Smagliczka nadmorska ( Lobularia maritima ) - jednoroczna

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
Awatar użytkownika
fela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1565
Od: 23 lut 2009, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Fr

Re: Drobne fioletowe kwiatki

Post »

Super! :D Bardzo dziękuję Śnieżko za odpowiedż ;:196 . Ktoś podał mi nazwę Alysse, ale nie znałam prawidłowej pisowni. Kombinowałam z ?Alys?, ?Alice?, Alisse? i dopiero teraz, kiedy podałaś nazwę polską, znalazłam w necie Alyssum. Byłam oczarowana dywanikiem tych kwiatków. Mam nadzieję, że uda mi się kupić nasiona. Gdzieś natknęłam się na informację, że bywają też smagliczki dwuletnie.
Ogródek Feli
A tu wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Drobne fioletowe kwiatki

Post »

Cieszę się, że mogłam podpowiedzieć nazwę. Wydaj mi się jednak, że ta pachnąca, obwódkowa jest jednak jednoroczna. Po przekwitnięciu przycina się ją dość mocno, szybko odrasta i zakwita jesienią ponownie. Nasiona bez problemu można kupić. Smagliczki wieloletnie to nadają się na skalniaki i mają żółty kolor kwiatów np tu, http://sadzonki.abc24.pl/?kat=82744&pro=188144
Awatar użytkownika
fela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1565
Od: 23 lut 2009, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Fr

Re: Drobne fioletowe kwiatki

Post »

Nie przycinałam ich, ale o ile pamiętam, to i tak długo kwitły. Czy znasz Śnieżko inne, niebieskie lub fioletowe, drobne kwiatki tworzące podobne dywany?
Ogródek Feli
A tu wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Drobne fioletowe kwiatki

Post »

Jeśli mogę się wtrącić to mam kilka propozycji niskich niekłopotliwych bylin: żagwin ogrodowy (u mnie kwitnie jeszcze teraz), goryczka bezłodygowa, kocimiętka, płomyk szydlasty(floks), rozwar, pierwiosnki z całą paletą barw, sasanka, mydlnica(tworzy piękne dywany),macierzanka (pachnie ziołami). Wszystkie polecam.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
szczytnica38
200p
200p
Posty: 476
Od: 26 gru 2011, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk ,między Bolesławcem a Chojnowem

Re: Drobne fioletowe kwiatki

Post »

Też się wtrącę. Co do smagliczek to są jeszcze różowe i białe. Moim zdaniem białe są najładniejsze. Poza tym mocno pachną miodkiem. Pozdrowienia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Drobne fioletowe kwiatki

Post »

Też mi się podobają białe, ale moim zdaniem ładniejsze te kupowane z rozsady.Mają nieco większe kwiatki niż z nasion.Nie wiem może to jakaś inna odmiana, albo inaczej mnożone?
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Drobne fioletowe kwiatki

Post »

fela pisze:Nie przycinałam ich, ale o ile pamiętam, to i tak długo kwitły. Czy znasz Śnieżko inne, niebieskie lub fioletowe, drobne kwiatki tworzące podobne dywany?
Prawdę mówiąc to ja niezbyt lubię fioletowe kwiaty, ale uwielbiam niebieskie i w tym kolorze to polecam jako obwódkowe rośliny- jednoroczną- Lobelię przylądkową lub wieloletnie: przetacznik armeński, dzwonek karpacki niebieski lub biały, dzwonek dalmatyński, dzwonek Poszarskiego.
Awatar użytkownika
fela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1565
Od: 23 lut 2009, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Fr

Re: Drobne fioletowe kwiatki

Post »

Dziękuję za propozycje :D . Przetacznik armeński ma trochę zbyt widoczne liście i choć są ładne, to szukam drobnych kwiatków tworzących dywan. W tym wypadku goryczka też raczej odpada. Kocimiętka jest zbyt wysoka i na domiar złego lubiana przez koty, za którymi nie przepadam. Macierzanka urocza, ale chodzi mi o coś bardziej efektownego. Najbardziej spodobał mi się żagwin ogrodowy. Znalazłam w necie ?Royal blue? i piękny ?Cascade blue?. Ten drugi, jak sama nazwa wskazuje, ma raczej tendencję do opadania, a więc nie wiem czy byłby dobrym pomysłem na niewielkie wzniesienie terenu. W każdym razie będę jeszcze szukać, a tymczasem serdecznie dziękuję Wam za podpowiedzi.
Ogródek Feli
A tu wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Jak nazywają się te jednoroczne kwiaty? Smagliczka nadmorska

Post »

Bożi pisze:Co do smagliczki nadmorskiej jak przekwitnie należy ją przyciąć nożyczkami albo sekatorem a powtórnie pięknie zakwitnie i będzie miała ładny pokrój. Można tak ją przycinać aż do śniegów.
Też tak robię,ale w ub roku zebrałam nasiona i zastanawiam się czy jest sens wysiać ja w domu a potem przesadzić do gruntu?Co sądzicie?
Awatar użytkownika
basiabar
500p
500p
Posty: 603
Od: 24 mar 2012, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak nazywają się te jednoroczne kwiaty? Smagliczka nadmorska

Post »

Dzisiaj wysiałam smagliczke nadmorska ale chyba to mieszanka bo na pewno nie biała.Ponoć ładnie pachnie i szybko wschodzi to taka "czekajka "bo do maciejki jeszcze daleko.
Jak się prezentuje w "realu"?Pytam bo wszystkie na opakowaniu wyglądają pięknie a w rzeczywistości trochę inaczej.
Pozdrawiam,Basia
Awatar użytkownika
nata133
100p
100p
Posty: 106
Od: 1 lut 2009, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jak nazywają się te jednoroczne kwiaty? Smagliczka nadmorska

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek biała i fioletowa, kwitną do mrozów...- aż żal wyrywać
Awatar użytkownika
julcia03
100p
100p
Posty: 117
Od: 17 mar 2014, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Drobne fioletowe kwiatki

Post »

Właśnie pomyślałam,że obsiewkami uzupełnię przestrzenie między roślinami,czy są obsiewki wieloletnie?
Mój ogród,moja duma.
Ogród Julii http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 49&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2726
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Drobne fioletowe kwiatki

Post »

To ja przypomnę jeszcze, że porcelanka o niebieskich kwiatkach też wygląda pięknie
jak rośnie w większej grupie. Jest to roślina jednoroczna ale sama się rozsiewa.
Bywają porcelanki o kwiatach innych niż niebieskie w tym prawie czarnych.
Ale ta odmiana o niebieskich kwiatkach mi osobiście najbardziej się podoba.
Pozdrawiam Anna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”