Ni to poziomka ni truskawka

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Ni to poziomka ni truskawka

Post »

Cześć!
Czy ktoś wie co to takiego?
Jakiś mieszaniec? Próbowałem wyszukać pod hasłami poziomkotruskawka i truskawkopoziomka, ale internet milczy.
Na zdjęciu nie widać ale owoc jest kilka razy większy od poziomki, wielkości średniej truskawki.
W smaku ani poziomka ani truskawka. Ani zła ani super dobra. Z tego co pamiętam (z zeszłego roku) owoce były bardzo bardzo miękkie. Konsystencja niczym nie przypominała ani poziomki, ani truskawki. Trochę wodniste i bardzo delikatne (brak intensywnego smaku).

Dodam że to coś rośnie obok poziomek, a jakieś 4metry obok mam truskawki.

Obrazek

ps. jak owoce dojrzeją to postaram się opisać dokładniej smak. Będzie łatwiej opisać smak w czasie jedzenia, niż próbować sobie dokładnie przypomnieć z zeszłego roku.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: ni to poziomka ni truskawka

Post »

Truskawka to GMO z 1712 roku i jak na sztuczny twór przystało, w roślinach otrzymanych z nasion może nastąpić uwydatnienie cech jednego z rodziców.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Truskawka
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21682
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: ni to poziomka ni truskawka

Post »

Może to być Poziomkówka indyjska(Duchesnea indica)
Jest,hmm ... nijaka w smaku,to raczej bylina ozdobna,bywa inwazyjna choć u mnie raczej nie jest taka.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2725
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: ni to poziomka ni truskawka

Post »

A może: Poziomka 'Regina' (Fragaria vesca 'Regina')?
Ta odmiana ma duże owoce.
Pozdrawiam Anna
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: ni to poziomka ni truskawka

Post »

Miała żółte kwiaty jak ta u Błażeja?. :wink:

Strona 3 i 5 wątku :

Truskawka czarna, biała, niebieska - najnowsze hity
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: ni to poziomka ni truskawka

Post »

Duchesnea indica - odpada. Owoce dojrzałe wyglądają inaczej niż to co pokazuje mi internet.
KaRo - teraz ciężko mi jest dokładnie opisać smak z zeszłego roku. Nijaka taka- to chodziło mi o to że nie ma intensywnego smaku. Niedobra nie była. Świadczy o tym fakt że chodziłem i szukałem czy jest już jakaś dojrzała i zjadałem :) Uzupełnię dane co do smaku jak tylko dojrzeją tegoroczne :)

Anna N
internet pokazuje mi że Poziomka 'Regina' wygląda tak samo jak zwykła tylko ma większe owoce - więc to też odpada.

KaLo wstyd się przyznać ale nie zwróciłem uwagi na kwiaty.

GMO - znaczy że coś było genetycznie modyfikowane. Takie krzyżówki jak truskawka nie są genetycznie modyfikowanymi organizmami.

Jedno jest pewne że to coś wyrosło przy poziomkach, a nie przy truskawkach.
Może być tak jak KaLo pisze że truskawka się tam znalazła (daleko nie miała) i z niej to wyrosło.
Chociaż bardziej by mi pasowało to że wyrosło to z nasion poziomki.
Mimo że jest to bezpośrednio pod płotem wykluczam fakt że przyszło to od sąsiada, bo po drugiej stronie płotu jest tylko trawa :)
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: ni to poziomka ni truskawka

Post »

GMO z XVIII wieku to był oczywiście żart, co nie zmienia faktu, że truskawka jest tworem sztucznym, hybrydą i wysiana z nasion może nie powtórzyć cech. Wyguglaj jak wyglądały poziomki, z których otrzymano truskawki.
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: ni to poziomka ni truskawka

Post »

Czasami jest bardzo kłopotliwe wyszukiwanie tego co jak wygląda.
Szukam poziomki wirginijskiej i chilijskiej, po polsku, angielsku i po łacinie. A mimo wszystko wyskakują mi zwyczajne poziomki i truskawki.

Jeśli to jest naprawdę chilijska
https://c1.staticflickr.com/3/2904/1456 ... fcba_b.jpg
i jeśli tak wygląda wirginijska:
https://gobotany.newenglandwild.org/spe ... irginiana/

to podobieństwo jest..tylko czemu to rośnie przy poziomce? może to być czysty przypadek, a może nie :D
Jeśli nie zapomnę to postaram się porównać dokładnie owoce i liście "tego", poziomki która rośnie obok i truskawki.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: ni to poziomka ni truskawka

Post »

Mnie udało się znaleźć stronę z poziomkami rosnącymi w Ameryce. http://luirig.altervista.org/flora/taxa ... e=Fragaria
Po kliknięciu w symbol aparatu pokazują się zdjęcia.
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ni to poziomka ni truskawka

Post »

A propos. Jako dzieciak, a było to dosyć dawno, często chodziłem do lasu. Czy to na grzyby czy poziomki czy jagody. Była taka polanka na której rosły, jak to wtedy mówiłem, dzikie truskawki. Miały owoce dużo mniejsze niż truskawki ale większe niż poziomki. Okrągłe albo nawet lekko spłaszczone. Kolor czerwony, różowy, bardzo ciemny. Łodygi z owocami były raczej króciutkie. Dało się zjeść tylko ciemne, naprawdę dojrzałe owoce. Jak to wtedy uważałem miały smak wina. Byłem dzieckiem to raczej nie wiedziałem jak smakuje wino i pewnie coś mi się pomieszało. Co to mogło być? Szukam w internecie i nic sensownego nie znajduję.
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 690
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ni to poziomka ni truskawka

Post »

Według mnie to po prostu siewka truskawki, wskazują na to liście. W końcu nowe odmiany truskawek uzyskuje się właśnie w ten sposób. Często spotyka się w starszych, zaniedbanych ogrodach takie właśnie truskawki. Czasami mają nawet smaczne owoce ale spotykałem tez takie, które rozrastały się jak szalone ale prawie nie rodziły owoców.
Jakby komuś nie pasowało by to oznaczenie to w Polsce rośnie też Poziomka twardawa Fragaria viridis. Spotkać ją można na suchy nieużytkach np w Górach Świętokrzyskich czy Jurze. Ma charakterystyczny smak i nie odrywa się łatwo od szypułki.
Pozdrawiam Jacek
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ni to poziomka ni truskawka

Post »

Dzięki, wygląda na to że to była poziomka twardawa. Owoce wyglądają bardzo podobnie.
Alex78
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 cze 2020, o 02:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ni to poziomka ni truskawka

Post »

Dzień dobry,
pod koniec ubiegłego roku zakupiłam działkę rekreacyjną od starszej pani i uprawiam ją właśnie pierwszy sezon. Znajdowała się na niej grządka zaniedbanych truskawek, które w tym roku jeszcze trochę owocowały. Postanowiłam je odmłodzić, wykopałam, przygotowałam już ziemię, z tym że większość to stare krzaki i nie ma zbyt wielu młodych sadzonek z rozłogów. Tutaj zdjęcie tych krzaczków:
Obrazek
W innym miejscu działki jest poletko malin i znalazłam wśród nich piękne krzaki truskawek (a przynajmniej tak mi się wydawało), które w tym roku na wąsach wypuściły mnóstwo młodych:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Byłam już nastawiona na to, że brakującą ilość sadzonek dobiorę sobie właśnie z tego miejsca, chociaż nie zauważyłam, żeby były tam w tym sezonie kwiaty i owoce. Niestety dziś naszła mnie wątpliwość, czy to aby na pewno są truskawki, ponieważ kosząc dziś trawę na alejce minęłam działkę i zaraz niedaleko u sąsiada znalazłam taką polankę:

Obrazek

Jak na moje oko to są poziomki. Dodam, że na mojej działce w kilku miejscach też występują poziomki i wyglądają tak:
Obrazek

Zaczęłam szukać informacji i znalazłam gdzieś info, że truskawki wytwarzają wąsy, a poziomki nie. W innym miejscu w internecie pisali, że są gatunki poziomek, które wytwarzają. Moje wytwarzają. Te u sąsiada też. Te krzaki w malinach też, ale są jakby większe, wąsy dłuższe, krzaczki dorodne i wyższe, dlatego byłam przekonana, że to truskawki. A może po prostu w tych chaszczach w malinach mają takie dobre warunki do wzrostu i to wcale nie truskawki? Pytanie też, czy po przesadzeniu na nowe miejsce zakwitną i zaowocują.
Czy ktoś może mi pilnie pomóc określić, czy to na pewno truskawki?
pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”