Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Drzewa owocowe
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Tomek_Os pisze:warto derenia jadalnego uprawiać na skalę przemysłową?
Ja uważam, że warto, ale to jednak niszowy owoc będzie. Jak ktoś ciekawy to trochę info z Ukrainy http://fermer.org.ua/stati/rastenievods ... 17628.html
i przez goglarkę można poszukać https://www.google.pl/search?q=%D0%93%D ... BfAPSKM%3A
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Dziękuję Pelikano, ja również tak uważam, zarówno że warto jak i to że będzie niszowy. Niech no ja tylko tą ziemię kupię w końcu...
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

To się spiesz jak chcesz rolną, bo za chwilę nie kupisz :wink:
Północna Polska, całkiem ładne lokalizacje po 2-4zł/m2, na rynku duzo 1-3ha niezłej ziemi, zapraszam :)
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Wycofali się podobno z tego utrudnienia w kupnie ziemi :D
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Pani Iwona uważa, że warto. Po pierwsze na wszelakie przetwory a dziś każdy szuka nowości. Może być też owocem deserowym. Wiem, że powstaje pierwsza plantacja u nas na owoce deserowe. A kolejne wykorzystanie to produkcja suplementów diety i lekarstw ze względu na dużą zawartość cennych substancji. Na deserowe owoce polecała ukraińskie odmiany ze względu na wielkość owoców. A polskie na przetwory. Chociaż polskie też potrafią osiągać niezłe rozmiary. Zabrałem głos ponieważ nie wspomniała, że ważna przy doborze odmian jest pora dojrzewania owoców. Np. Jolico w tym roku miał u mnie zmrożone owoce po pierwszym wczesnym przymrozku. A owoce rosnącego obok Słowianina były nienaruszone. Może to wpływ większej zawartości cukrów w owocach polskich odmian.
Dereń jadalny(cornus mas)
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Ja uważam, że raczej nie chodzi o nowości tylko o to, że rośnie popyt na owoce przy produkcji których nie stosuje się chemii (śor). Niestety, moim zdaniem, dereń dla przeciętnego klienta będzie mieć konkurencję ze względu na termin dojrzewania, dla producentów jest kłopotliwy, bo dojrzały obsypuje się z krzaków no i jest 'trudnym' w pozbyciu sie pestki pestkowcem. Przemysłu przetwórczego chyba u nas nie ma, ale.. jeśli oliwki są produkcyjnie drylowane, to i może na derenia sposób się znajdzie.
A poza tym nalewka z derenia powinna byc naszym produktem 'narodowym' :lol:
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Właśnie się nad tym zastanawiałem, dlaczego nikt z producentów alkoholi nie wpadł tak tak prosty pomysł jak produkcja dereniówki. Może rzeczywiście podaż owoców jest tak niska że nie ma z czego robić na skalę przemysłową.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Pytanie , jak gromadzić zapasy owocu? Chodzi o większe partie dla przemysłu spożywczego. Czy mrożenie całych, dojrzałych owoców może być brane pod uwagę? Może suszenie? Jak zmechanizować zbiory?
Parę lat wstecz miałem wiele takich pytań.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Nowość nowością jak i mniej chemii - ale głównie chodzi, że o dereniach coraz więcej się mówi, trwają badania nad ich właściwościami, które są obiecujące jak i są owocami wyjątku zdrowymi. Dereń jest bardzo niszowy w uprawie, nie wspominając o odmianach szlachetnych czy wielkoowocowych, bo jeśli rozmawiam z sadownikami to mało kto wiedział co to jest w ogóle dereń jadalny.
Termin dojrzewania - derenie są różne jak i ich okres dojrzewania, są odmiany bardzo wczesne, czyli zaczynające okres dojrzewania już nawet w drugiej połowie lipca, a te najpóźniejsze możemy zbierać w ujemnej temperaturze.
Są derenie jadalne, które się nie osypują, ale u we większości tak jest. Chyba w każdej uprawie owoców możemy znaleźć problemy związane z jej uprawą, ale czy to jest powód - aby ich nie uprawiać?
Co do pestek w niektórych odmianach odchodzą stosunkowo łatwo od miąższu, nawet pestki derenia są używane do wyrobów.
Przemysł przetwórczy chyba jednak u nas jest :)
Przecież produkowane są dereniówki.
Jak gromadzić owoce można je np. zamrażać, są odmiany które świetnie się do tego nadają, pytanie tylko czy jest to potrzebne do sprzedaży większej partii?
Mechanizacja zbiorów, są maszyny których można by użyć do otrząsania owoców.
W/g mnie w uprawie dereni jest przyszłość. I dobrze, że coraz więcej ludzi zaczyna je poznawać, że mogą być nie tylko w smaku kwaśne i cierpkie, ale też deserowe z ułożonym harmonijnym smakiem, czy nawet słodkie z wyczuwalnym aromatem czereśni/wiśni. Że nie tylko to sama pestka, ale mogą być ogromne. No i co bardzo ważne, że są wyjątkowo zdrowymi owocami. Jeśli kupować na plantacje to szczepione, aby nie było późnej jakiś niespodzianek.
Poniżej zdjęcia jakie mogą być atrakcyjne owoce

Obrazek
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

;:oj
Muszę go w tym roku spróbować w końcu. Ciekaw jestem jego smaku. Pierwsze kwiaty w tym roku będę miał.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Jaka to odmiana?
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

Odmiana Wydubieckij
W tym roku owoce były niezwykle duże, zadbałem, dostał odpowiednią dietę :) albo czuje się dobrze w krajowych warunkach.

Wydubieckij tak jak opisują jest wyjątkowo wydajny, co roku można na niego liczyć - pod względem plonu i wielkości jagód, a jest to duża zaleta. Owoce są jedne z największych i szybko się wybarwiają, co ciekawe owoce nie opadają (przynajmniej nie zauważyłem). Miąższ jest kwaskowy i aromatyczny (nawet mocno przypomina wiśnie), w pełni dojrzałości robi się bardziej słodki i ułożony, czerwony, soczysty, jędrny - łatwo oddziela się od pestki. Skórka czerwona, błyszcząca, jak dojrzewa przebija się jakby odcień grantu. Przetworów nie robiłem, ale z tego co wiem odmiana jest szczególnie polecana jako jedna z najlepszych do wszelkiego ich rodzajów.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany (cz.II)

Post »

W tym roku zrobiłem konfiturę z mojej NN-ki.Coś pośredniego pomiędzy czerwoną porzeczką i wiśnią ,z delikatny aromatem róży.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”