Atlas chwastów

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Atlas chwastów

Post »

ewik_75 pisze:Co to może być za chwast na trawniku?
Żółte drobne kwiatki pojawiły się na trawniku w dużej ilości ,
rosną podobnie jak koniczyna z jednego korzenia dużo pędów.
To z pewnością Lucerna nerkowata (Medicago lupulina).
I u mnie pojawiła się tego lata w większych ilościach.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Atlas chwastów

Post »

Dopóki Ewik_75 się nie odezwie to się nie dowiemy, kto miał rację :D Heh :wink:
BTW LaViol, szczawik rożkowaty ma bardzo ciekawy mechanizm rozsiewania nasion. Nazywa się on ballochorią. Polega na odrzucaniu diaspor od rośliny macierzystej za pomocą eksplozji [z Encyklopedii ekologiczno-rolniczej opracowanej przez L. Zimnego - profesora, który mnie uczył :wink: ]. W każdej torebce znajduje się kilka, kilkanaście a niekiedy - choć rzadko - kilkadziesiąt nasion. Każde nasionko otoczone jest swego rodzaju błonką. Kiedy nasionka dojrzeją i zaczną wysychać błonka zaczyna pęcznieć. Wewnątrz torebki z nasionami, dzięki błonkom, tworzy się ciśnienie do tego stopnia duże, że wystarczy delikatny dotyk lub podmuch wiatru a torebka eksploduje i wyrzuca z wielką siłą brązowe nasionka na odległość kilku metrów. Towarzyszy temu charakterystyczny choć cichy odgłos :wink:
Obrazek
[źródło:http://uforest.org/Species/O/Oxalis_corniculata.html]
Poza tym teoretycznie jest to roślina jednoroczna, ale równie dobrze może przekształcić się w wieloletnią w zależności od warunków siedliska. Tak więc jeśli nie pozbędziesz się jej w miarę wcześnie, zanim zakwitnie i wyda owoc, to pozbycie się jej z działki czy ogrodu jest istną walką z wiatrakami ...znam ten ból... ;:174
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Atlas chwastów

Post »

Dziewczyny szczawik nie rośnie rozłogami jak koniczyna.
A porównując kwiatki jednego i drugiego chwasta ,nie można raczej powiedzieć ,że kwiaty szczawika są drobne...
Jednak ...ostatnie słowo należy do autorki zapytania :wink:
ewik_75 pisze:.....
rosną podobnie jak koniczyna z jednego korzenia dużo pędów.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Atlas chwastów

Post »

Szczawik ma pędy zarówno płożące jak i lekko wzniesione. Te, które są płożące łatwo ukorzeniają się w niższych węzłach pędów (tych blisko szyjki korzeniowej). Czasami niektórzy to mylą z nadziemnymi rozłogami. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :) Najlepiej by było zobaczyć zdjęcie bo z samego opisu to mogłabym wymienić przynajmniej 7 roślin pasujących do tego, co napisała Ewik_75 :wink: A więc czekamy na odzew zainteresowanej i wtedy się dowiemy :tan

Pozdrawiam
Natalii :wink:
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Atlas chwastów

Post »

Natalii88 pisze: BTW LaViol, szczawik rożkowaty ma bardzo ciekawy mechanizm rozsiewania nasion.
Wiem :) Przygotowywałam kiedyś prezentację o nim jako roślinie introdukowanej. Tego "chwasta" znam wyjątkowo dobrze z autopsji , inne trochę słabiej, ale czasem używam ich do bioindykacyjnej metody Ellenberga oceny siedliska :)
Natalii88 pisze:Poza tym teoretycznie jest to roślina jednoroczna, ale równie dobrze może przekształcić się w wieloletnią w zależności od warunków siedliska.
Chyba mu dobrze u mnie, bo zimuje skubaniec :/
Mam wrażenie, że rację może mieć KaRo co do lucerny, bo dopiero potem przyszło mi do głowy, że oba szczawiki mam tylko na rabatach, ale nigdy na trawniku - kiedy go jeszcze miałam, bo teraz, z braku czasu, to łąka kwietna :D

KaRoSzczawik żółty też mam i u tego faktycznie nigdy nie widziałam rozłogów. Jednak szczawik rożkowaty to potrafi :/
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
mysieuszko
50p
50p
Posty: 66
Od: 22 paź 2012, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Atlas chwastów

Post »

Witam :)

Indiano, ten uciążliwy chwast to rdest ziemnowodny. Też miałam problem z oznaczeniem tego chwaściska, bo przekopując wiosną ziemię znajdowałam grube, czerwonawe rozłogi, ale nie wiedziałam co z nich wyrośnie. Przy okazji jakiegoś wykopu podrążyłam za jednym rozłogiem i dotarłam prawie do metra głębokości.
Rdest ten ma dwie formy, w zależności od środowiska, w którym rośnie.
Lubi wilgoć, stąd dobrze sobie radzi na wilgotnych łąkach, w rowach, w gliniastej ziemi.
Forma ziemna wygląda jak zwykły rdest, tylko bez plam, albo z niewielkimi plamkami na liściach. Łodyga i liście są są pokryte krótkimi włoskami, nerw na liściach jest biały. Pędy są dość mocne, dołem przechodzą w czerwonawy, gładki "korzeń" na którym od dołu tworzą się kępki korzonków, a od drugiej strony w każdym węźle wyrastają nowe pędy. Gdy próbujemy wyrwać roślinę, urywa się kawałek rozłogu z kępką korzeni i nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak daleko sięga podziemny system rozłogów.
Rdest ziemnowodny rozmnaża się również z nasion. Kłoski ma krótkie, kwitnie trochę później, niż inne rdesty. Jest rośliną wieloletnią w odróżnieniu od rdestu plamistego, który jest rośliną jednoroczną.

Gdy wpiszesz w gogle "rdest ziemnowodny" wyświetli Ci się mnóstwo zdjęć pływających, różowo kwitnących roślin, które nie bardzo przypominają nasz uciążliwy chwast. Forma wodna jest dobrze znana i polecana do oczek wodnych.
W środowisku wodnym wytwarza liście pływające, które utrzymują go na wodzie. Kwitnie na różowo, nasiona długo utrzymują się na wodzie i mają szansę zajęcia nowych terenów.
Gdy chcemy zamęczyć rdest ziemnowodny wyrywając części nadziemne (żeby maksymalnie osłabić rozłogi) warto zwrócić uwagę, czy przypadkiem nie graniczymy z zapuszczoną działką, łąką, jakimś nieużytkiem. Bo my go głodzimy, a on dokarmia się u sąsiada:)
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Atlas chwastów

Post »

Hej :wit

LaViol, wskaźnikami Ellenberga się osobiście nie zajmowałam. Ja ocenę siedliska prowadziłam na podstawie zdjęć fitosocjologicznych metodą Braun-Blanquet'a i też mi się tam nie raz pojawiał szczawik. Upierdliwe ziele :?
Co do lucerny no to może rzeczywiście KaRo ma racje :wink: . Podobnych roślin jest dużo; koniczyny, lucerny, komonice (...) na dobrą sprawę wszystko może pasować ;:108 Czekamy co powie Ewik_75. :tan
Mysieuszko, hmmm, chyba bonus za odszyfrowanie chwasta powinien należeć się Tobie ;:138 . Nigdy nie widziałam w realu tego rdestu :| Te włoski to równomiernie na roślinie rosną czy tylko na na spodniej stronie liści albo na dolnej części łodygi? W leksykonie wygrzebałam informację, że forma lądowa - w przeciwieństwie do wodnej - kwitnie zdecydowanie rzadziej. Jestem ciekawa bo w moich atlasach słabo mam opisaną tę roślinę i gdzieś bym sobie dopisała kilka wiadomości potwierdzonych przez kogoś, kto z chwaściorem bezpośrednio miał do czynienia :wink: .

Pozdrawiam
Natalii :)
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
indiana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 cze 2014, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Atlas chwastów

Post »

Weekend spędziłam nad łopatą, więc zdjęcia z dzisiejszego poranka. Teraz niestety widzę, ze słabo wyszły zbliżenia.


Obrazek Obrazek Obrazek

Tutaj widok na plantację:

Obrazek

Natomiast to drugie, w trawie wygląda tak:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I jak widać można to wyrwać, pytanie tylko czy męczyć się w wyrywanie (a cały trawnik w tym mam) czy Mniszek na to podziała.

Czy to jest to samo zielsko?

I bardzo dziękuję za identyfikację, teraz wiem z czym mam do czynienia i będzie mi łatwiej z tym walczyć.
mysieuszko
50p
50p
Posty: 66
Od: 22 paź 2012, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Atlas chwastów

Post »

W Wikipedii jest dobrze opisany rdest ziemnowodny, podają tam, że skuteczny jest punktowo stosowany krzewotox.
Nie wiem, jaki masz stosunek do chemii, bo ja niespecjalnie pozytywny.

Ten stos desek jest Twój?
Bo prawdopodobnie pod nim masz główne korzenie. Może przykryj dookoła czarną folią, trochę czasu mu zajmie, zanim dojdzie do miejsca, w którym będzie mógł wyjść na powierzchnię, a Tobie będzie łatwiej wyrywać. Podobno starsze kłącza stopniowo zamierają.

Siewki na trawniku to rdesty. Jeśli rosły tam wcześniej rdesty jednoroczne, to masz bank nasion w ziemi. Rdesty jednoroczne szybko się rozkrzewiają, wypuszczają dużo bocznych pędów na dole i u góry. Szybko też zaczynają kwitnąć, więc trzeba je wyrwać najlepiej przed kwitnieniem. Rosną szybciej od trawy, jak sama widzisz :(
indiana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 cze 2014, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Atlas chwastów

Post »

Też mam niespecjalnie pozytywny, dlatego po południa spędzam na kolanach wyrywając co się da. Jednak zaczynam nie nadążać ;:222

Dechy za płotem, ale od strony drogi, tam też mam plan przekopać i coś posadzić, tylko doby są za krótkie :roll: . Dziękuję za pomysł z folią. Mąż się nie ucieszy, że po raz kolejny będzie musiał te dechy przerzucać.

Korzenie pewnie pocięła i porozrzucała koparka z kilku z ogromu źródeł które znalazłam :(
mysieuszko
50p
50p
Posty: 66
Od: 22 paź 2012, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Atlas chwastów

Post »

Skąd ja to znam:) Łatwiej mi wymienić chwasty, których nie mam, niż te, które mam. Jedyny pozytyw to ten, że do tej pory nie mam podagrycznika.
Kupiliśmy działkę, która była łąką, koszoną dwa razy w roku. Bogactwo traw, perzu i kwitnących kwiatów. Chciałam mieć ogród przy domu,więc pewien rolnik zaorał kawałek skoszonej łąki, a potem rozdrobnił wszystko glebogryzarką. Powiedział, że to wystarczy.
Nie powiem, przez chwilę ładnie wyglądało, dopóki było sucho. Jak zaczęło padać, okazało się, że chwasty są znacznie szybsze ode mnie i jest ich o wiele więcej . I tak sobie poznaję od strony botanicznej mój kawałek ziemi i wypróbowuję różne sposoby na pozbycie się zielska.
ewik_75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 30 mar 2010, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Atlas chwastów

Post »

brawo KaRo ;:138 ;:63

to Lucerna nerkowata w całej okazałości

Obrazek
Obrazek

powiedzcie jak sie tego pozbyc?
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Atlas chwastów

Post »

Przeleciałam cały temat i nie znalazłam tego, co od kilku lat rośnie u mnie. Na ogół wyrywam, ale zawsze zostawiam kilka sztuk, bo podoba mi się jak kwitnie. Nie wiem co to, chociaż ciągle wertuję książki o chwastach i roślinach użytecznych. Pomóżcie
Obrazek
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”