Borówka amerykańska - 8 cz

Drzewa owocowe
robert16zgas
100p
100p
Posty: 198
Od: 20 sty 2016, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kock

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

1. Mam pytanie co do torfu, czy taki torf sprzedawany w sklepach w workach 80l jako torf kwaśny jest to specialny torf zakwaszany ? Czy to ukopany z torfowiska ?
2. Ile pH ma torf ukopany z torfowiska ?
robert16zgas
100p
100p
Posty: 198
Od: 20 sty 2016, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kock

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Wielkie dzięki, bo dziś kupiłem 250l torfu w sklepie i ma takie samo pH jak ten co ja kopałem,
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

barciu29 To mam wrażenie, że wyjaśniła mi się zagadka mizernie rosnącego Chandlera :twisted:
W zeszłym roku kupiłam właśnie z tej opisywanej przez Ciebie szkółki dwie borówki: Pink Lemonade i Chandler. O ile, nie powiem, Pink przyrosła o 300% to Chandler stoi w miejscu i zamiera. Dam mu czas do wiosny, jak ruszy to zobaczę co z niego wyrośnie (o ile to Chandler ;:219 :evil: ) Jak nie to won!
No i jestem ciekawa co też wyrośnie z Pink Lemonade. Pokrój i kształt liści wskazuje na tą właśnie odmianę, ale w świetle powyższych informacji, kto wie :?:
Pozdrawiam Lucyna
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

robert16zgas pisze:1. Mam pytanie co do torfu, czy taki torf sprzedawany w sklepach w workach 80l jako torf kwaśny jest to specialny torf zakwaszany ? Czy to ukopany z torfowiska ?
2. Ile pH ma torf ukopany z torfowiska ?
ad 1. Torf kwaśny bez dodatkowych informacji należy omijać. Powinno jeszcze pisać np. 3.5 - 4.5 zmierzone w H20.
ad 2. Różnie. Raz koledze przywieziono tani torf kopany osobiście przez dostawcę. Miał być kwaśny a miał pH ponad 5 zmierzone prymitywnym kwasomierzem. Badanie w Stacji Chemiczno Rolniczej potwierdziło to. Dostawca zagrał "kwaśny torf" z powrotem i zwrócił pieniądze.
Tu jest pierwszy z brzegu link http://torf-kwasny.pl/torf-naturalny/
Awatar użytkownika
malgocha1960
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 15611
Od: 8 lut 2010, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Kupiłam dzisiaj w netto borówkę odmiany bluegold. Czy ona potrzebuje drugiej sztuki do zapylenia czy ta jedna będzie owocowała?
cocojumbo
50p
50p
Posty: 72
Od: 16 maja 2011, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Witam!
Młode pędy na borówce Nelson zaczynają mi czernieć. Co może być przyczyną?
Obrazek
tmf30
200p
200p
Posty: 435
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

malgocha1960:piszą: "że koniecznie nie trzeba drugiego zapylacza, ale lepiej jak jest bo podnosi zapylanie". A bluegold,mam 2 krzaczki, ładnie rośnie, gesty lecz owoc póki nie dojrzeje jest mało smaczny choć jest w tym czasie już granatowy i wydaje się dojrzały. a jak się spóźnisz ze zbiorem to zbierać go będziesz z ziemi. Dojrzały jest bardzo dobry.
cocojumbo: Chyba jesień.
chris18404
200p
200p
Posty: 229
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Dobra żeby nie było przeczytałem ten temat od A do Z, ale nie ma takiego przypadku jak u mnie. Otóż zasadzilem borówki miesiąc temu, w doniczkach miały czerwone listki ale nie całe drzewko po posadzenia minął miesiąc i wyglądają tak jak poniżej, czy mam jeszcze coś przed zimą z tym robić czy to normalne. Bo jak wpisze w wyszukiwarkę borówka amerykańska jesień to tak własne wyglądają drzewka na zdjęciach.
Jest to bluecrop.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Wygląda to na normalne przygotowanie krzewu do jesieni.
chris18404
200p
200p
Posty: 229
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Właśnie czerwienieją tylko te drzewka kupowane z jednej szkółki z innej jeszcze nie ale były kupowane w dużej doniczce. Patrioty jeszcze nie są aż tak czerwone jak te bluecropy
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

U mnie patrioty tylko po części mają listki czerwone widocznie zależy to od odmiany.
chris18404
200p
200p
Posty: 229
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Dzięki za odpowiedź czyli piszesz że już czas na przygotowywanie się do zimy krzakow i nie zawracać sobie tym głowy? Dodam że czerwienieją tylko te drzewka od jednego sprzedawcy, krzaki były w malych doniczkach.
A jeśli chodzi o sciolkowanie. Mam troty rok temu wywiezione na skarpe jest to przekompostowane ale nie wiem z jakiego to było drzewa, czy iglaste czy liściaste, czy można to zastosować? Czy lepiej świeże troty. Kolega jest stolarzem ;)
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Jeśli pH odpowiednie masz to nie ma co się martwić tymi krzewami. Trociny tylko i wyłącznie przekompostowane, jak dasz świeże to będziesz musiał zwiększyć nawożenie azotem w przyszłym roku bo będą roślinom zabierać.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”