Tawułowa zagadka

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Tawułowa zagadka

Post »

Mam od kilku lat Tawułę 'Anthony Waterer'. Wygląda bardzo ciekawie. Ma gałązki z ulistnieniem żółtym lub zielonym. Młode przyrosty na obu czerwone:


Obrazek

Robiąc sadzonki z tej tawuły uzyskałam 3 różne krzewy
1. O liściach takich jak u rośliny matecznej

Obrazek

2. O liściach całkowicie zielonych
Obrazek

3. O liściach żółtych
Obrazek


A teraz dla porównania - Tawuła 'Goldflame' i moja sadzonka o żóltych liściach.

Obrazek :roll:

I co Wy na to???
Moje pytanie jest następujące - czy moja roślina macierzysta to 'Anthony Waterer'? Mam wątpliwości....( nieco nie zgadza się ząbkowanie na liściu i nie ma kremowych przebarwień) No i co powiedzieć o pozostałych? :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Tawułowa zagadka

Post »

Moim zdaniem to Goldflame. Choć moja Goldflame to niezły numer. Liście jej mutują w sposób przezabawny. Po jednej stronie nerwu głównego liścia jest kolor żółty po drugiej zielony. :)

A Anthony Waterer faktycznie ma prawie białe odbarwienia ale są one dość nieregularne.

A te sadzonki rosną w tym samym nasłonecznieniu?
No i jeśli występują podobne odbarwienia jak u mnie to być może sadzonka została zrobiona z takiej mutacji.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Tak ,sadzonki rosną w takiej samej wystawie. Ponadto miałam ich sporo w doniczkach ustawionych obok siebie.

Więc 'Goldflame".... A co z tą całkowicie zieloną? 'Goldflame - extra'? :lol: :lol: :lol:

Chwaściku- daj proszę zdjęcie Twojego mutanta i zbliżenie liści.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Nie wiem jak to będzie u mnie w najbliższym czasie z czasem więc pstryknąłem zdjęcie nocne. :D

Zaznaczam, że moja Goldflame rośnie w dość mało słonecznym miejscu.

Nie jest to zbyt dobra jakość ale wyraźnie widać co najmniej kilka listków z zabawnymi przebarwieniami, pół na pół.

Obrazek

Z racji tej, że nic nie widziałem jak robiłem powyższe zdjęcie to dopiero teraz zauważyłem modelowy przykład tego przebarwienia, poniżej w powiększeniu:

Obrazek
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Chwaściku...Ja się wyrwę niepytana :oops:

Czy jesteś całkowicie pewien ,że to jest' Goldflame'??? Bo moim zdaniem - nie! O Tej porze roku ona powinna mieć czerwone końcówki ( młode przyrosty) i rośnie dość szybko, więc nie może być tak zwarta - powinna mieć 'powyciągane' tegoroczne przyrosty. Zobacz na moją 'Goldflame' w doniczce ( zdjęcie powyżej). One nie są w ogóle do siebie podobne....Pomijając już oakt 'że 'Goldflame' później wchodzi w kwitnienie ,bo to już jest sprawa względna....

Takie dwukolorowe listki widziałam już kiedyś ,ale nie pamiętam na której tawule - może dojdę....
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21742
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Znawcą nie jestem ale wydaje mi sie,że tawuła chwaścika to 'Goldmund'
Mam kilka jej krzaczków- przymierza się właśnie do kwitnienia .
Jej kolor jest różny w zależności od miejsca gdzie rośnie - jednak jest wszędzie bardziej zieloniutko-zieloniutka niż przebarwiona na jakikolwiek kolor.

Kolorowe przyrosty ma 'Goldflame' od ognisto czerwonych i pomarańczowych wczesną wiosną po bardziej już zazielenio-złote w tej chwili .

A wyglądem Twojej Aniu 'Anthony Waterer' jestem również troszkę zdziwiona.
:lol: :lol: :lol:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

No to jedynke sprzedawaj jako odmianę 'Forumogrodnicze.info' 8)

ps wstawie niedługo zdjęcia niektórych liści mojej goldflame, też ciekawa :D
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Jestem niemal pewien, że moja tawuła to Goldflame ALE masz rację Aniu, ona powinna mieć czerwone końcówki i tak jeszcze do niedawna było sęk w tym, że jak już napisałem, rośnie w BARDZO mało słonecznym miejscu a im dalej w lato tym większy cień (drzewa sąsiadów coraz wyższe i mają coraz więcej liści) stąd te końcówki są bardzo wyblakłe ale wciąż widać ślady czerwieni. Na wiosnę kiedy jeszcze na drzewach było małe liści wyglądały tak jak Twoje. Niestety, na razie nie mam gdzie jej przesadzić. :(

Jednakże nie sądzę by miejsce rośnięcia miało wpływ na takie mutacje liści. Parę gałązek jest całkowicie zielonych.

Generalnie mam bardzo wiele tawuł. Mam również Goldmound (to była zresztą moja pierwsza Japonka) więc to na pewno nie ona :) Mam także Magic Carpet vel Walbuma bardzo podobną do Goldflame tyle, że dużo niższą.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Tak, Krysiu - bardzo możliwe- Chwaścik może mieć 'Goldmund'. Zobaczymy co powie sam zainteresowany?
I ciekawe jaką znowu ciekawą 'Goldflame' przedstawi nam Michał :lol:

Co do mojego' Anthony waterer' - już na początku napisałam ,że wątpię ,aby to była ta odmiana.
Tu akurat przychyliłabym się do sugestii Chwaścika ,że to 'Goldflame".

A tego zielonego mutanta możemy za radą Wronka nazwać Tawuła ' Goldflame - forumogrodnicze.info' :lol: :lol: :lol:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Od lewej Magic Carpet, Anthony Waterer, Goldmound. Wszystkie rosną na słońcu ale żadna nie rośnie na naprawdę mocnym słońcu. Przykładowo, mam kilka rozmnożonych przez odkłady Goldmoundów i ich kolor na wystawie 'patelniowej' podchodzi pod niemal pomarańczową żółć, tymczasem koło domu mam, jak widać żółtozielone.
Obrazek Obrazek Obrazek

Pomijając już te braki w nasłonecznieniu to dopiero dzisiaj od co najmniej tygodnia(!!!) wyszło u mnie słońce :? normalnie niedobrze się robi. Przeglądając zdjęcia z ubiegłego roku to o tej porze kwitło o wiele więcej rzeczy, cóż taka pogoda dodatkowo osłabia wszelkie wybarwienia.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Tak...Ta 'Magic carpet' Faktycznie podobna do 'Goldflame', ale widać ,ze jest bardziej zwarta.
Twój 'Anthony Waterer' to dobry przykład na to ,że moje cudko z pewnościa nie jest tą odmianą :roll:
A 'Goldmund' Przypomina tawułę z Twojego wcześniejszego zdjęcia z czego wniosek ,że w przypadku tawuł nasłonecznienie ma istotny wpływ na pokrój i barwę krzewu! :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Zgodnie z obietnicą wstawiam moje dziwadło.
Czy Wasze Goldflame też mają takie zielone wstawki?
Obrazek
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Czyli dokładnie to co u mnie powyżej a myślałem że moja jest taka oryginalna :( . . . :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”