Sadzonki drzewek obumarły

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
JerzyRolnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 lis 2014, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sadzonki drzewek obumarły

Post »

Dokładnie rok temu kupiłem działkę. Natychmiast posadziłem około 30 małych drzewek owocowych kupionych na Allegro i w supermarketach, w rozmiarach od 1 m do 2m. Większość drzewek się przyjęła oprócz czterech największych dwumetrowych wiśni i czereśni, z kilkoma dużymi gałęziami, grubość pnia ok. 2.5 - 3 cm średnicy nad korzeniem.

Problem w tym że zapomniałem je przyciąć na wiosnę o 1/3 jak radziła karteczka przypięta do drzewek. Wiosną te drzewka wypuściły po dwa, trzy drobne listki na wszystkich gałęziach (większość długich ponad 50 cm), potem te listki uschły. Nie podlewałem drzewek specjalnie bo co jakiś czas były opady więc sądziłem że mają dość wody.

Przez całe lato drzewka świeciły gołymi gałęziami. We wrześniu w końcu się zdenerwowałem i zacząłem odłamywać te gałęzie, potem łamałem pień, aż do ziemi, aż zostały same kikuty. Wszystko suche, ani kropli soku.

Mam pytanie - czy jest jakaś szansa że te obumarłe drzewka jeszcze coś wybiją z korzenia którego nie wykopywałem? Akurat kupiłem nowe drzewka i nie wiem czy posadzić je w nowych miejscach czy też na starych miejscach po tych poprzednich.

PS. Raczej nie była to wina mrozów bo zima była łagodna, no i większosć drzewek jednak się przyjęła.
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Sadzonki drzewek obumarły

Post »

Nie sądze by odbiły ;:185 może coś z podkładki ale największa chyba wina w braku podlewania ;:222 nawet przy obfitych opadach nie zaszkodzi podlać drzewko wodą ;:108 my tak zawsze robimy i z 100 posadzonych jabłoni wiśni i grusz wszystkie się przyjeły a sadzony były w tym samym terminie
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Sadzonki drzewek obumarły

Post »

Witam,nie zawsze jest tak jak bysmy chcieli na dwie kupione pigwy jednej uschł tylko czubek,a druga uschła do wysokosci 20cm,tak samo sadzone i podlewane,obie miały po 1,80 piotr
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Sadzonki drzewek obumarły

Post »

Największy błąd to brak przycięcia na wiosnę, reszta to tylko pochodne tego problemu.
JerzyRolnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 lis 2014, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzonki drzewek obumarły

Post »

mati1999 pisze:ale największa chyba wina w braku podlewania ;:222 nawet przy obfitych opadach nie zaszkodzi podlać drzewko wodą
OK, będę teraz podlewał te nowe sadzonki.
Tomek_MM pisze:Największy błąd to brak przycięcia na wiosnę, reszta to tylko pochodne tego problemu.
Zgoda. No cóż, uczymy się na błędach.
swistak pisze:Witam,nie zawsze jest tak jak bysmy chcieli na dwie kupione pigwy jednej uschł tylko czubek,a druga uschła do wysokosci 20cm,tak samo sadzone i podlewane,obie miały po 1,80 piotr
I to jest właśnie najbardziej fascynujące w zabawie w ogród/ działkę. Wyrośnie czy nie? :):):)
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Sadzonki drzewek obumarły

Post »

Trzeba też pamiętać, że drzewka kupowane z gołym korzeniem (te z bryłką korzeniową owijaną folią z dwoma garściami torfu to też goły korzeń!) warto najpierw namoczyć parę godzin w wiadrze z wodą - są przesuszone w transporcie, w markecie itd. Wysuszone korzenie to częsta przyczyna niepowodzeń w sadzeniu.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sadzonki drzewek obumarły

Post »

Ja na zawsze zapamiętałam poradę ( już nie pamiętam czyją ) i stosuję ją do sadzenia drzew i krzewów.
Na dno dużego dołka daję obornik, na niego ziemię, potem drzewko/krzew i wiadro wody.
Jak woda wsiąknie to dosypuję ziemi i leję kolejne wiadro wody.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Sadzonki drzewek obumarły

Post »

Ale marketowe "mumie" (no co, tak mi się kojarzą te ściśle owinięte biedne korzenie) dobrze OPRÓCZ TEGO namoczyć wcześniej - róże z takich owijek (te sprzedawane w kartonikach) moczę nawet więcej niż 24 godziny.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sadzonki drzewek obumarły

Post »

Ależ ja nie przeczę, sama moczę korzenie przed wysadzeniem.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Sadzonki drzewek obumarły

Post »

Wiem :D - po prostu tylko podkreślam, że to ważne, sporo się teraz kupuje w marketach i szkoda by było to stracić, bo jednak drzewka w markecie z foliową mumijką korzeni to nie to samo co takie z gołym korzeniem zadołowane w ziemi czy piachu; te jednak mają ciut więcej wilgoci. No i w markecie nikt o tym klientowi nie powie, a u ogrodnika przeważnie tak...
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Sadzonki drzewek obumarły

Post »

JerzyRolnik pisze:Dokładnie rok temu kupiłem działkę. Natychmiast posadziłem około 30 małych drzewek owocowych kupionych na allegrooo i w supermarketach, w rozmiarach od 1 m do 2m. Większość drzewek się przyjęła oprócz czterech największych dwumetrowych wiśni i czereśni, z kilkoma dużymi gałęziami, grubość pnia ok. 2.5 - 3 cm średnicy nad korzeniem.
Może te drzewka zostały wykopane ze szkółki za późno.Starsze drzewka gorzej znoszą przesadzanie.Mają duży system korzeniowy który zostaje przy wykopywaniu znacznie zredukowany.Bez mocnego cięcia padają.Widziałem w sprzedaży takie przerośnięte czereśnie,nigdy nie zdecydowałbym się na zakup czegoś takiego.Ludzie myślą że szybciej będą zbierać owoce tymczasem drzewko nawet jak się przyjmie to długo się regeneruje.
JerzyRolnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 lis 2014, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzonki drzewek obumarły

Post »

Bixxx pisze:Trzeba też pamiętać, że drzewka kupowane z gołym korzeniem (te z bryłką korzeniową owijaną folią z dwoma garściami torfu to też goły korzeń!) warto najpierw namoczyć parę godzin w wiadrze z wodą - są przesuszone w transporcie, w markecie itd. Wysuszone korzenie to częsta przyczyna niepowodzeń w sadzeniu.
Comcia pisze:, sama moczę korzenie przed wysadzeniem.
Bixxx pisze:Ale marketowe "mumie" (no co, tak mi się kojarzą te ściśle owinięte biedne korzenie) dobrze OPRÓCZ TEGO namoczyć wcześniej -
Ooo, nie wiedziałem że trzeba namoczyć korzenie. Nie zrobiłem tego zanim posadziłem dzisiaj 5 nowych drzewek obok tych starych kikutów. Dolałem im tylko po wiadrze wody.
OK, w weekend znowu podleję. I potem jeszcze raz.


andrew54 pisze:Może te drzewka zostały wykopane ze szkółki za późno.Starsze drzewka gorzej znoszą przesadzanie.Mają duży system korzeniowy który zostaje przy wykopywaniu znacznie zredukowany.Bez mocnego cięcia padają.Widziałem w sprzedaży takie przerośnięte czereśnie,nigdy nie zdecydowałbym się na zakup czegoś takiego.Ludzie myślą że szybciej będą zbierać owoce tymczasem drzewko nawet jak się przyjmie to długo się regeneruje.
Nie wiedziałem o tym jak kupowałem te drzewka rok temu. Nauka zajęła mi prawie rok:):). Faktycznie, jestem z tych niecierpliwych co chcą mieć zbiory od razu. ):):)


Dziękuję wszystkim za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”