Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
malgorzata1
 Tytuł: Sadzonki wiśni o nazwie Schatten Morele i Heimen Rubin.
PostNapisane: 27 maja 2006, o 16:14 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witam!
Nie mam wielkiej wiedzy na temat drzew owocowych. Poszukuję sadzonek wiśni o nazwie Schatten Morele i Heimen Rubin. Obie były do kupienia w latach 70-tych. Może ktoś słyszał, gdzie ewentualnie możnaby je kupić? Czy drzewka wychodowane z pestki przenoszą materiał genetyczny?
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Małgorzata

broniusz
 Tytuł:
PostNapisane: 30 maja 2006, o 23:10 
---
Nie wiem niestety gdzie można kupić te odmiany - szukałem i nic na ten temat nie znalazłem. Natomiast jeśli chodzi o pestki to to jest właśnie naturalny sposób rozmnażania roslin ;:108 tylko pewnie na owocowanie trzeba by czekać straaaasznie dłuuuugo.....

Basia
 Tytuł:
PostNapisane: 31 maja 2006, o 15:50 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Z pestki nie uzyskasz cech roślin matecznych. Ponieważ większość odmian to odmiany heterozyjne. Czyli rośliny z pierwszego pokolenia po krzyżówce. I z takich drzewek pobiera się oczka do szczepienia.

malgorzata1
 Tytuł:
PostNapisane: 3 cze 2006, o 21:38 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Przez ostatnie 2 lata usiłowałam uzyskać nowe rośliny, ale mi się nie udało. Obie odmiany wiśni mam na działce. Mają już ponad 30 lat i trudno uzyskać z nich odpowiednie gałązki do szczepienia. Szczepiłam je na podkładce z czereśni ptasiej - nie przyjęły się. Na tej podkładce robiłam okulizację. Również się nie przyjęła. Może coś żle robię. Proszę o radę. Jak przygotować stare drzewo, aby wyrosły odpowiednio dorodne gałązki, którymi można szczepić podkład. Jaka jest najlepsza podkładka. Ilu letnia.

Basia
 Tytuł:
PostNapisane: 3 cze 2006, o 21:52 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Najlepszą podkładką jest inna wiśnia.
Widziałam jedno drzewko które zaszczspił pewien ogrodnik 3 innymi odmianami.
Przy drzewie kilkuletnim bądziesz mogła łatwiej dobrać wielkość zrazu i podkładki. Ale jest też możliwość zastosowania szczepienia "za korę" i tu gałąź robiąca za podkładkę może być grubsza.

malgorzata1
 Tytuł:
PostNapisane: 5 cze 2006, o 22:34 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
A czy jako podkładkę nie należy wówczas zastosować ptasiej czereśni?
Bo jeśli robić zgodnie z tym co radzisz, to najpierw powinnam kupić sadzonkę wiśni obojętnie jakiej odmiany i ją zaszczepić odmianą którą chcę mieć. W takim przypadku po jakim czasie od momentu wsadzenia drzewka można go zaszczepić. Czy próbowałaś cos takiego robić?

Basia
 Tytuł:
PostNapisane: 6 cze 2006, o 14:51 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Otrzymałam działkę ze starymi drzewami. Dlatego przeszczepiałam jeden konar inną odmianą metodą za korę.
Takie drzewko musi mieć conajmniej 3-4 lata. Po prostu musi mieć już ukształtowaną koronę.

malgorzata1
 Tytuł:
PostNapisane: 7 cze 2006, o 22:23 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Dziękuję za informacje. Pozdrawiam.

badmaster
 Tytuł: Schatten Morele
PostNapisane: 13 lip 2006, o 23:09 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Wiem gdzie zdobyć wiśnię Schatten Morele, sam posadziłem ją w tamtym roku i będę dosadzał w przyszłym, ale o tej drugiej to nie słyszałem.
Pozdrawiam :D

Zobacz profil Wyślij e-mail      

oloolosz
 Tytuł: Re: Sadzonki wiśni o nazwie Schatten Morele i Heimen Rubin.
PostNapisane: 19 paź 2010, o 18:11 
100p
100p

---
Schatten morelle to gdzies czytałem ze to niemiecka nazwa łutówki
pozdrawiam

pomolog
 Tytuł: Re: Sadzonki wiśni o nazwie Schatten Morele i Heimen Rubin.
PostNapisane: 19 paź 2010, o 19:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Widzę, że "odgrzebałeś" jeden z archiwalnych tematów :D Nie wiem czy jeszcze autorka wątku jest zainteresowana odpowiedzią, ale choćby z uwagi na tą drugą odmianę warto dopisać kilka zdań... oczywiście 'Schattenmorelle' to nic innego jak znana nam doskonale 'Łutówka'. Druga natomiast odmiana nosi nazwę 'Heimanns Rubinweichsel' (od nazwiska Oswalda Heimanna z gór Harzu), została wyselekcjonowana w Niemczech w 1920 roku i została rozpowszechniona tamże pod nazwą 'Heimann Nr. 26'. Bywa mylona z nazwy z inną zupełnie - jugosławiańską odmianą 'Rubin'. 'Heimanns Rubinweichsel' był przez pewien okres (lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku) zalecany w produkcji i do nasadzeń, głównie na terenie wschodnich Niemiec. Stamtąd, na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych (w ramach braterskiej przyjaźni :wink: ) pewne partie materiału trafiły do innych krajów (m.in. Jugosławii, Czechosłowacji i Polski). Z wyjątkiem pierwszego z wymienionych - bez specjalnego sukcesu. Obecnie odmiana typowo kolekcjonerska (w kolekcjach odmianowych). Owoce dojrzewają na początku lipca, są co najwyżej średniej wielkości (częściej małe), o masie 4,3-4,9 g, skórka ciemnoczerwona, "rubinowa", błyszcząca, miąższ również ciemnoczerwony, mocno kwaśny. Należy do grupy bardziej plennych odmian i to w zasadzie jej podstawowa zaleta (nie dorównuje jednak Łutówce).
Pozdrawiam serdecznie :wink:

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości