Sosna ( Pinus ) -identyfikacja

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 477
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Ładne zdjęcia :) .
Swoją opinię wyraziłem już wyżej. Zamieszczę opisy z książki 'dendrologia' na temat tych dwóch sosen, może taki opis naprowadzi cię na to czy to jedna z tych.

'Sosna czarna. Drzewo z szeroką koroną, w starszym wieku często spłaszczoną. Kora na pniach i konarach ciemna, prawie czarna, już kilkuletnia - łuszcząca się i spękana, pączki z reguły ożywicowane. Igły po 2, dość długie (4-)8 -16(-18 ) cm długości. Szyszki jajowate 5 -8(-12) cm długości, ich łuski z wierzchu, poniżej tarczek, prawie czarne; tarczki jasne, żółtobrązowe, błyszczące.'
Krótki opis z innego źródła.
'Drzewo do 20-25m wys. Korona szeroko stożkowata z mocnymi gałęziami, ułożonymi w regularne okółki, u starszych drzew często parasolowata. Igły (2) 8-15cm długości.'

'Sosna bośniacka. Drzewo podobne do sosny czarnej, ale korona za młodu wąsko stożkowata, kora na pniu bardzo długo -przez kilkanaście lat -gładka, dwuletnie i starsze pędy często sino popielate, "spłowiałe"; pączki nie ożywicowane; igły zwykle krótsze, osadzone gęściej i skierowane ku szczytowi pędu, niedojrzałe szyszki fioletowo czarne, po dojrzeniu i wysypaniu nasion z bardzo szeroko otwartymi łuskami, tarczki matowe, o "pomarszczonej" powierzchni, przy czym łuski poniżej tarczki są tak samo zabarwione jak sama tarczka.'
Krótki opis z innego źródła.
'Drzewo do 30m wys. o regularnej, gęstej koronie, ze skośnie podniesionymi krótkimi gałęziami. Ciemnozielone igły o długości 6-11cm, bardzo gęsto osadzone na gałęziach, skierowane są ku przodowi.'

Jak twoje sosenki podrosną będzie łatwiej je sklasyfikować, a jak będą miały szyszki to już bez problemu.

Najpewniej to jeden z wymienionych wyżej gatunków. Sosen dwuigielnych, które byłyby w stanie przeżyć nasze zimy nie ma zbyt wiele. A pozostałe, które mogłyby być podobne do tej twojej są bardzo rzadkie, więc można je z góry wykluczyć.
Roman
Kaśka33
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 lut 2008, o 12:37
Lokalizacja: okolice Grodziska Maz.

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Przejrzałam zdjęcia sosen dostępnych w internecie i żadna nie pasuje do sosny "matki". Wszystkie są albo za rzadkie, albo za mało rozłożyste. Tamta na Pagu była na prawdę bardzo szeroka, bardzo gęsta (taka "mięsista") i strasznie wysoka. Naprawdę tak gęstej i szerokiej nigdy wcześniej ani później nie widziałam. Stanowczo nie pasuje do zdjęć które są dostępne w internecie. Zobaczymy, jak podrośnie to zrobię zdjęcie i wrzucę tutaj.

Pozdrawiam :wink:
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 477
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Sosny czarne mają jedne z najszerszych koron z sosen, może nawet najszersze.
Z sosen czarnych najprawdopodobniej mógłby być to podgatunek określany jako: Pinus nigra subsp. dalmatica.

Przeszukałem net i niestety dobrych zdjęć nie znalazłem.

Kilka linków:
http://www.itd.poznan.pl/pl/index.php?id=75
http://hr.wikipedia.org/wiki/Crni_bor
http://geo.ya.com/campillosweb/veget/veget.html [pierwsze zdjęcie od góry]
http://www.janjina.croatia1.com/images/Sl-11.jpg
Roman
Kaśka33
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 lut 2008, o 12:37
Lokalizacja: okolice Grodziska Maz.

Post »

Tyle godzin siedzenia w internecie i na dziś nic z tego.
Udało mi się ustalić tylko nazwę tego kempingu (byliśmy tam tylko na plaży): Camping Simuni.

Dobranoc :wink:
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Trzeci sezon mam w ogródku samosiejkę : sosnę dwuigielną, o starszych igłach długości ok. 10 cm, nowe przyrosty o połowę mniejsze. Zastanawiam się, co to zacz... Czy przesadzić na stałe miejsce chuchając i dmuchając ( bo może nie wybuja na 20 m) czy ofiarować komuś znajomemu...
Co to może być?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Za mało informacji na odpowiednią identyfikacje. Przydałoby sie też zdjęcie. To może być sosna pospolita, a ona ma taką ilość odmian, że naprawdę trudno powiedzieć do jakiej wysokości urośnie! :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sosny dwuigielne

Post »

Aska pisze:Czy przesadzić na stałe miejsce chuchając i dmuchając ( bo może nie wybuja na 20 m)
Można się pobawić w formowanie sosny więc nawet jeśli to sosna z tych "20 metrowych" (co jednaj niestety dość prawdopodobne) to nie urośnie aż taka duża, a już na pewno nie urośnie szybko tak duża. A jeśli to kosodrzewina to tę też się formuje. Ja to zaniedbałem i teraz mam 2 metrową kosodrzewinę po zaledwie 6 latach.
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Zrobiłam fotkę, ale mało co widać. Na razie to maleństwo...
Obrazek
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Prawdopodobnie masz siewkę sosny zwyczajnej.
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Wokół takie fajne sosenki wszelakiej maści, a u mnie nasiała się zwyczajna :lol: ... Niech sobie na razie rośnie. Może rzeczywiście pobawię się w formowanie po wsadzeniu na stałe miejsce. Skoro tak się do mnie garnie... Na razie i tak nic nie zrobię, trochę pośnieżyło...
anielka127
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 mar 2008, o 08:31

Post »

Ja ma sosenki górskie. Rosną bardzo wolno ale są piekne. Oj jakbym chciała żeby były juz duże i dawały mi dużo cienia.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Sosny górskie nie będą Ci dawały dużo cienia! One rzadko przekraczają 3m wysokości....
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Sosna himalajska ( Pinus wallichiana syn. Pinus griffithii )

Post »

Moi sąsiedzi mają ładną sosnę, igły są bardzo miękkie i długie, ten okaz ma 30 lat mniej więcej ale sąsiedzi nie znają nazwy niestety :/ a bardzo mi się spodobała i z chęcią bym zakupił sadzonkę, podaję kilka fotek

Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”