Jabłoń gdańska?

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
oskar1107
50p
50p
Posty: 61
Od: 29 cze 2008, o 14:09
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Jabłoń gdańska?

Post »

Czy jest taka odmiana jabłoni? Obok domu mojej babci rosła jabłoń i wszyscy mówili, że to są gdańskie jabłka. Teraz, gdy dorosły jestem, chciałbym, aby w moim ogrodzie rosła ta odmiana jabłoni. Ale czy ktoś z Was słyszał taką nazwę potoczną i wie, jaka to odmiana? Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Maxymilian
100p
100p
Posty: 110
Od: 24 cze 2008, o 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Istnieje stara odmiana jabłoni, która nazywa się 'Kantówka Gdańska' ale nie wiem czy oto Ci chodzi :?
oskar1107
50p
50p
Posty: 61
Od: 29 cze 2008, o 14:09
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Przejrzałem w necie info na temat tej odmiany i jest szansa, że to właśnie to! Chociaż dość podobne owoce ma też Aporta. Zrobiłem zdjęcia jabłka i postaram się dziś jeszcze je zamieścić. Może uda się uściślić tę kwestię:) Danziger Kanteapfel - to może być to! 2 km od mojej miejscowości przebiegała granica polsko - niemiecka. Wiele słów na moim terenie ma niemiecką genezę. Może to stąd ta nazwa "jabłka gdańskie"? Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję. A zdjęcia zapodam:)
oskar1107
50p
50p
Posty: 61
Od: 29 cze 2008, o 14:09
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak obiecałem, zamieszczam zdjęcia tej jabłoni.
oskar1107
50p
50p
Posty: 61
Od: 29 cze 2008, o 14:09
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Post »

Zrobiłem zdjęcia i właśnie je skończyłem chrupać. Kurczę, w necie nie mogę znaleźć żadnych dokładnych fotografii owoców. Na jednej ze stron niemieckich znalazłem fotkę w miarę dużą, ale wydaje mi się, że Kantówka jest bardziej owalna niż moje jabłka. Ale może mylę się?
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

jeśli chcesz, by taka odmiana rosła w twoim ogrodzie, to po prostu zaszczep ją sobie na jakiejś sadzonce jabłoni
Roman
oskar1107
50p
50p
Posty: 61
Od: 29 cze 2008, o 14:09
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Post »

Ros, dzięki za radę. W mojej okolicy jeszcze rosną trzy drzewa tej odmiany i z zaszczepieniem nie ma problemu. Jestem umówiony ze szkółkarzem na wiosnę, podkładkę mam obok domu. Jednak nie o taką radę mi chodziło. Sęk w tym, że jak dotychczas znam nazwy każdej rośliny posadzonej przeze mnie i rosnącej w moim ogrodzie. Ja chciałbym wiedzieć co to za odmiana, dlatego to pytanie na forum. Pozdrawiam!
oskar1107
50p
50p
Posty: 61
Od: 29 cze 2008, o 14:09
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Post »

Proszę Was, nie traktujcie tego wątku jako zakończonego. Owoce, które przedstawiłem jakby różnią się od owoców Kantówki Gdańskiej.
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

oskar1107 obejrzyj powtórkę programu "Maja w ogrodzie" na TVN Meteo. Dzisiaj była premiera odcinka, w którym omawiano Kantówkę Gdańską. Tak mnie zaciekawiła ta odmiana ( i to że jabłoń jest niewielkich rozmiarów), że postanowiłam sobie sprawic do mojego małego, rekreacyjnego ogrodu i niestety nie mogę znaleźc sprzedawcy przez internet :(
pozdrawiam,
Kamila
oskar1107
50p
50p
Posty: 61
Od: 29 cze 2008, o 14:09
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Post »

Niestety nie mam tego kanału i nie obejrzę :cry: Nazbierałem nasion tej jabłoni, aktualnie stratyfikuję je i zobaczę co mi wzejdzie. Ponadto znajomy na wiosnę chce mi zaszczepić na dziczkach tę jabłoń. W mojej okolicy było sporo tych jabłoni, a teraz pozostały tylko dwa i szkoda, żeby nie miały następców :)
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
rjk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 24 mar 2006, o 06:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy

Post »

Moim zdaniem jabłko na zdjęciu to nie jest Kantówka ( przede wszystkim nie ma kantu! i jest bardziej wydłużona
Kantówka wygląda tak:
http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... tapfel.jpg

Raczej podobne do Titówki:
http://www.szkolkarstwo.pl/images/artic ... moda_2.jpg
oskar1107
50p
50p
Posty: 61
Od: 29 cze 2008, o 14:09
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Post »

Titówka to też nie jest. Znam tę odmianę. Na 100% to nie to.
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

oskar1107- a może to Cię zainteresuje?

www.staresady.republika.pl/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”