadnego ukorzeniacza. Ale Ty daj do sadzonek zdrewniałych. Postaraj się urwać kilka gałązek z piętką, ale małych! Duże znacznie gorzej się przyjmują. Dobrze jest jeszcze trochę przyciąć listki takiej gałązki i skrócić piętkę. Potem w ukorzeniacz i do ziemi :D
Małe, tzn. 10-15cm. Wsadzaj w ziemię po same listki.
Powodzenia!
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Post »

Wielkie dzięki, spróbuję tak zrobić!
Przy okazji - widziałam zdjęcia Twojego ogrodu - do czegoś takiego zmierzam. Gratulacje!
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Cyprysik? jałowiec? tuja?

Post »

niecierpek pisze:(...)No i teraz nie wiem, co to jest. Tzn. wiem, że jakaś tujka, ale jaka odmiana? Może Wy wiecie?(...)
I tuje i cyprysiki mają łuskowate igły. Przydałoby się zbliżenie gałązki i pokrój całej rośliny.Czy barwa gałązek wyszła na zdjęciu naturalnie?
"Pierzasto" może wyglądać cyprysik groszkowy, ale jest też tuja - Thuja occidentalis "Filiformis".
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Post »

Rzeczywiście jest niebieskawy.
Też myślałam o "Filiformis", ale ona się chyba bardziej płoży, a ten rośnie sobie na metr - półtora w górę i jest w kształcie chmury, szerokość większa niż wysokość. Cypryśnika groszkowego nie widziałam i nie wiem, jak wygląda.
xxx-etka
50p
50p
Posty: 58
Od: 24 sty 2007, o 14:26
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Cyprysik? jałowiec? tuja?

Post »

A mnie wygląda to na jałowiec wirginijski.
Moc serdecznych pozdrowień
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Jałowiec wirgilijski 'Grey Owl' :D
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Post »

No to w końcu wiem, jak się moja nowa miłość nazywa :D
Sadzonki pobrane, stoją w wodzie, jutro kupię ukorzeniacz i do dzieła!

Bardzo wszystkim dziękuję!
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Post »

A wiesz co, dla mnie to też zaskoczenie, bo generalnie jestem przeciwko tujom i innym takim, a ten mi się strasznie spodobał. Może ma po prostu fascynującą osobowość? Zalety ducha? :lol:
Pyzdra
100p
100p
Posty: 129
Od: 8 mar 2007, o 19:53
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Ocena

Post »

Uważam ,że jest to chamaecyparis pisifera filifera czyli cyprysik groszkowy-nitkowaty
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”