Atlas chwastów

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21736
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Atlas chwastów

Post »

To mniszek pospolity, mniszek lekarski - w zależności od powierzchni trawnika można usuwać ręcznie lub zastosować oprysk na dwuliścienne np. Mniszek czy Starane.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Atlas chwastów

Post »

Przejrzałam moje mądre książki i nie udało mi się tych zidentyfikować.
Może Wam uda się coś skojarzyć
(na drugim zdjęciu chodzi o te okrągłe liście)

Obrazek

Obrazek
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
Parrocja
200p
200p
Posty: 229
Od: 10 gru 2014, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Atlas chwastów

Post »

Ta druga roślinka to bodziszek drobny. A ta pierwsza to nie wiem, bo mi się wszystko z rukolą kojarzy.
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2726
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Atlas chwastów

Post »

1. Gorczyca polna (ognicha)?
Pozdrawiam Anna
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Atlas chwastów

Post »

Parrocjo, Anno, dzięki za pomoc :)
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
wiggle
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 lip 2015, o 09:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Atlas chwastów

Post »

Witam serdecznie.

Wobec ostatnio gorącego tematu dotyczącego barszczu sosnowskiego proszę
o podanie czy niżej wskazana roślina jest barszczem w niskim stadium rozwoju.

Na moje oko laika przypomina bardziej koper niż barszcz, jest bardziej rozgałęziona
i nie ma włosków wokół łodygi, ale wolałbym się upewnić z uwagi
na ewentualne niebezpieczeństwo.

Dziękuję bardzo!
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
gupibelfer
100p
100p
Posty: 115
Od: 29 gru 2014, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jura. Śląskie. Koniec świata
Kontakt:

Re: Atlas chwastów

Post »

wiggle, na Twoim zdjęciu jest pasternak. Niebezpieczny tylko wtedy, gdy się go nie umyje przed zjedzeniem :wink:

Jakieś szaleństwo z tym barszczem... Chyba trzeba by założyć nowy, przypięty gdzieś na górze wątek ze zdjęciami barszczu Sosnowskiego / Mantegazziego i szczegółowym opisem.

Najważniejsza kwestia - wielkość. Niebezpieczne gatunki barszczu (barszcz Sosnowskiego i barszcz Mantegazziego) to największe rośliny zielne Europy! To znaczy, że ich wysokość może przekraczać 4,5 m a zwykle zawiera się w przedziale między 150 a 450 cm. Ja wiem, że zanim coś urośnie na 4,5 m, to najpierw ma 45 cm. Ale już wtedy rozwijające się liście mają charakterystyczny kształt i wielkość, mimo tego, że ewidentnie widać po nich, że są młode i słabo rozwinięte.

Liść przypomina wielki, poszarpany rabarbar, mniej więcej sercowato okrągły w zarysie, ale głęboko wcinany po brzegach, z nieregularnym ząbkowaniem, jeśli chodzi o barszcz Sosnowskiego i równie duży, ale bardziej wydłużony i wyraźnie podwójnie piłkowany, o budowie pierzastej w przypadku barszczu Mantegazziego. Średnica / szerokość takiego liścia to spokojnie ponad pół metra. Wiem, istnieją w Polsce takie gatunki, które mają podobną średnicę liści, np. łopian, lepiężnik, ale u nich liście są całobrzegie, długoogonkowe, wyrastające nisko, no i nie są to rośliny selerowate (czyli nie mają kwiatostanu jak koperek).

Przechodząc płynnie do kwiatów: koloru białego, zebrane w baldachy złożone o średnicy również nierzadko przekraczającej 50 cm. Jeden baldach składa się z kilkudziesięciu baldaszków umieszczonych na centralnej łodydze, zwykle z dwoma rozgałęzieniami, na których znajdują się mniejszego rozmiaru baldachy. Taki kwiatostan, to gigantycznych rozmiarów koperek. Wygląda jak wielki parasol, pod którym można by się schować podczas deszczu, gdyby nie fakt, że jest dziurawy i niebezpieczny...

Roślina zwykle wystaje ponad wszystko, co rośnie wokół niej, z wyjątkiem drzew.

Jeśli zobaczycie coś, co już ma baldach, nieważne, czy z kwiatami, czy z owocami, a nie przekracza 150 cm wysokości, przy czym baldach nie ma wielkości płytkiego talerza, kwitnącego na biało - to w 99% nie jest niebezpieczny barszcz. W Polsce występuje około 70 rodzimych gatunków roślin selerowatych (czyli różnych "koperków"), spośród których tylko 2 gatunki, na dodatek nie rodzime, są niebezpieczne. Ja rozumiem kwestie bezpieczeństwa, ale nie wpadajmy w panikę. Barszcze, nawet te niebezpieczne, nie napadają na ludzi, wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i rzetelnego przekazania wiedzy dzieciom i młodzieży, które tego rozsądku nie muszą jeszcze mieć rozwiniętego.

Ech,
pozdrawiam!
ola-p
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 lip 2015, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.mazowieckie

Re: Atlas chwastów

Post »

Witam. Na rabatce z ziołami wyrosło mi takie jakieś zielsko, z tego co się domyślam
nie jest to nic pożytecznego tylko zwykle zielsko.
Musiał je przywiać wiatr bo w ramce była wyłącznie ziemia z worka.
Czy ktoś wie co to za roślina??

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Atlas chwastów

Post »

Hej :wit

Ola-p, Twoje zielsko - na pierwszy rzut oka - przypomina mi Pięciornik norweski. Nie przyglądałam się zbyt dokładnie, ale gupibelfer na pewno będzie wiedzieć więc poczekajmy co on nam powie/napisze :wink:

Pozdrawiam
Natalii :wink:
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
Awatar użytkownika
gupibelfer
100p
100p
Posty: 115
Od: 29 gru 2014, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jura. Śląskie. Koniec świata
Kontakt:

Re: Atlas chwastów

Post »

Natalii88 pisze: gupibelfer na pewno będzie wiedzieć
Z tą pewnością to bym nie przesadzał... ;)
Jeśli ziemia organizowana z naturalnych siedlisk, to Natalii88 ma rację - pięciornik norweski (wbrew nazwie, występuje w Polsce i ma się tu całkiem nieźle). Jeśli ziemia pochodzi jednak z jakiegoś gospodarstwa ogrodniczego, to niewykluczone, że znajdują się w niej jakieś nasiona gatunków nierodzimych. A jeśli chodzi o uprawiane pięciorniki ozdobne, to ciężko będzie mi powiedzieć cokolwiek, bo wybór jest spory, a wszystkich na pewno nie widziałem...

Kolejną trudność powoduje tendencja do krzyżowania i tworzenia form mieszańcowych. Takie hybrydy są dość częste wśród różowatych, więc i u pięciorników też można na takie trafić. Ale na tę chwilę potwierdzam wersję Natalii88. Pięciornik norweski Potentilla norvegica.

Pozdrawiam!
Katizz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 sie 2014, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Atlas chwastów

Post »

Dzień dobry :wit
Może ktoś wie, widział, zna poniższą roślinę? Z początku myślałam, że to facelia ale teraz już w to wątpię. Inne liście, inne łodyżki z kwiatami. W dodatku jest kłująca. Cztery godziny w atlasach, na forach, nic. Wzięła się znikąd.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam i z góry dziękuję ;:218
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Atlas chwastów

Post »

Katizz, wg mnie to żmijowiec zwyczajny. Rośnie na kamienistych zboczach, skraju pól, przydrożach, nasypach dróg. Zwierzęta unikają tej rośliny (u mnie na łąkach pełno jej, ale krowy nie jedzą). Wyczytałam, że owoce są trujące , ale jest to doskonała roślina miododajna. Bardzo się rozsiewa.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Katizz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 sie 2014, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Atlas chwastów

Post »

Emilia, wielkie dzięki, bo spać nie mogłam;-) Zmylił mnie kształt łodygi.
;:138
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”