Drzewa owocowe - cięcie Cz.I

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Na moje oko trochę jaśniutkie liście... Jedna łyżka stołowa saletry wapniowej w konewce wody do podlania.Moim zdaniem.
kolekcjoner smaków
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Może zdjęcie takie? Trawa też jaśniutka. A jakiś kompleksowy nawóz, w stylu Florowit - nie byłby lepszy?
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Nie wiem co jest ,,bazą " we florowicie, jeśli mocznik to raczej nie , a jeśli saletra Ca lub saletra K to tak ( moim zdaniem ).
kolekcjoner smaków
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 192
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Witam
Zasiliłem tego ligola (foto powyżej) dolistnie florowitem z dodatkiem mocznika. Po kilku dniach podlałem też rozcieńczoną gnojówką z pokrzyw. Mam pytanie, czy można jeszcze raz podlać tą gnojówką i ewentualnie kiedy? Jaki powinien być odstęp pomiędzy takim podlewaniem? Inne drzewka podlewałem tą gnojówką 7 czerwca.
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

proszę o radę - mam 8 letnią jabłonkę ( miała być pomarańczową koksą ale nie jest ), która w ciągu sezonu obrasta jak szczotka. Wiosną słabo kwitnie i ogólnie słabo owocuje. Bez względu na to czy wiosną jest przycinana ( mocno lub tylko profilaktycznie ) czy zostawiona samopas przyrosty w ciągu sezonu osiągają ponad 2 metry i są tak gęste że w chwili obecnej do pnia głównego nie sposób się dostać.

Kiedy porą letnią najlepiej ją przyciąć i jak mocne zastosować cięcie ???.

Na zdjęciu nie widać za bardzo ilości młodych przyrostów ( w tym roku została dość drastycznie pozbawiona połowy korony i jak widać nie przeszkodziło jej dość szybko zregenerować się i nadrobić ubytki w dwójnasób ).

Obrazek
pozdrawiam
Edyta
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Im bardziej tniesz, tym bardziej rośnie jak szczotka? Zauważ że to już odpowiedź.
Słabo kwitnie i owocuje a rośnie w pędy pewnie właśnie z powodu cięcia. (Tak to jest że jak coś żywe, to rośnie ;:224 ).

Jeśli drzewo jest silnie rosnące (a rozumiem możliwe - podkładka też nieznana?) - ma prawo dawać dwumetrowe przyrosty. Im bardziej tniesz - tym dłuższe i tym więcej. Jak z głową smoka - odetniesz dwie, odrosną cztery :D

Dla ograniczenia wielkości - tnij raczej latem, sierpień, nawet wrzesień, nie skracając, ale usuwając całe pędy i konary. Są różne metody radykalnego zmniejszenia korony, np. cięcie osiowe, ale ich dobór zależy też od odmiany. Są też metody brutalne, lecz skuteczne - obrączkowanie czy nacinanie pnia. Ryzykowne.

Tnąc latem, (i nie tnąc wiosną!) może drzewo opanujesz, jesienią nowe pędy nie wybijają. Ale jeśli ma być większe - będzie. Możesz mu też pozwolić - daj szansę zakwitnąć i owocować. Owocujące zużywa energię na owoce, a wzrost słabnie.

Zaś jeśli upierasz się by było dużo mniejsze - kup karłowe. Nie mam serca doradzać wycinania zdrowego drzewa - ja bym zostawił w spokoju. Parę lat BEZ cięcia i może być bardzo wdzięczne drzewo :D
:wit
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

1.A co to za odmiana ?
2. Dała Ci już jakieś owoce?
3.Jak wysokie jest drzewo?

Powywalaj ( na gładko ) wszyskie pionowo rosnące tegoroczne gałęzie oprócz przedłużenia przewodnika ( wybierz jedną gałązkę na lidera i ją zostaw.
Powywalaj wszystkie tegoroczne które rosną pod kątem mniejszym niż 90st, pozostaw te z których chcesz mieć gałęzie i w przyszłości owoce na nic ( musisz użyć wyobraźni i zaprojektować przyrosty i wygląd drzewa w kolejnych latach )
Te przyrosty które zostaną poskracaj - od 2 liści do 6 .
Jeżeli odmiana jest nieatrakcyjna, jeżeli nie chcesz przeznaczać na jabłonkę dużo miejsca ( a wygląda na to że będzie duuża ) to wywal ją i posadź coś na podkładce słabo rosnącej .Drzewko jest dla Ciebie a nie Ty dla drzewka ;:3
kolekcjoner smaków
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Dziękuję za za rady, drzewo "ostrzygę" w sierpniu i to dość radykalnie może w przyszłym roku się opamięta i zacznie przyzwoicie owocować.

Jaka odmiana ? nie wiem, miała być koksa pomarańczowa ale nawet koło niej "nie stała na półce".
Podkładka miała być silnie skarlająca i chyba jest, drzewo 8 letnie jest wielkości 4,5 metra ( 4,5 metra pod koniec sezonu wegetacyjnego z 2 metrowymi "witkami"), ale i w szerz ma też ma 4,5 metra :wink:

Pewnie większego znaczenia nie ma na "niekontrolowane" przyrosty i moją radosną twórczość w opanowaniu ich zdarzenie, które się przytrafiło w 2 roku uprawy. Letnią porą w ciągu jednej nocy jabłonka straciła 90% liści. Liście zaschły, opadły a te które ostały się na drzewie strząsnęłam, być może była to zaraza ogniowa ???. Na innych drzewach nie zaobserwowałam podobnych objawów ( obok rosną grusza, brzoskwinia, morela... ). Jabłonkę opryskałam mocznikem i do końca sezonu jeszcze się zazieleniła. Kolejne lata to już "kto kogo.." tak jak wcześniej opisałam.... :)
pozdrawiam
Edyta
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Dodam do Fanówczekolady jeszcze, skoro już szczegółowo:
Konary które zostawisz (bo bardziej pionowe usuń jak nadmiar) musza mieć jakieś końcowe przedłużenie (szczytowy pąk) nieskracane. Tak jak wierzchołek drzewa wspomniany. Skrócenie przedłużenia powoduje wybijanie pędów bocznych, a tego właśnie nie chcesz.
Pozostawiając elementy poziome bez większej ingerencji dasz drzewu na czym owocować, o tym pamietaj. Wszystko co w górę idzie można usunąć kompletnie, nie tylko tegoroczne, starsze też jeśli Ci pasuje.
:wit
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

:) oki... wszystko zanotowane..... jeszcze raz dzięki ... wstawię zdjęcie jak moją jabłonkę "ogolę" 8-)
pozdrawiam
Edyta
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Mówiąc jeszcze krócej - wycinasz a nie skracasz.
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Uszczykiwanie , skracanie pędu o kilka oczek w terminie ( późno-letnim)letnim nie spowoduje wzrostu wigoru ,wybijania nowych pędów ze skubniętej gałązki, tylko raczej skutkuje tym że ,,chętniej" będą się tworzyć pąki kwiatowe.
kolekcjoner smaków
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Tylko że ta korona jest do mocnego i zdecydowanego cięcia prześwietlającego... tutaj żadne formowanie nie jest już potrzebne.
Pozdrawiam :wink:
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”