Sumak octowiec ( Rhus typhina )

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
adso28
50p
50p
Posty: 88
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Sumak octowiec ( Rhus typhina )

Post »

Bardzo proszę o podanie nazwy rośliny ze zdjęcia.

Roślina ma bardzo bujny system korzeniowy. Bardzo szybko rozrasta się po działce. Po wykoszeniu po 3 tygodniach ma 50cm wysokości.

Korzenie bardzo płytko pod ziemią z których wyrastają nowe rośliny. Próbowałem wyrwać trochę korzeni i ciągną się jak liany i są bardzo mocne. Po urwaniu korzenia wypływa z niego białe mleczko.

Proszę o radę co to za roślina bo nie wiem czy się jej nie pozbyć bo opanowuje mi pół działki.

Z góry dziękuję za pomoc.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwna roślina

Post »

Wygląda jak Sumak octowiec (Rhus typhina).
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
adso28
50p
50p
Posty: 88
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Dziwna roślina

Post »

Sprawdziłem opis w google i faktycznie to by się zgadzało. Bardzo dziękuję za pomoc.

przy okazji wyjaśniło się po jakim drzewie mamy takie dziwne gałęzie z kwiatami (dorosły osobnik) który poprzedni właściciel działki wyciął i zostawił do uschnięcia.



Pytanie teraz co zrobić z tym Sumakiem Octowcem ?

Bo widzę na zdjęciach że dorosłe drzewa wyglądają ładnie ale jak ją ograniczyć do pewnego fragmentu działki ?

Te nowe odrosty i korzenie na pół działki z którymi nie mogę dać sobie rady sprawiają że najchętniej bym się jej pozbył ale z drugiej strony trochę mi szkoda niszczyć roślinę.

Czy są jakieś sposoby aby ją ujarzmić ?
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Sumak octowiec ( Rhus typhina )

Post »

Nie można.
Jest bardzo ekspansywny.Albo będziesz systematycznie wyrywał odrosty , co powoduje jeszcze większą aktywność , albo zarośnie całą okolicę.Odrosty pojawiają się nawet kilkanaście metrów od rośliny matecznej.
Z moich obserwacji wynika , że żeńskie egzemplarze ( czyli te które mają kwiatostany purpurowe pozostające na zimę ) są mnie ekspansywne.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Sumak octowiec ( Rhus typhina )

Post »

Można by pasek mocnej folii wkopać na pół metra w ziemię, ale nie wiem, czy by to miało sens :roll:
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Sumak octowiec ( Rhus typhina )

Post »

Rozłogi sumakowe są dość płytko więc może taka bariera wystarczy.Ale nie wiem jak mocna i jak głęboko zakopana musiałaby być taka folia.
Moje sumaki są piękne jako rośliny ale muszę się z nimi żegnać i też myślę czy nie zrobić jednak eksperymentu z jakimś podziemnym częstokołem.
W tym roku sporo wilgoci rosną jak szalone , wyrastają w środku krzewów porzeczek , truskawek , iglaków .Wszędzie.A z drugiej strony kwitnące są pożytkiem dla pszczół.Są też częścią ważnego dla mnie pasa zieleni przy ogrodzeniu.

Obrazek
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
adso28
50p
50p
Posty: 88
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Sumak octowiec ( Rhus typhina )

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi w moim temacie. Bardzo mi pomogliście bo przez prawie miesiąc zastanawiałem się co to może być za roślina :).

Faktycznie dorosłe drzewa wyglądają ładnie ale ja jednak dochodzę do wniosku że jest tyle różnych pięknych roślin że chyba lepiej pozbędę się tego sumaka tym bardziej że póki co został się tylko pień po starym osobniku i kupę nowych odrostów (poprzedni właściciel wyciął przed sprzedażą stare drzewo)

Nie znam się zbytnio na roślinach/ogrodnictwie i teraz mam jeszcze pytanie jak skutecznie pozbyć się tej rośliny do końca ???

Póki co wymyśliłem dwa sposoby:

1). metoda mechaniczna - wykopać stary pień po sumaku i wszystkie wyrastające pędy w promieniu 15m od pnia (pewnie ciężka robota na cały dzień i nie wiem czy będzie skuteczna)
2). metoda chemiczna - popryskać randapem górną część rośliny osłaniając resztę folią tak aby nie poniszczyć trawy i innych roślin w pobliżu lub nabrać środek do strzykawki z igłą i wpuścić trochę tej chemii w łodygi. Z tego co wyczytałem to randap jest rozprowadzany korzeniami do najdalszych zakątków rośliny wiec pewnie taka metoda byłaby skuteczna gdyby wstrzyknąć tylko w kilka łodyg. Mam jednak obawy czy w jakiś sposób nie skażę sobie działki tą chemią.

Póki co skłaniam się do pierwszej metody (mechanicznej) bo jakoś boję się tej chemii stosować U SIEBIE na działce chociaż widzę że wszędzie dookoła pryskają randapem i jak będzie miało przejść to i tak przejdzie do mnie czy będę chciał czy nie. (np wody opadowe/wody gruntowe)

Co do pierścienia z foli to myślę że jest to dobry pomysł ale nie wiem czy ona wytrzyma. Ostatnio byłem zdziwiony jak w środku parku niedawno wykonali asfaltowe ścieżki a w niektórych miejscach już przebijają się korzenie roślin i traw. Normalnie 8cm asfaltu nie jest w stanie zatrzymać kiełkujących roślin...

Może betonowy krąg studzienny fi 150cm z żelbetu zatrzymałby korzenie tej roślin... :)
Rokitnik
50p
50p
Posty: 80
Od: 28 lut 2009, o 14:51
Lokalizacja: pomorskie, Tczew

Re: Sumak octowiec ( Rhus typhina )

Post »

Dzień dobry.
Czy to sumak? Przez 2 lata tak mi się na działce rozrósł...
Obrazek

Zdjęcie zrobione wczoraj -21.10 - i dziwi mnie, że sumak powinien mieć czerwone liście, a ten nie ma. Inny gatunek?

Jeśli to sumak, to co zrobić, żeby uformował się w drzewo, a nie w krzaczory?
Pozdrawiam :-)
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sumak octowiec ( Rhus typhina )

Post »

Porównaj sobie zdjęcia Tawliny - może to to jest.
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 690
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sumak octowiec ( Rhus typhina )

Post »

To jest sumak ale rośnie w dobrych warunkach. Ma wilgotno, może jest nawożony i jeszcze nie "myśli" o szykowaniu się do zimy. Rośliny efektownie się przebarwiają na jesieni tam gzie jest sucho i może się powoli przygotować do okresu spoczynku. Tam gdzie intensywnie rośnie nie przebarwi się.
Pozdrawiam Jacek
Rokitnik
50p
50p
Posty: 80
Od: 28 lut 2009, o 14:51
Lokalizacja: pomorskie, Tczew

Re: Sumak octowiec ( Rhus typhina )

Post »

Ojej, czyli najgorzej - rośnie mocno, ma świetne warunki, a nie wybarwia się i nie jest ładny, czerwony.
Muszę pomyśleć, jak się go pozbyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”