Żywopłot (stary) cięcie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
wro75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 lis 2015, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żywopłot (stary) cięcie

Post »

Witam,

Kupiliśmy dom i od ulicy mamy taki oto żywopłot. Żywopłot jest mocno rozrośnięty ma ok. 120cm szerokości, co nastręcza mi sporo problemów przy cięciu. Chciałbym go przyciąć powiedzmy do 60-70cm, niestety nie wiem jaki to krzew a zatem nie wiem jak się z nim obchodzić. Gdyby ktoś mógł mi pomóc w identyfikacji i może doradził w kwestii przycinania, kiedy, ile i jak, będę niezmiernie wdzięczny.
Zdjęcia mam tylko "jesienne", latem liście mają dość zróżnicowany odcień zieleni, część liści ma odcień od żółtego po czerwony. Nowe pędy są czerwone. Na krzewach nie występują żadne kwiaty i owoce.
Moje poszukiwania w sieci spełzły na niczym, liście podobne chyba do lipy... chyba :(

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: Proszę o identyfikację

Post »

Ja,po tym co widzę na zdjęciach,obstawiam lipę.
Mocno przycinana tak wygląda,młode pędy ma czerwonawe i rzadko zdarza się im na tyle dojrzeć,żeby zakwitnąć.
A co do przycięcia,poczekałabym do wiosny,marzec-kwiecień,kiedy rusza wegetacja,nie bedzie ryzyka,że świeże rany pi cięciu zaatakują jakieś grzyby,albo że przemarzną.
Kwiaty to resztki Raju.
wro75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 lis 2015, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o identyfikację

Post »

Dzięki Plumi. Czy takie zwężenie żywopłotu o połowę nie będzie miało jakiegoś negatywnego następstwa? Jest jakaś zasada, którą należy się kierować przy takiej czynności?
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: Proszę o identyfikację

Post »

Mocne przycięcie i zwężenie,nie powinno zaszkodzić,lipa lubi się rozkrzewiać.
Pierwszy rok po takim odmłodzeniu może być dość rzadki,ale się odbuduje.
Lepiej przycinać ze 2 razy w sezonie,pozostawiając część młodych pędów.
Żeby żywopłot był gęsty i miał wymagane rozmiary trzeba go na początek przyciąć krócej niż zamierzamy.
Zanim osiągnie pożądaną wysokość i szerokość zdąży się zagęścić.
Kwiaty to resztki Raju.
wro75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 lis 2015, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lipa ( Tilia ) - żywopłot z lipy

Post »

Pozwolę sobie odświeżyć temat. Niestety zeszłej wiosny z powodu prac remontowych w domu, nie udało mi się przyciąć żywopłotu. Chciałbym doprecyzować pytanie. Z których gałęzi będą odrastały nowe pędy? Czy z tych najgrubszych, które mają ok 50mm średnicy i wyrastają tuż nad ziemią, z pozostałości pni, też odbiją nowe gałązki? Jak wysoko nad ziemią ciąć i które gałęzie zostawić. Niestety w sprawach ogrodniczych jestem laikiem i nie mam pojęcia na co zwrócić uwagę, czy mam szukać na gałęziach charakterystycznych miejsc, pąków nad którymi mogę ciąć. Czy może nowe pędy odbiją ze starych pni, które częściowo są spróchniałe?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”