Bardzo proszę o rozpoznanie

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Bardzo proszę o rozpoznanie

Post »

Dziś przeszłam się po mojej działce, którą ma za "płotem". Za moją działką buduje się sąsiad (właśnie wylał fundamenty) i wszystkie duże samochody jeżdżą przez moją działkę. U nas jest bardzo wysoki poziom wód gruntowych stąd po deszczu ziemia jest "miękka" i kierowcy boją się wjeżdżać.

Jak sąsiad skończy budowę, to razem wyrównamy teren, żeby było dobrze (jest spadek w kierunku sąsiada)

Ponieważ dopiero są fundamenty, więc mam dużo czasu na przemyślenia co i a jak zagospodarować.

Na tej działce znalazłam kilka ciekawych roślinek. Dwa rodzaje traw już wykopałam i wkopałam koło domu. Reszty roślin nie potrafię rozpoznać. Ponieważ wszystko będzie równane "z ziemią" to proszę o pomoc, czy te roślinki zachować czy "wytrzebić:)

To chyba jakieś drzewko... pewno samosiejka...rozglądałam się dookoła ale nie widzę żadnego drzewa, z którego mogłaby być córka/syn:P:)
Obrazek, Obrazek

To też mi wygląda na drzewko
Obrazek

Tego mam bardzo dużo... wydaje mi się, że to kwitło w zeszłym roku na żółto... ale głowy nie dam sobie obciąć :)
Obrazek

Mam też jaskry z robakami
Obrazek

i górę ziemi, którą dziś taczkami wywoziłam próbując wyrównać teren przed siatką od strony drogi... Tylko ta góra jakoś się nie zmniejsza :(
Obrazek

I ostatnia prośba... coś sobie posiałam na działce i nie zapisałam... i nie wiem co :( Może ktoś rozpozna po liściach? To nie jest rzodkiewka
Obrazek

Z góry dziękuje za pomoc
z uśmiechami Iza
u liski
Awatar użytkownika
basga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7700
Od: 12 sie 2007, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

O...na tej górze ziemi to byłby niezły skalniak! :P
A może posiałas jakąś kapustę?Albo kalarepkę...
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Na skalniak mam już miejsce :) Mam kilka wielkich głazów,których nikt nie chcę podnieść...
Obrazek

a ta ostatnia roślinka na 100 % nie jest warzywem!! Warzywka mam gdzie indziej :) O tu:
Obrazek
z uśmiechami Iza
u liski
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj, Izo ! To czego masz dużo i co kwitło żółto to chyba Rudbekia naga. Porównaj jeszcze kwiaty w tym linku (u dołu też podwójne) :

http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Rudb ... iniata.htm

Trudna do pozbycia się, tzw. żelazna bylina :D

Dużo zdrówka do podołania ogromnemu wyzwaniu ;:18
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Aniu jak mnie przestraszyłaś. Aż poszłam na deszcz i zerwałam jednego kwiatka (łodygę) ...na szczęście liście nijak nie przypominają tej rudbekii. Postanowiłam przeglądnąć zdjęcia z zeszłego roku i mam !!! To jest ta roślinka:

Obrazek

Powiedz, że nie jest tak źle :) Mam ją na całej działce!!
z uśmiechami Iza
u liski
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

O ile się nie mylę to jest nawłoć. W zależności od tego jaki kto ma gust - roślina ozdobna do ogrodów naturalistycznych lub... chwast :wink:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Izuniu nawłoć też jest tzw.żelazną byliną :evil:, jej korzenie mogą sięgać w głąb do 100 cm, co pozwala jej przetrwać na bardzo suchych stanowiskach.
Pozdrawiam, Jagoda
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Obrazek
Jesion wyniosły.
Ogroooomne drzewo rosnace na drożdżach. :lol:
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

No, rzeczywiście , to nawłoć ! Chyba też Cię nie pocieszę, Izo :? Z dwojga złego wolałabym jednak tę rudbekię . Twoja 'wszędobylska' wyjątkowo sprawnie się rozsiewa :evil: :twisted: , ale jak będziesz notorycznie ją gnębić,
to powinnaś utrzymać w ryzach, tzn. tylko tam, gdzie sama zechcesz.

Powodzenia ;:333 :D
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Aniu i flowers tak to jest nawłoć (pooglądałam w internecie) Wielkie dzięki za rozpoznanie.

Ta działka leżała ugorem kilka lat. Dopiero ją kupiłam. Teraz czekam aż do sąsiada z tyłu przestaną jeździć duże samochody (zaczyna budowę) i poszukam gdzies glebogryzarki, potem roundap, potem pewno znow glebogryzarka i bronowanie.... na razie samochody jeżdża przez moją działke.

Haniu poczytałam o jesionach. To rzeczywiście duże i szybkorosnące drzewo. Na razie się go pozbędę - będzie łatwiej wjechać glebogryzarką i zniszczyć wszystko.

Pozostaje mi tylko jedno drzewko. Ale skoro nikt o nim nic nie pisze, to pewno nie jest wartościowe i można go potraktować kosą. Jak skończą się te ulewy to biorę kosę i idę w pole ... tym razem dosłownie :)

Dziewczyny jesteście kochane. Kiedy ja będę miała taką wiedzę :)
z uśmiechami Iza
u liski
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Wczoraj odkryłam taką roślinkę:
Obrazek

Wzięłam się za koszenie 5 arowej działki. Kilka lat nie uprawiana. Masa suchej trawy ... Koszę kosą. Jak znajduję ciekawą roślinkę to ją zostawiam :) Zostawiłam sobie kółko nawłoci. Wiem, dzięki Wam, że to chwast ale ładnie kwitnie... może zasuszę.. Po koniec roku wszystko zostanie "zrównane z ziemią" a nawet głębiej :) ale póki co ... mam jeszcze jedną roślinkę ... proszę wypatrzcie takie okrągłe łodyżki wśród perzu... to ona.. Była tylko jedna

Obrazek

Proszę wszystkich o pomoc w rozszyfrowaniu powyższych roślinek.

Z góry bardzo dziękuję :)
z uśmiechami Iza
u liski
Awatar użytkownika
agaxkub
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3754
Od: 3 paź 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Obrazek
Bardzo przypomina rzepak
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Agnieszko to mnie pocieszyłaś, z tym rzepakiem... to ja się cały czas zastanawiam co ja posiałam, że nei pamietam a to rzepak...to możliwe :) śmieszna sytuacja, bo nagle na rabacie pojawiła się masa roślinek w jednym miejcu .. pomyślałam... coś posiałam tylko nie pamietam co... no i hoduję :) Dziwię się tylko, że pamiętam każdą roślinkę a tych nie :)

Bożenko wielkie dzięki za potwierdzenie. U mnei też nei owocowało... ale wygląda, ze to to :) Drzewo jest cudne... jak obcinałam gałęzie to przyszedł sąsiad i prosił, żeby zostawić bo takie jest piękne. Może teraz jak się nim zajęłam to zaowocuje :D

kocurku sąsiadko moja jeśli to chwast to jutro go wyrywam:) Oglądałam liśce grabu... nie mają tej czerwonej kropki, jaką ma moja roślinka :)
z uśmiechami Iza
u liski
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”