Jesion. ( Fraxinus )

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Jesion. ( Fraxinus )

Post »

Wyrosło tak sobie skromniutko w samym kąciku ogródka a ja nie wiem co to jest. Czy będzie ładne? Czy urośnie duże? I w związku z tym, nie wiem czy je zachować czy może gdzieś przesadzić. Tym bardziej, ze zaraz obok posadziłam świerk.
Pozdrawiam,
Fleur 78

Obrazek
Awatar użytkownika
Xa-b
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 537
Od: 9 cze 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kraków

Post »

To jesion :)
Urośnie całkiem spore, ale ładne. Może lepiej go przesadzć, albo tego świerka, bo skoro świeżo wsadzony to będzie łatwiej wykopać :)
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Aniu, serdecznie Ci dziękuję! Nie spodziewałam się tak błyskawicznej odpowiedzi!!! :D
Ale ja ten świerk zasadziłam jesienią zeszłego roku, wiec nie bardzo mam ochotę go ruszać. Tym bardziej, ze ten jesionek jest bardzo blisko ogrodzenia, wiec może to nie najlepsze miejsce? Tylko z przesadzeniem chyba lepiej poczekać jak mu opadną listki?
Pozdrawiam gorąco,
Fleur 78
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Tak, to jesion.
Duże drzewo wygląda mniej-więcej tak:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ch_738.jpg

Więc lepiej, żeby nie rosły ze świerkiem zbyt blisko siebie, ale póki co, nie powinno to przeszkadzać.
Pozdrawiam, Marcin ;)
Awatar użytkownika
Xa-b
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 537
Od: 9 cze 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kraków

Post »

Czy to nie fragment Parku Cystersów w Rudach?
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Dzięki za suuuuper zdjęcie!
Oj duuuuuuuuże!
A ja właśnie sobie przed chwilą wyczytałam, ze szybko rośnie "tylko" do 40 lat a potem to już wolno! A w wieku lat 100 przestaje rosnąć !

Oj muszę go przesadzić i to szybko!!! :D :D :D
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Nie wiem czy to jest jesion mannowy czy jesion wyniosły, natomiast wiem jak p o t w o r n i e rozsiewa się ten drugi. Rośnie w odległości ok.30 m od mojego domu i każdego roku zbieram ogromne ilości jego uskrzydlonych nasion i plewię samosiejki. Siewki mają dwa listeczki nad ziemią a pod ziemią silnie rozrośnięte korzonki dzięki czemu mocno siedzą w ziemi ;:164



Pozdrawiam cieplutko Kwiatku :D
Awatar użytkownika
Xa-b
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 537
Od: 9 cze 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kraków

Post »

Bez kwiatów ciężko rozponać jaki to gatunek. Jesion wyniosły jest gatunkiem rodzimym w Polsce natomiast mannowy jest uprawiany i w związku z tym jest rzadszy i nie wyrasta znienacka :D Według mnie, po tym co widać na zdjęciu to jesion wyniosły Fraxinus excelsior :) Nie zacznie tak prędko kwitnąć więc nie ma obaw ;)
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Nie wiem czy znacie "Małego Księcia" (autor:Antoine de Saint Exupéry). Otóż, miał on straszny problem z baobabami, które zarastały mu planetę! A ponieważ jego planetka była bardzo malutka, musiał cały czas czuwać i usuwać małe baobabki.
http://www.odaha.com/littleprince.php?f=MalyKsiaze (o baobabach mowa jest w rozdziale 5)

Mnie (ani Wam!) baobaby nie grożą :lol: , (bo zaczyna im być zimno już przy +20°C), jednak tak jak Małemu Księciu baobaby a Flowerkowi jesiony, mnie wysiewają się nagminnie małe dęby! I tez nie jest wcale łatwo je wyrywać (w końcu Wyrwidębem nie jestem :!: ) ale przecież nie zostawię dęba w truskawkach, pomidorach ani w malinkach :!:

Dziękuję Wam Wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam Wszystkich cieplutko
a Kwiatka kwieciście!
Fleur 78 :D
Awatar użytkownika
Xa-b
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 537
Od: 9 cze 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kraków

Post »

A ja mam 5 baobabów :D ale siedzą w mosiężnej misie więc mi nie zarosną salonu :P
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Identyfikacja rośłin

Post »

On wszystkie liście ma takie trójlistkowe? A jakie są pączki, masz jakieś zdjęcie?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Identyfikacja rośłin

Post »

jesion? mi to przypomina parczelinę http://reichel.pl/bdp/trees/view/?d=-1& ... elea&s=&c=
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Identyfikacja rośłin

Post »

Ale parczelina nie dorasta chyba do takich rozmiarów, poza tym ma szersze listki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”