Borówka amerykańska - 8 cz

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Tak będzie ok.
ploplus
50p
50p
Posty: 65
Od: 30 wrz 2016, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centrum lubelskiego

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

od jakiegoś czasu przymierzałem się do sadzenia borówek, a dzisiaj w jednym z marketów było w promocji podłoże do rododendronów
w związku z tym, że moja ziemia jest słabej jakości pomyślałem, że przyda się mi się coś takiego do wymieszania z torfem (bo z tego co niektórzy piszą sam torf jest ubogi), podłoże te zawiera jednak nawóz startowy i zacząłem się teraz zastanawiać czy nie spowoduje on pobudzenia świeżo posadzonych roślinek do wzrostu?
planowałem je sadzić w okolicach połowy października i teoretycznie niskie temperatury powinny wymuszać zrzucanie liści, ale przygodę z działką dopiero zaczynam i chciałbym poznać Waszą opinię na ten temat?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Jak jest w nim azot to borówka wymarznie w zimie. Nawozy dasz wiosną.


quote="malgocha1960"]Kupiłam dzisiaj w netto borówkę odmiany bluegold. Czy ona potrzebuje drugiej sztuki do zapylenia czy ta jedna będzie owocowała?[/quote]
Potrzebna jest druga borówka. Po zapyleniu obcym pyłkiem jagody wcześniej dojrzewają, są większe i mają w pełni wytworzone nasiona w porównaniu z samopłodnymi.
Dobór drugiej odmiany zależy od tego w jakiej dzielnicy Polski mieszkasz.

-- 1 paź 2016, o 07:28 --
edek86 pisze:Czy dobrym pomysłem jest ściółkowanie borówki włókniną ogrodową + kora z drzew iglastych średniej frakcji?
Muszę jutro przesadzić 5 krzaków borówki, przy okazji wymieszam ziemię z torfem i drobną korą.
Wszystko ma swoje za i przeciw. Ja bym włókniny nie dawał.
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

cocojumbo pisze:Witam!
Młode pędy na borówce Nelson zaczynają mi czernieć. Co może być przyczyną?
Obrazek
Macie pomysł co to może być?
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Witam
Czy można przekwasić borówki? oraz jak często mogę podlewać je wodą z kwaskiem cytrynowym?
winio20
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 1 maja 2015, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: golejewo

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Witam czy sadzenie borówek , w miejscu gdzie mają być odprowadzane ścieki z przydomowej oczyszczalni ścieków to dobry pomysł ?
Jarowo pisze:
cocojumbo pisze:Witam!
Młode pędy na borówce Nelson zaczynają mi czernieć. Co może być przyczyną?
http://images81.fotosik.pl/41/519df8ad4b3be79cmed.jpg
Macie pomysł co to może być?


http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=3047 pryszczek borówkowiec , ale o tej porze
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Widocznie ciepła jesień im sprzyja.
Ciekawe czy mechanicznie da się to usunąć.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

robert16zgas pisze:Czy mógł by mi ktoś rozjaśnić dlaczego borówke powinno sie sadzić w osłonietym miejscu od wiatru ?
Borówka wysoka lubi zaciszne, ciepłe i słoneczne miejsca. W okolicach z często wiejącymi silnymi wiatrami kwatera borówki wysokiej powinna być osłonięta pasem drzew o szerokości 20 razy większej niż wysokość drzew, posadowionym w odległości około 10 metrów od kwatery. Zbyt gęsta, nieprzepuszczająca powietrze osłona jest niewskazana gdyż wstrzymuje jego ruch co może ułatwiać powstawanie zastoiska mrozowego - w zimie krzewy będą wymarzać, a w czasie majowych przymrozków będą uszkadzane kwiaty i zawiązki.

GodfatherPL pisze:Witam
Czy można przekwasić borówki? oraz jak często mogę podlewać je wodą z kwaskiem cytrynowym?
Optymalne pH dla borówki wysokiej wynosi 3,8 - 4,8.
Gdy pH jest zbyt niskie np. 3,2 borówki wykazują objawy chorobowe.
Woda do nawadniania powinna mieć pH około 4,0.
W zależności od pogody nawadniamy co 4 do 9 dni dawką 18 litrów na metra kwadratowy.
Jak nie masz tensjometru to pobranie próbki laską Egnera daje pewien pogląd co do nawodnieniu gleby.
Jeżeli w glebie jest wystarczająca ilość próchnicy to działa ona buforowo. Kilka razy w roku warto sprawdzić kwasomierzem jakie masz pH.
cocojumbo
50p
50p
Posty: 72
Od: 16 maja 2011, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Dziękuję za troskę o moje borówki. Skoro to pryszczarek to zastosuję oprysk FASTAC 100 AC.
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Gdybym raz w miesiącu podlewał borówkę w sezonie od wczesnej wiosny do później jesieni wodą z kwaskiem, (3 łyżki na 10l). To czy taka dawka (tak na oko) będzie wystarczająca czy jednak może być za mało?
missiunia83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 28 cze 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Zauważyłam że wątek jest bardzo szeroki i dużo czasu by zajęło przeczytanie wszystkiego, dlatego liczę na szybką waszą pomoc.
Będę sadziła borówki, wybrałam miejsce nasłonecznione przez cały dzień. Problem że gleba ma 6,5-7
Chcę wykopać dołki 50cm szer. 80cm, z tym ze nie chcę stosować foli, więc postanowiłam że ma takie tworzywo które ułożę dookoła na całą głębokość aby oddzielić od rodzimej ziemi. Jednak na samym dnie będzie glina z warstwą ziemi z piskiem i na to dopiero chcę wymieszać ziemię rodzimą z torfem i trocinami i taką mieszanką wypełnić dołki.
Czy tak przygotowane podłoże będzie odpowiednie?
I czym najlepiej podlewać? bo doczytałam że zwykła woda średnio się nadaję.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

GodfatherPL pisze:Gdybym raz w miesiącu podlewał borówkę w sezonie od wczesnej wiosny do później jesieni wodą z kwaskiem, (3 łyżki na 10l). To czy taka dawka (tak na oko) będzie wystarczająca czy jednak może być za mało?
Kup kwasomierz (mam chiński za 40 zł) do gleby za kilkadziesiąt złotych. Mierzy również wilgotność gleby.
Na przykład taki
http://24a-z.pl/kwasomierz-do-glebytest ... -2115.html
Podlewaj wodą zawsze o pH równym 4.
Jak masz kwasomierz Helliga to też nadaje się do tego celu.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

dziadek22 pisze: Kup kwasomierz (mam chiński za 40 zł) do gleby za kilkadziesiąt złotych. Mierzy również wilgotność gleby.
Na przykład taki
http://24a-z.pl/kwasomierz-do-glebytest ... -2115.html
Podlewaj wodą zawsze o pH równym 4.
Jak masz kwasomierz Helliga to też nadaje się do tego celu.
Jesteś pewien Chińczyka i dokładności pomiaru? Równie dobrze mierzy temperaturę. Dokładniejsze wskazania daje sok z czerwonej kapusty. Pomijam efekt kolorystyczny z coca colą.


Obrazek
http://odkrywamswiat1.blogspot.com/2012 ... wonej.html
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”