Dąb czerwony ( Quercus rubra )

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Jeśli chodzi o przebarwienie jesienne to dąb czerwony może się zachowywać bardzo różnie, zależnie od słońca gleby i od? no właśnie, nie wiadomo czego. Dwa lata temu robiłem zdjęcia dębów w pobliski lasach. Te zdjęcia zresztą już pokazywałem kiedyś. Lepszego przykładu niż na poniższym zdjęciu nr 1 trudno znaleźć. Dwa małe dęby rosnące obok siebie o diametralnie odmiennym przebarwieniu, a poza tym parę innych przebarwień dębu czerwonego, jak widać robi co chce.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Jakikolwiek on jest :wink: ma swoje miejsce i będzie sobie majestatycznie rósł.Rośnie bardzo szybko..ale i tak nie dane mi będzie go zobaczyć w czasie całej jego świetności...eh za choć 100 lat :cry: Koteczko-skoro masz czerwone dęby-zechciej porównać kształt ząbkowana liścia.Dęby szypułkowe mają ząbki chyba bardziej wyokrąglone.Podobno ilość ząbkowania także odróżnia gatunki.A cena- psia kompletnie, aż wstyd mówić-ale to ona właśnie między innymi jest sprawcą moich wątpliwości.Uwaga podaję cenę-5 zł, po targach zapłaciłam 2 zł, był bidniutki.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Chwaścik heheh..świetny przykład..robi co chce..to jest piękne-ale muszę powiedzieć, że o ile ubiegłej jesieni nie wymagałam od tego młodzieniaszka przebarwień o tyle w tym roku mocno mu sie przyjrzę.Pokazujesz maluchy wybarwione, zatem może należy wymagać..hehe.
Awatar użytkownika
kocica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3251
Od: 22 wrz 2007, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pd kraniec Mazowsza pod Kozienicami
Kontakt:

Post »

Cena jest ok. W szkółkach - u producentów kupuje się je góra za 2 zł. Są to świeżo ukorzenione dęby.
Moje wątki
Pozdrawiam, Ewa.
Awatar użytkownika
Fi
100p
100p
Posty: 133
Od: 18 kwie 2009, o 19:46
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Post »

Jest jeszcze jedna możliwość - to może być dąb szkarłatny. Myślę, jednak, że skoro szkółkarz mówił, że czerwony, to czerwony.

Zna ktoś jakieś sposoby na odróżnianie dębu czerwonego od szkarłatnego? W moim mieście i okolicznych lasach rośnie ich sporo, myślę, że to szkarłatne, ale nie jestem pewien.
Awatar użytkownika
hermanvip
100p
100p
Posty: 163
Od: 26 cze 2008, o 14:47
Lokalizacja: Pleszew

Post »

Liście dębów charakteryzują się tym że każdy jest właściwie inny... dopiero dość duże drzewka mają praktycznie każdy liść 100 procentowo prawidłowy dla gatunku:) a to jest raczej na pewno dąb czerwony. Daj mu czas a się przebarwi na pewno:) no chyba że to bardzo podobny do niego dąb błotny:)
Awatar użytkownika
Fi
100p
100p
Posty: 133
Od: 18 kwie 2009, o 19:46
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Post »

Dąb błotny raczej nie, ma bardziej powcinane liście, ale, jak wspomniałem wcześniej, mógłby to być dąb szkarłatny. Wedle mojej wiedzy jest to jednak dąb czerwony.
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czemu dab czerwony nie jest o tej porze roku zielony?

Post »

Kochani,
wszystkie moje deby czerwone maja liscie w kolorze soczystej zieleni, a jeden odszczepieniec ma liscie czerwone:

Obrazek

Co z nim jest nie tak?

H.
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Czemu dab czerwony nie jest o tej porze roku zielony?

Post »

O tej samej porze zaczął wypuszczać liście?
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czemu dab czerwony nie jest o tej porze roku zielony?

Post »

Wszystkie wypuscily liscie mniej wiecej w tym samym czasie. Moze ten czerwony nawet jako pierwszy.

H.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Czemu dab czerwony nie jest o tej porze roku zielony?

Post »

To częste wśród dębów, nie tylko czerwonych. Tak jak ludzie, każdy inny jest, tak samo jak każdy dąb czerwony inaczej się przebarwia jesienią tak i wiele z nich może odbiegać kolorem wiosną. Widać to w szkółce jak są kwatery po kilka tysięcy dębu, duża część wiosną tak ma ale z czasem normalnie zielenieją.
arotang
50p
50p
Posty: 50
Od: 15 cze 2015, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wysoka koło Łańcuta

Dąb czerwony ( Quercus rubra )

Post »

Dęby kanadyjskie - również ciekawi mnie ten wątek.
Poszukuję dębów o słodkich owocach, bez taniny. Na kontynencie północnoamerykańskim jest sporo gatunków dębow o słodkich żołędziach - warto to sprawdzić.
lucynda
200p
200p
Posty: 263
Od: 4 sty 2015, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polski biegun ciepła

Re: Orzesznik / Jesion ?!

Post »

Nigdy tych żołędzi nie próbowałam, więc nie wiem jaki mają smak , ale wydaje mi się , że zostały sprowadzone dla drewna i bardzo łatwej uprawy. Przez leśników są uważane obecnie za chwasty zagrażające rodzimym gatunkom. Jest nawet zakaz ich rozmnażania w szkółkach leśnych.
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”