Atlas chwastów

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
indiana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 cze 2014, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Atlas chwastów

Post »

Witam serdecznie,

jestem w trakcie zakładania ogródka, część ziemi mam własnej (z wykopu pod dom) a część nawiezioną. W nawiezionej, dzięki temu forum, zidentyfikowałam paskudy które mi się wszędzie rozsiały - rdest ptasi, komosę i coś co przypomina z liści rzodkiewkę. Jestem w trakcie wyrywania ręcznego. Niestety odkryłam przy okazji podobne (gdy siewki są małe) COŚ, które ma okropne kłącza, rozmnaża się z najmniejszego patyczka. Przy jednym się zawzięłam, złamałam widły, a przyjemniaczek był do około 60cm pod poziomem ziemi (w glinie). Perz przy tym, który też mam - jawi mi się jako niewinna roślinka.

Trawnik niestety mam zasiany - przynajmniej tymczasowo, póki się nie odkuję finansowo na inne nasadzenia. Trochę mi smutno, że muszę go zryć :?

Czy ktoś wie co to może być? I jak to potraktować?

Obrazek

Obrazek

Obrazek takiego przyjemniaczka wykopałam w jednym miejscu, a w wielu znajduję tylko kłącza puszczające liście - jak wyżej

Obrazek te dwa duże to są moim zdaniem większe okazy paskudy

Obrazek tu w takcie wykopków


I jeszcze pytanie - mam też oset, korzenie ma na podobnie imponującej głębokości, jak się go pozbyć?

Dziękuję z góry za pomoc.
Awatar użytkownika
monimg
500p
500p
Posty: 565
Od: 13 lut 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie jakie cudne

Re: Atlas chwastów

Post »

Ja też małe pytanko. Sama przeleciałam forum i różne atlasy, ale nie znalazłam. Widocznie źle szukałam. Mam tego sporo, a przyszło to do mnie wraz z nowo kupowaną ziemią. Nie chciałam wyrywać więc sporo zostało. Myślałam, że to będą jakieś rumianki, ale coś mi się zdaję, że to chyba na jakiś fiolet kwitnie??
To za różą:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia bez towarzystwa nie posiadam ;:224
DarekRz

Re: Atlas chwastów

Post »

Może to któryś złocień, ale bez widoku kwiatów nie wiem który.
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Atlas chwastów

Post »

Hej wszystkim :wit

Glohal, niestety nie umiem znaleźć mojej książeczki o chwastach szkodliwych i użytecznych człowiekowi więc nie znalazłam nic nowego na temat blekotu. Może jak poszukasz na necie tego chwastu z nazwy łacińskiej to będzie coś więcej.
Indiana, zabiłaś mnie po prostu tą rośliną. :shock: Trzy razy przekopywałam atlas i jedyne co wydaje mi się najbardziej prawdopodobne to wierzbownica kosmata. Szczerze się przyznaję, że nie jestem tego pewna. Trochę masz zdezelowaną tą roślinkę przez jakiegoś owada żarłoka i trochę ona blada :D Mogłabyś zrobić jeszcze jakieś dokładniejsze zdjęcia?? Z bliska liście, łodyga, wierzchołek, kłącze albo kwiaty jeśli gdzieś znajdziesz??
Monimg, nie wydaje mi się żeby był to chwast. Raczej jakaś roślinka ozdobna. Z początku myślałam, że to coś na kształt rumianu żółtego, ale on ma inne ułożenie liści. Też nic w atlasach nie znalazłam. Jeśli jest to jakaś roślinka ozdobna to niestety nie potrafię pomóc, kiepsko się na tym znam :oops:

Pozdrawiam
Natalii :wink:
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Atlas chwastów

Post »

To co pokazała monimg na pierwszy ,,rzut oka" przypomina mi wrotycz.

indiana mam tego samego chwasta i dodatkowo go jeszcze roznoszą myszy polne robiąc zapasy na zimę. Nieraz jak przekopuję to znajduję korzenie ładnie poukładane dł ok 8 cm.Też nie udało mi się go zidentyfikować. Ja przez cały okres wyrywam go czyli ,,głodzę". Z czasem był słabszy a teraz jak się pokaże to cherlawy. Z ostem robię tak samo. Druga sprawa jeśli go masz za płotem na ugorze to i tak będzie się wysiewał i to jest ciągła walka.
Awatar użytkownika
monimg
500p
500p
Posty: 565
Od: 13 lut 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie jakie cudne

Re: Atlas chwastów

Post »

Może te zdjęcie ułatwi rozpoznanie. Wrotycz to raczej nie będzie - przynajmniej tak mi się wydaje.
Obrazek

Obrazek
glohal
500p
500p
Posty: 520
Od: 20 lip 2010, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Atlas chwastów

Post »

A nie kojarzy się Wam ta roslinka z facelią? :wit j
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Atlas chwastów

Post »

Glohal, geniusz w czystej postaci!!! Patrzę na to pierwsze zdjęcie u monimg :shock: i czuję się jakbym dostała gumowym młotkiem po głowie... ;:14 Ja nie wiem gdzie ja oczy miałam. Tak się zafiksowałam na chwastach, że nawet nie przeszło mi to przez myśl, że to zwyczajnie facelia może być ;:223 Teraz mi autentycznie wstyd, że przytrafiło mi się takie zaćmienie :oops:
...zamykam się w sobie ;:201, muszę się ogarnąć bo czuję się jakbym pomyliła żyto z ziemniakiem... ;:110
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
glohal
500p
500p
Posty: 520
Od: 20 lip 2010, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Atlas chwastów

Post »

Och, zdarza się :;230 :;230
Tak mi przyszło to do głowy bo w ubiegłym roku tez hodowałam ją
jako kwiatka. I nie był to taki jedyny "kwiatek". Niestety ;:224

To pokażę jeszcze jak rozwinął się mój blekot. Nie mam chwilowo czasu żeby o nim więcej poczytać,
ale na wszelki wypadek dziecko. które bywa czasami na działce trzymam od niego daleko.
Obrazek
indiana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 cze 2014, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Atlas chwastów

Post »

Natalii88, moim zdaniem to nie ta wierzbownica, to moje nie ma postrzępionych liści. Za płotem rośnie taka pięknota, której nie ruszę, jak tylko postanowi się ujawnić - jakieś kwiatki czy coś to zaraz wrzucę zdjęcia. Dzisiaj po pracy postaram się tymczasem zrobić lepsze ujęcia tego co jest teraz. I drugą roślinę o której myślałam, że to rdest ptasi, ale teraz mam wątpliwości. Może to to samo co z rozłogów tylko się wysiało, a nie poszło z korzeni (o ile to możliwe).

Znalazłam coś podobnego: rdest plamisty http://www.ior.poznan.pl/grafika,145,rd ... aria-l.jpg - czy to może być to? Czy rdest ma takie rozłogi?

Jak to coś próbuje się urwać to łodyżki w środku są puste - może to pomoże.
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Atlas chwastów

Post »

Hej :wit

Indiana, rdest ptasi to nie jest na pewno; to roślina płożąca o liściach maleńkich i bez rozłogów. Co do rdestu plamistego to też raczej powiedziałabym, że to nie to.
A dlaczego...?
Przeszłam się właśnie po ogrodzie i zrobiłam kilka zdjęć. Po pierwsze, rdest plamisty nie posiada rozłogów. Korzeń ma palowy i nie jest on jakoś specjalnie rozbudowany (Fot.1). Po drugie, mniej więcej w środkowej części liścia rdest plamisty - jak sama nazwa wskazuje - posiada ciemną plamę (Fot.2, 3 i 4). Niektóre źródła podają, że jest ona w kształcie strzałki zwróconej ostrym końcem do wierzchołka liścia, ale nie przywiązywałabym do tego tak wielkiej wagi. Często jest bowiem tak, że plama jest bezkształtna albo bardzo jasna - niemal zlewa się z kolorem reszty blaszki liściowej. Czasami zdarza się też tak, że plamy w ogóle nie ma, ale to raczej rzadko się spotyka. Ludzie często wtedy uznają, że mają przed sobą rdest ostrogorzki a nie plamisty - tyle, że bez plamy :wink: . Po trzecie, na jednej z Twoich fotek (ostatnie zdjęcie) znalazłam inne cechy, które się nie zgadzają [Pozwoliłam sobie jedną skopiować w celach analizy, mam nadzieję, że nie masz mi tego za złe :wink: ]:
A - Twoja roślinka jest silnie owłosiona u spodu łodygi a i na wyższych jej częściach szczecinki też występują dość gęsto. W porównaniu z rdestem plamistym (Fot.5) widać od razu, że się to nie zgadza.
B - Łączenie liści z łodygą też jest inne (Fot.6). Przede wszystkim, u rdestu występuje coś takiego jak "gatki". Gatki to rurkowate twory powstałe ze zrośniętych przylistków, widać je przy kolanku (wygoogluj sobie to na necie). To dość charakterystyczna cecha dla rdestów. Twoja roślinka tego nie posiada.
Obrazek

Obrazek

Tak więc myślę, że to nie jest żaden rdest. Przyszło mi natomiast coś innego do głowy. Może jest to wierzbówka kiprzyca. Ona nie ma tak postrzępionych liści, ale też posiada rozłogi. Co do tego postrzępienia liści to też bym się tego tak sztywno nie trzymała - czasami dolne liście wyglądają nieco inaczej i dopiero w miarę wzrostu rośliny, gdy pojawiają się kolejne liście ujawniają się cechy charakterystyczne dla gatunku. Wiąże się to z tym, że czasami Roślina na początku wzrrostu nie radzi sobie zbyt dobrze ze względu na czynniki środowiskowe, szkodniki albo utrudnia jej życie konkurencja ze strony innych roślin. Przez to jej pokrój może być zniekształcony.
Równie dobrze może to być też inna wierzbownica albo nawet nawłoć kanadyjska albo olbrzymia. Nie powiem Ci jednak nic dokładnie jeśli nie przyjrzę się lepiej szczegółom :? . Bez nich bardzo łatwo mogę się pomylić :( .

PS. Zrób też przy okazji zdjęcie unerwienia na jednym z liści, od góry i od dołu. To mi ułatwi pracę i będę mogła powiedzieć czy jest to jakaś wierzbownica czy coś innego :wink: .

Pozdrawiam
Natalii :wink:
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
ewik_75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 30 mar 2010, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Atlas chwastów

Post »

Co to może być za chwast na trawniku?
Żółte drobne kwiatki pojawiły się na trawniku w dużej ilości ,
rosną podobnie jak koniczyna z jednego korzenia dużo pędów.
Awatar użytkownika
Natalii88
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 lut 2014, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ściśle tajne :P

Re: Atlas chwastów

Post »

Przypuszczam że szczawik żółty :) Wygoogluj :)
Cur in gremio haremus?
Cur poenam cordi parvo damus?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”