Borówka amerykańska - 8 cz

Drzewa owocowe
Zablokowany
chris18404
200p
200p
Posty: 229
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Kiedy nawozicie pierwszy raz borówki? Marzec - kwiecień?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

chris18404 pisze:Kiedy nawozicie pierwszy raz borówki? Marzec - kwiecień?
Jak krzaki ruszą to pierwsza dawka azotu gdzieś w połowie kwietnia a ostatnia nie później niż do końca czerwca i jeszcze można coś między tymi terminami, oczywiście podzielona ilość na trzy.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
edek86
100p
100p
Posty: 102
Od: 26 cze 2015, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

chris, ja daję siarczan amonu łyżka stołowa na 10L wody kwiecień, maj, czerwiec.
Czasami zamiast pierwszej dawki siarczanu amonu stosuję nawóz wieloskładnikowy do borówek.
chris18404
200p
200p
Posty: 229
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

edek86 pisze:chris, ja daję siarczan amonu łyżka stołowa na 10L wody kwiecień, maj, czerwiec.
Czasami zamiast pierwszej dawki siarczanu amonu stosuję nawóz wieloskładnikowy do borówek.

A jeśli na sciolke użyłem świeżego igpiwia i świeżych trocin to jaka dawkę siarczanu amonu zastosować?
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Dawkę razy dwa. Ewentualnie jak zauważysz że krzewy nie ruszają ze wzrostem to i większą, świeża ściółka i trociny zabierają niestety roślinom trochę azotu.
kacona
200p
200p
Posty: 373
Od: 4 maja 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Tomala3d pisze:Kacona jeśli rosną tylko na zdrewniałych częściach borówki to wygląda mi to na porosty. Jeśli rzeczywiście są to porosty to chyba nie ma się czego bać. One nie pobierają składników odżywczych z kory więc nie są pasożytami niebezpiecznymi dla borówki. Są za to wskaźnikiem czystego powietrza.
Dziękuje. tak są tylko na zdrewniałej części rosliny.To jest najstarszy krzew, mam jeszcze kilka młodszych i one nie mają. To znaczy że można zostawić i nie wykonywać żadnych oprysków?
Pozdrawiam Ekaterina
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Kacona jak chcesz się tego pozbyć to zeskrob delikatnie tak żeby nie uszkodzić głęboko kory. Jak pęd jest stary i jest na nim mało paków kwiatowych to może się kwalifikuje do wycięcia?
janopolski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 13 lis 2016, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nasielsk

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Mam 6 borówek amerykańskich posadzonych w rowie wypełnionym torfem, ziemią i trocinami, na wierzchu posypałem korą. W związku z tym, ze jest zagłebienie w tym "rowie" i pomyślałem, zeby to wypełnić rocznymi trocinami (moge na grubść 10 cm). I teraz mam lekką zagwozdkę:
czy wypełnic to trocinami,
czy jednak zebrać korę, wysypac trociny, a potem na to ponownie korę
a może dokupić trochę torfu, kory i wymieszać to?

Obawiam sie, że pierwszy wariant moze spowodowac, że wartswa trocin zaskorupi sie podczas upalnego lata.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Poszperaj we wcześniejszych częściach wątków borówkowych jak wygląda zgorzel szyjki korzeniowej spowodowana zbyt grubą warstwą ściółki.
janopolski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 13 lis 2016, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nasielsk

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Dzięki, powertowalem i wyszło, że 3-5 cm ściółki. Lepiej jednak wymieszać z podłożem,ze świeżym kwaśnym torfem?
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

janopolski pisze:Dzięki, powertowalem i wyszło, że 3-5 cm ściółki. Lepiej jednak wymieszać z podłożem,ze świeżym kwaśnym torfem?
Ściółka to ściółka nie trzeba jej mieszać z podłożem. Za jakiś czas trociny zamienią się w torf. Obsypywanie ściółką roślin nie jest dobrym pomysłem ze względu na utrzymywanie się wilgoci i ryzyko rozwoju zgorzeli ale parę cm dalej możesz nawalić ściółki nawet te 10cm. Kiedyś widziałem film na którym były porównane różne metody nasadzeń borówki i wychodzi że lepiej posadzić je na wzniesionych rzędach. Lepiej wtedy rosną i nie ma ryzyka zalania czy zgorzeli.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Tomala3d pisze:Kiedyś widziałem film na którym były porównane różne metody nasadzeń borówki i wychodzi że lepiej posadzić je na wzniesionych rzędach. Lepiej wtedy rosną i nie ma ryzyka zalania czy zgorzeli.
Ile wynosiło to wzniesienie?
Marcin_B
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 25 mar 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

:wit
Szanowni forumowicze używał ktoś z was "Nawóz Substral Borówka Amerykańska 2w1 Zakwasza Podłoże I Nawozi" ?

Byłem dzisiaj w Brico, tam nawozów od groma, do wszystkiego. Także pomysły niektórych żeby kombinować coś z kwasami..., no nie wiem ;:222
Ale do rzeczy. Moją uwagę zwrócił ten nawóz. Na opakowaniu piszą że są tam dwie saszetki, w jednej nawóz a w drugiej preparat do zakwszenia ziemi. Producenci pozostałych nawozów piszą tylko o jakiś mikroelementach.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”