Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Drzewa owocowe
Zablokowany
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Tym bardziej, że dzień wcześniej były normalne. Już nawet nie zagłębiałem się w temat tylko przypisałem te objawy poparzeniom słonecznym...
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

..spowodowanym przez promienie UV, liście mają naturalny 'filtr' ale w szczególnych przypadkach nie zadziała.
No chyba, że pryskałeś wcześniej np dolistnym nawozem, śor itp, to też na skutek promieni słonecznych mogła zajść reakcja chemiczna.

Niczym nie pryskane. Nawożone początkiem maja doglebowo. Nowe liście są już zdrowe.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Czyli słońce jak przypuszczałeś, z ciekawości zapytam jak nawadniałeś /czy w ogóle/ w tym czasie?
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Nie podlewałem jeszcze w tym roku.
endriu91
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 30 maja 2017, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Cześć,
Jestem nowy na forum i chciałbym się dowiedzieć trochę na temat okulizacji. Mianowicie posiadam kilka drzewek odmianowych (Bolestraszycki i Dublany) oraz posiadam kilka rocznych drzewek (część z nasion, część z pędów), ale nie wiem jakie są to odmiany (może jest to dereń dziki) i chciałbym się dowiedzieć czy jeżeli użyję ich jako podkładek, a oczka pobiorę z dereni odmianowych to uzyskam derenia odmianowego, który będzie owocował wcześniej i będzie miął takie same cechy jak te odmianowe które mam?
Z góry dzięki za informacje.
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

endriu91 pisze:Cześć,
Jestem nowy na forum i chciałbym się dowiedzieć trochę na temat okulizacji. Mianowicie posiadam kilka drzewek odmianowych (Bolestraszycki i Dublany) oraz posiadam kilka rocznych drzewek (część z nasion, część z pędów), ale nie wiem jakie są to odmiany (może jest to dereń dziki) i chciałbym się dowiedzieć czy jeżeli użyję ich jako podkładek, a oczka pobiorę z dereni odmianowych to uzyskam derenia odmianowego, który będzie owocował wcześniej i będzie miął takie same cechy jak te odmianowe które mam?
Z góry dzięki za informacje.
Jeśli Ci się powiedzie ta okulizacja, a nie jest to niestety łatwe w przypadku derenia jadalnego, to oczywiście, że uzyskasz taką odmianę jaką sobie zokulizujesz , będzie też owocowała w drugim lub trzecim roku.
endriu91
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 30 maja 2017, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Czy mogę pobrać oczko do okulizacji z drzewek, które same były okulizowane rok temu?
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Oczka do okulizacji letniej ,możesz pobierać na początku sierpnia , tak do połowy miesiąca( jak tak robię z powodzeniem) , żeby były już chociaż częściowo zdrewniałe, mocne i wyrośnięte.
Jeśli Twoje , jak rozumiem z zeszłego roku, będą takie już tego lata, to oczywiście ,że można.
endriu91
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 30 maja 2017, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

A czy mogę pobrać oczko bezpośrednio z drzewa, a ranę po pobraniu oczka zabezpieczyć, żeby nie obcinać całej gałązki?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Można tak zrobić, ale jeśli jest długa to warto ją potem skrócić, żeby się nie złamała w miejscu zdjęcia oczka.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Podpowiedzcie proszę. Jesienią kupiłem 2 sadzonki derenia - odmiana szafer i bolestraszycki.
Wiosną przesadziłem je w docelowe miejsce. Gleba dość ciężka, mokra, ale czytałem, że dereń lubi wilgotną glebę. Oczywiście przed wsadzeniem wsypałem w wykopany dół worek ziemi próchnicznej.
I teraz mam zgryz, bo o ile przed przesadzeniem oba drzewka ruszyły ładnie, to po przesadzeniu stanęły i zobaczcie co się dzieje z liśćmi.
Poniżej dereń bolestraszycki - z nim jest gorzej - końcówki ciemnieją, listki pojaśniały, jakby robią się suchawe (gleba nie jest sucha):

Obrazek

A tutaj dereń szafer (też stoi i końcówki listków ciemnieją):

Obrazek

Da się to jeszcze uratować?
Jeszcze jedno, obok rosną nektaryny i brzoskwinie, jak było pryskane Sillitem, to poszło trochę na derenia, czy to może mieć jakiś wpływ?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

Dereń lubi dużo wapnia. Sypiąc ziemię próchniczą w dołek pogorszyłeś sprawę.
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje (cz.II)

Post »

kaLo pisze:Dereń lubi dużo wapnia. Sypiąc ziemię próchniczą w dołek pogorszyłeś sprawę.
Co w takim razie zrobić? Podać wapno?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”