Atlas chwastów

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Atlas chwastów

Post »

Witam :wit

Wiem, że post z 2010 roku się już "przedawnił", ale - przepraszam, nie chcę nikogo urazić :| - dźga mnie w oczy widelcem to, jak opisaliście te chwasty u kamalusi ;:223 .
Od góry:
1. Iglica pospolita
2. Rzodkiew świrzepa (nie glistnik)
3. Żółtlica drobnokwiatowa lub żółtlica owłosiona (zdjęcie kiepskie więc nie jestem w stanie prawidłowo rozróżnic, są bardzo podobne)
4. Koniczyna polna
5. [brak zdjęcia]
6. Przymiotno kanadyjskie (nie nawłoć)
U redpradnik na zdjęciu był szczaw tępolistny a u Damisa prawdopodobnie rzerzucha niecierpkowa (filmik tak niewyraźny że ledwie widać).

Jeśli jest z nami Jolek to chciałabym zapytać czy któraś z tych roślinek była podobna do tej, którą wcześniej opisałaś? :?: :wink:
Zdjęcie nr1
Obrazek
Zdjęcie nr2
Obrazek
Zdjęcie nr3
Obrazek

Pozdrawiam
Natalii :wink:
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Atlas chwastów

Post »

Witaj, żadna roślina nie jest tą z którą walczę.
Pokazuje się ona co roku schowana pomiędzy roślinami ogrodowymi pod płotem po stronie południowo zachodnim - czyli ciepłym przez większość dnia. Z ogonka jest bardzo podobna do foto1 tyle ,że liście nie są tak mocno powycinane.Ponieważ mam drób i chodzą po ugorze a potem też lubią po tej stronie płotu siedzieć to nieraz się zastanawiałam czy to właśnie one nie wydalają nasion z odchodami. Czy masz może foto siewek barszczu bo jeszcze cos takiego mi po głowie chodzi.
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Atlas chwastów

Post »

Hmmm... :? Jak nie tak to weźmiemy skubańca innym sposobem :D
Zerknij na to zdjęcie i napisz mi po kolei jakie występowało u tej rośliny:
A) unerwienie
B) brzeg liścia
C) kształt blaszki
D) ustawienie liści
E) wierzchołek liścia
F) nasada liścia
Obrazek

Wiem już, że roślina jest owłosiona na wybarwionych ogonkach, ale:
G) czy tylko ogonki były owłosione (czy liście też i czy z obu stron) czy cała roślinapokryta była włoskami?
I) na jaki kolor kwitła roślina?
J) jaki duży był kwiat?
K) jaka wysoka była roślina?
L) czy miała pokrój płożący?
Ł) czy miała jeden pęd główny, czy kilka wychodzących z jednego miejsca?
M) czy posiadała rozłogi?
N) jakie długie były liście?
O) czy łodyga była pusta w środku?
P) czy kwiat był o symetrii promienistej czy grzbiecistej?
R) czy kwiaty były pojedyncze czy zebrane w grona?
S) czy łodygi też były wybarwione?

Napisz co pamiętasz :wink: będzie burza mózgów ;:215

Pozdrawiam
Natalii :wink:
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Atlas chwastów

Post »

Znalazłam podobieństwo w necie do tych liści http://www.mazacze.com.pl/lb1.jpg . Ponieważ nie znalazłam podobieństwa w książce o roślinach polnych to podejrzewałam ,że może to być barszcz. Raz w okolicy widziałam w tym typie zielsko ale nie wiedziałam co to jest bo jakoś mi wszystkie są podobne :roll: Może do tych liści na foto są podobne jeszcze inne rośliny.
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Atlas chwastów

Post »

Hmmm... a zobacz przywrotnik kosmaty w googlach :wink:
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Atlas chwastów

Post »

:D nie, to nie jest przywrotnik kosmaty. On jest ozdobny i nieraz zastanawiam się czy go nie wprowadzić do ogrodu.
Obawiam się jednak, że to może być barszcz. Jak znajdę sadzonkę to ją fotnę.. Nie wiem jaka jest w stanie dorosłym bo niszczę wszystkie sadzonki jakie znajdę.
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Atlas chwastów

Post »

Jeśli to barszcz zwyczajny to powinien mieć dość nieprzyjemny zapach. Jeśli to jakiś inny barszcz to uważaj i to bardzo, bo u zdecydowanej większości soki mają właściwości parzące. Nie chcę Cię straszyć, ale ludzie od tego umierają w skrajnych przypadkach. Czynnikiem aktywującym i wzmacniającym działanie substancji parzących jest światło więc opalanie podczas plewienia to kiepski pomysł. Ale barszcze to ponad dwumetrowe olbrzymy (z wyjątkiem zwyczajnego; 50-120 cm)... Może to nie barszcz? :wink: W każdym razie czekam na foto :D

Pozdrawiam
Natalii :wink:
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Atlas chwastów

Post »

Przeszłam się pod płotem i po ugorze ale wschodów tej rośliny jeszcze nie widać. Przez to ,że ona od paru lat się pojawiła i jest ,,podejrzana" to wszystkie zabiegi robię w żółtych gumowych rękawiczkach. Za bardzo przerażają mnie te owłosione ogonki. Prawdopodobnie ona pojawia się w końcu kwietnia lub w maju bo wtedy przystępuję do pierwszego pielenia rabat kwiatowych. Przyjdzie jeszcze poczekać na fotorelację :D
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Atlas chwastów

Post »

Ostatnio oglądałam program o barszczu z serii Enigma na wp.pl i tam podawali, że barszcze są z rodziny, z której pochodzi także marchew zwyczajna (?), która jest podobnym do barszczu krzakiem :O
Dla pewnosci bo nie pamiętam dokładnie podaję link do filmu http://www.youtube.com/watch?v=PsiBUn25WhY TAm pokazują jak odróżniać ten trujący.
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Atlas chwastów

Post »

Selerowate (dawniej baldaszkowate) to duża rodzina i tak rzeczywiście należy też do niej marchew, ale także np. podagrycznik ;:108 . Zerknęłam na filmik, ale szczerze mówiąc wydaje mi się, że dość ogólnikowo opisano tam pokrój rośliny. Byłabym ostrożna przy identyfikacji roślin z tej rodziny bo są one do siebie w większości dość podobne.
Tak właściwie to kiedyś słyszałam, że Barszcz Sosnowskiego nie od początku był rośliną trującą. Podobno roślina nazwana i opisana była po raz pierwszy w 1944 roku i nie była aż tak toksyczna. Parę lat po tym, badaczy zafascynował jej skład chemiczny (wysoka zawartość białek i węglowodanów) i możliwości produkcji dużej ilości biomasy. Problemy zaczęły się gdy naukowcy postanowili udoskonalić roślinę i obniżyć poziom furanokumaryn (tych toksycznych-"parzących" związków zawartych w olejku eterycznym wytwarzanym przez roślinę). Przez prace hodowlane, które miały przystosować roślinę do uprawy stworzyli oni "super-inwazyjny-chwast". Spotkałam się nawet z opinią, że przeniesiony do innego środowiska stał się on stopniowo dużo bardziej toksyczny, ale potwierdzenia tej teori nie znalazłam na razie w rzadnych badaniach naukowych.
Jeśli o oznaczenie samego chwastu chodzi to polecam broszurkę PIORIN-u dostępną na stronie internetowej. Chyba zawsze najlepiej sięgać do oficjalnych i sprawdzonych naukowo źródeł.
http://piorin.gov.pl/cms/upload/barszcz ... kiego9.pdf

Pozdrawiam
Natalii :wink:
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
Awatar użytkownika
ada.kj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5077
Od: 2 gru 2008, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Atlas chwastów

Post »

A nie jest to przypadkiem ślaz pospolity :?: .
Co my wiemy to tylko kropelka. Czego nie wiemy to cały ocean.
Pozdrawiam cieplutko Ada vel Krysia
Księżycowe rabatki u Adki adolinki
Awatar użytkownika
sawczenko
200p
200p
Posty: 236
Od: 12 lip 2013, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Atlas chwastów

Post »

Coś takiego przetrwało mi zimę. Przycupnięte pod murkiem siedziało sobie od jesieni. Szkoda mi było wyrywać, bo tak dzielnie walczyło, ale wydaje mi się, że to jakiś chwaścik.
Obrazek
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Atlas chwastów

Post »

Hej :wit

Sawczenko, jak na moje oko to jest to wierzbownica wzgórzowa i jest to chwast. Choć przyznaję, że jestem tego pewna na jakieś 85%. Jeśli w otoczeniu masz podobnych roślin więcej to może wiesz na jaki kolor kwitnie albo jaka wysoka rośnie ta roślinka?

Pozdrawiam
Natalii :wink:
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”