Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 19  
Autor Wiadomość
LaViol
 Tytuł: Re: Atlas chwastów
PostNapisane: 15 cze 2013, o 20:07 
500p
500p

---
Patrząc na 3-cie zdjęcie powiedziałabym, że to czeremcha pospolita.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Nenesa
PostNapisane: 16 cze 2013, o 21:38 
200p
200p

więcej niż 1
ale podobne też do wiśni sokówki

GrAz
PostNapisane: 17 cze 2013, o 08:07 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Ooo... to by się nawet zgadzało. W tym miejscu do niedawna rosły dwie wiśnie. Obecnie została jedna.
A z tym, jak myślę, poradzę sobie :D

Nenesa
PostNapisane: 17 cze 2013, o 08:48 
200p
200p

więcej niż 1
Jeśli to sokówka korzeniowa to ją przesadź ;) mają bardzo dobre owoce na soki :) Tylko rosną strasznie wysokie i owoce są drobniejsze.

pawop
PostNapisane: 8 lip 2013, o 18:16 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Bardzo proszę o zidentyfikowanie tego szkodnika. Zarasta nim cały trawnik. Dziękuje
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nenesa
PostNapisane: 10 lip 2013, o 16:27 
200p
200p

więcej niż 1
runianka?

Tajka
PostNapisane: 11 lip 2013, o 18:16 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Portulaka.

Nenesa
PostNapisane: 14 lip 2013, o 11:30 
200p
200p

więcej niż 1
Tajka napisał(a):
Portulaka.

;:333

Ajjjc
PostNapisane: 21 sie 2013, o 22:00 
50p
50p

---
Witam
Czy może orientuję się co to za terrorysta mojego ogródka?
sen mi z powiek spędza, nie mogę wyplenić....
Z góry dziękuję!

Obrazek

Obrazek

DarekRz
PostNapisane: 4 wrz 2013, o 13:45 
500p
500p

1 szt.
Pięciornik kurze ziele.

Majorek
PostNapisane: 23 sty 2014, o 21:50 
500p
500p

1 szt.
Witam, czy pomógłby ktoś w rozpoznaniu tych siewek chwastów. :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Natalii88
 Tytuł: Re: "Mowa" chwastów.
PostNapisane: 18 lut 2014, o 13:00 
50p
50p

---
Witam wszystkich :wit

Z tego, co widzę jest u Was kilka popularnych chwastów, które są również moim utrapieniem, ale nie wszystkich bym się pozbywała.

Ktoś tu pisał o żywokoście. To jedna z moich ulubionych roślin i zawsze jej bronię bo oszczędziła mi wiele cierpienia. Mimo młodego wieku mam doś silnie uszkodzone stawy przez złe leczenie anginy w dzieciństwie i często mi dokuczają. Mój tato przyniósł mi kiedyś korzeń żywokostu, kazał go zetrzeć i przykładać na bolące miejsce. Kolano bolało od 3 miesięcy - po 8 dniach robienia na noc okładów ból minął jak ręką odjął. Czytałam też, że żywokost pomaga na mikro urazy naczyń krwionośnych , długo niegojące się rany, złamania i błony śluzowe jamy ustnej. Dawniej był on też spożywany w różnych formach w przypadku choroby wrzodowej, jednak po badaniach okazało się, że w dużych dawkach może nawet zwiększać ryzyko występowania raka. Dlatego żywokost TAK, ale tylko zewnętrznie.
Co do tego, co nam żywokost powie o miejscu gdzie rośnie... Żywokost lubi miejsca wilgotne i niekiedy lekko zacienione. To roślina wieloletnia o grubym korzeniu sięgającym nawet do 50 cm więc raczej długo nie przetrwa na miejscu aktywnie i głęboko uprawianym mechanicznie. Bardzo lubi żyzne gleby, ale u mnie rośnie całkiem dobrze na V klasie.

Wymieniliście też glistnik jaskółcze ziele. Kolajna z cenniejszych roślinek rosnących dziko. Po przełamaniu łodygi wypływa z niej intensywnie pomarańczowy sok (podobnie jest gdy przełamiemy korzeń). Owy pomarańczowy sok jest świetnym sposobem na brodawki, kurzajki (wiem, bo też sprawdziłam ;:108 ). Podobno działa też na grzybicę skóry, reumatyzm i pomaga w leczeniu dróg żółciowych. ALE UWAGA! Roślina jest trująca więc lepiej zapytać kogoś doswiadczonego zanim się jej użyje.
Roślina upodobała sobie miejsca lekko zacienione, wilgotne i ruderalne; przydroża, zarośla, okolice zbudowań. Roślina wieloletnia. Jeśli macie jej u siebie dużo to możecie rozejrzeć się za jakimś mrowiskiem, ponieważ jej nasiona roznoszone są przez mrówki. Daje sobie radę na kiepskich glebach, ale można go spotkać na prawdę wszędzie.

Pokrzywa zwyczajna. Też ciekawa roślinka. Zdecydowanie azotolubna a więc gleby żyzne. Również lubi trochę cienia i wilgoć. Nie ma co pisać o pozytywnych aspektach dla zdrowia, długo by można je wymieniać; pozytywnie wpływa na włosy, układ moczowy i pokarmowy, krew, obniżenie poziomu cukru we krwi, złagodzenie biegunek itd. Zpokrzywą trudno jest walczyć, kto wyrywał to wie. Roślina ma w sobie bardzo wytrzymałe włókna; dawniej używano ich do wyrobu sieci, lin i powrozów. Co ciekawe, wartością pokarmową przypomina rośliny motylkowe i dlatego też to bardzo dobry nawóz. Odpowiednio przygotowana gnojówka to powszechnie stosowany nawóz w rolnictwie ekologicznym - szczególnie podpomidorki.

Może o skrzypie polnym pisać nie będę, bo już sporo było, ale napiszę o chrzanie pospolitym. Ta bylina rośnie w pobliży zabudowań ludzkich. Roślina lubi gleby żyzne, zasobne w azot, fosfor i wapń. Chrzan preferuje gleby zasobne w wodę, ale nie podmokłe. Roślinka woli stosunkowo dużą wilgotność powietrza. Najlepiej rośnia na głęboko spulchnionych glebach piaszczysto-gliniastych pod którymi znajduje się przepuszczalne podłoże. Rozmnaża się z organów podziemnych. Co ciekawenajlepiej wyrasta z korzonków umieszczonych w glebie ukośnie :shock: (45st.). Korzeń chrzany jest nie tylko przyprawą, ale wykazuje też właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze a nawet przeciwwirusowe. Moja babcia zawsze używała zgniecionych liści chranu w formie okładów na stłucznia (podobnie jak babki lancetowatej). Poza tym chrzan jest rośliną aromatyczną i odstrasza niektóre szkodniki.

Zastanawia mnie jedna rzecz... Kilka postów poruszyło temat ostów. Heh, zrymowało się :D . Gdy robiłam zielniki bardzo trudno było mi natknąć się na oset, zwykle to co wyglądało jak oset, w rzeczywistości nazywało się "ostrożeń polny". A to już trochę inna historia i to trochę bardziej problematyczna. Czy ktoś ma problemy z tą rośliną?

Pozdrawiam :uszy

Jolek
PostNapisane: 18 lut 2014, o 16:37 
500p
500p

---
Natalii88 nie znam się na ,,ostach" ale u ,mnie występują 2 gatunki. Jeden rozrasta się przez rozłogi. Wyrwiesz jednego to w tym miejscu wyrasta więcej. Rośnie do ok 1,50 m. Jest wysoki i smukły. Kwiaty ma drobne i dużo, kwitnie do późnej jesieni. Nieraz jest przebarwiony na biało zielony.
Drugi potrafi wyrosnąć prawie na ,,drzewko". Praktycznie to jest obsypany kolcami i na łodydze aż do ziemi. Wyrośniętego trudno wyciąć a jak się wytnie to wypuszcza odrosty boczne - byle tylko zakwitnąć :roll: Obecnie już widzę nowe siewki z którymi znów muszę walczyć choć nie powiem na swój sposób taki parometrowy ma swój urok tylko że kolce po nim długo w ziemi się rozkładają.

Natalii88
PostNapisane: 18 lut 2014, o 18:10 
50p
50p

---
Hej :)

Jolek, wg mnie na zdjęciu możesz mieć popłoch pospolity. Gdybym miała większą fotkę, najlepiej w momencie kwitnienia, to byłabym bardziej pewna. Mógłby to też być oset zwisły, ale on dorasta zwykle do 1m, bardzo rzadko zdarzają się większe okazy. Ostrożeń głowacz odrzucam bo on ma nieociernioną łodygę. Sprawdź te nazwy w wyszukiwarce i zobacz, które bardziej Ci przypomina Twoją roślinkę :wink: Jak się uda znaleźć to przegrzebię książki i poszukam sposobu na tego chwaściora :D

Co do tej drugiej roślinki... Masz może zdjęcie? Jeśli to jakiś ostrożeń to pozbyć się go może być trudno. Te rośliny mają to do siebie, że potrafią zregenerować się z 1,5 cm kawałka korzenia. Dlatego jeśli już chce się go pozbyć to trzeba zrobić to bardzo dokładnie i najlepiej nie rozrywając korzeni. Poza tym ja bym nie ładowała do gleby tego chwastu. Substancje zawarte w korzeniach i częściach nadziemnych tych roślin wpływają negatywnie na kiełkowanie i wzrost roślin.

PS. W 1970 roku pewien pan przeprowadził badania na buraku; po 30 dniach od pokazania się siewek zmierzył wysokość buraków posadzonych na ziemi zmieszanej z ostrożeniem polnym i na glebie bez jego domieszki. W pierwszym przypadku roślinki buraka miały 3 cm, w drugim - 11 cm. Domieszka zielska do gleby prawie trzykrotnie osłabiła wzrost roślin ;:174

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 256 ]  Idź do strony nr...        1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 19  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości