Wysychające jądra orzecha włoskiego.

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
PIK46
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 lis 2016, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wysychające jądra orzecha włoskiego.

Post »

Posiadam w swoim ogrodzie własnoręcznie posadzony orzech włoski. Niestety nie znam odmiany ponieważ na skorupie nie było napisane. Na pierwsze owoce oczekiwałem 16 lat ,dodam że owoce są olbrzymie dochodzą do 5-ciu czasami 6-ciu cm.średnicy. W smaku są słodkie,jest tylko jeden problem,po wysuszeniu jądra bardzo się kurczą.Zastanawiam się czy jest to jakaś choroba?|Czy ten typ tak ma? Może jestem w stanie coś poprawić? Np. przez odpowiednie nawożenie. Dodam że poza posadzeniem i corocznym sprzątaniem liści i wykaszaniem na bieżąco trawy. nic więcej nie robiłem. Drzewo wyrosło na jakieś 6-7 m wysokości , rośnie na podłożu gliniastym z pewną domieszką żwiru poniżej 2m od powierzchni .W pierwszym roku owocowania było kilka szt. w kolejnych coraz więcej, w tym roku to już 2 olbrzymie worki.MOŻE KTOŚ JEST W STANIE MI DORADZIĆ?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wysychające jądra orzecha włoskiego.

Post »

Nikt Ci nic nie doradzi, masz orzecha "jacka", i ten typ tak ma. Do jedzenia tylko na świeżo, po wysuszeniu niewiele zostaje z jáderka. :D
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Wysychające jądra orzecha włoskiego.

Post »

Tak. Prawdopodobnie to właśnie duża zawartość K w nasieniu powoduje jego silne uwodnienie, więc tu nawożenie nie pomoże wiele. Co innego, gdy już owoce na drzewie są suche.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”