Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 980 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 70  
Autor Wiadomość
zelwi
 Tytuł: Re: Drzewa owocowe - cięcie
PostNapisane: 24 kwi 2011, o 18:56 
500p
500p

---
Wiele drzewek wygląda jak dwuletnie... Dla ścisłości - drzewko jednoroczne to takie, które po okulizacji latem wypuściło pęd w zeszłym roku i jesienią było w sprzedaży, a dwuletnie jeszcze rok poczekało zanim je ktoś kupił.
U wszystkich wytnij wszystkie gałązki boczne do wysokości 50 cm od ziemi.

Czereśnia - dolne gałązki skróć o 1/3, przewodnik utnij 80 cm od dolnych gałązek, zostaw dwa górne pąki, pięć niżej wyłup.
Grusza - prowadź wszystkie gałązki w bok, odegnij jakimś sznurkiem, wyprowadź jeden przewodnik bez cięcia.
Jabłonie - widlaste pędy na górze skróć o 1/3 i odegnij do poziomu zostawiając najwyższy jako przewodnik bez cięcia.
Śliwa - boczne pędy skróć o 1/3, przewodnik przytnij 20 cm powyżej najwyższej bocznej gałązki.
Wiśnia Łutówka (chyba dwuletnia, widzę pąki kwiatowe) - boczne pędy skróć o 1/3 albo o połowę, na górze zostaw jeden pęd bez cięcia na przewodnik. U Łutówki będzie rósł krzywo, więc dobrze byłoby prowadzić przewodnik przy paliku.
Wiśnia Nana - boczne pędy skróć na dwa lub trzy oczka, przewodnik bez cięcia.

pawelkruszek
PostNapisane: 24 kwi 2011, o 21:07 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Wielkie dzięki za odpowiedź. Jak widać jestem początkującym ogrodnikiem :D
Mam kilka zapytań do Twoich podpowiedzi.
Cytuj:
U wszystkich wytnij wszystkie gałązki boczne do wysokości 50 cm od ziemi.

Czyli w przypadku Wiśni Łutówki dolnych też mam się pozbyć bo te drzewko nie jest zbyt wysokie, więc jeśli zachowam te 50 cm to praktycznie zostanie przewodnik i 6 pędów bocznych od góry licząc.
I jeszcze jedno mam pytanie: kiedy mam te cięcia wykonać; teraz czy dopiero gdzieś w sierpniu, bądź w innym terminie? Bo mam nadzieje ze jeśli chodzi o prostowanie gałązek do poziomu to termin wykonania zabiegu jest obojętny.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

oloolosz
PostNapisane: 24 kwi 2011, o 21:22 
100p
100p

---
anbol napisał(a):
Najlepszy "Wujek dobra rada" w kwestii cięcia-Augustyn Mika 'Cięcie drzew i krzewów owocowych'.Jeśli chcesz na dłużej zaprzyjaźnić się z drzewkami i cięciem poszukaj tej ksiązki.A i tak zawsze sam musisz podjąć decyzję,gdzie ciachnąć.Dzisiaj szłam koło moich nowo posadzonych gruszek i małym sekatorkiem wycięłam jedynie ostre kąty,a przewodniki albo w ogóle,albo nad pierwszym żywym oczkiem(część wierzchołków przemarzła)

jak poznac gdzie przemarzło?

zelwi
PostNapisane: 24 kwi 2011, o 21:23 
500p
500p

---
Zaleca się 50 cm ze względów praktycznych i zdrowotnych, bo łatwiej wykonać zabiegi pielęgnacyjne gleby i zapobiec rozwijaniu się chorób na nisko zwisających do ziemi gałęziach. Jeżeli żal Ci jakiejś gałązki to skróć tą odległość do 40 cm.

Cięcie wykonaj już, odginać możesz jeszcze do maja-czerwca. Nie wiem czy wszystkie drzewka były sadzone przez Ciebie jesienią (jedne jako roczne inne jako dwuletnie). Jeżeli tak to cięcie jest niezbędne aby przywrócić równowagę między uszkodzonym systemem korzeniowym a rozwiniętą częścią nadziemną.

oloolosz
PostNapisane: 24 kwi 2011, o 21:28 
100p
100p

---
zelwi napisał(a):
Proszę o poradę jak postąpić z przemarzniętymi drzewkami śliw, gruszy czy czereśni, u których pąki wypuszczają w dolnej części pnia (poniżej 40 cm), która była okryta ziemią. Czy pozwolić rosnąć jednemu pędowi a resztę wyłamać i poprowadzić nowy przewodnik?

ponawiam pytanie kolegi

pawelkruszek
PostNapisane: 24 kwi 2011, o 21:41 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Więc tak drzewka wiśnia nana i śliwa były sadzone na początku kwietnia tego roku, natomiast pozostałe też w kwietniu ale rok temu.

zelwi
PostNapisane: 24 kwi 2011, o 23:05 
500p
500p

---
To zmienia postać rzeczy.
Wszędzie usuń pędy do 50 cm.
Drzewka sadzone w tym roku przytnij tak jak opisałem, a pozostałych nie tnij wcale, tylko przygnij gałązki. Jedynie czereśnię przytnij tak jak napisałem. Jaka to odmiana?
U wiśni Łutówka możesz skrócić wszystkie gałązki boczne o połowę, żeby się rozkrzewiły i wydały więcej owoców. Inaczej szybko nasady pędów się ogołocą.

amaryll
PostNapisane: 25 kwi 2011, o 06:31 
50p
50p

---
anbol napisał(a):
Heh na pewno w tym roku nie da się uciąc tak,żebyś była zadowolona.Proponuję te konary,które wymagają użycia do zrywania drabin strażackich przyciąć do miejsca gdzie jakaś boczna gałązka rośnie.Jakbyście nie skrócili to będzie dobrze.

Dziękuję :)
czyli jakkolwiek będzie lepiej niż w ogóle :)

pawelkruszek
PostNapisane: 25 kwi 2011, o 09:33 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Dzięki.
Czereśnia to odmiana burlat.

anbol
PostNapisane: 25 kwi 2011, o 14:53 
50p
50p

---
zelwi ooloszjak najbardziej można wyprowadzić na nowo drzewko z pąka który żyje poniżej linii przemarzania.Można poczekać jeszcze trochę i pozostawić ewidentnie najładniejszy,najmocniejszy nowy przyrost.Można też przemarzniętą cześć wykorzystać początkowo jako palik dla nowego drzewka i do niego podwiązać nowy strzelający pęd żeby się nie wyłamał.A część przemarznięta po prostu nie rozwija się oolosz..
Ja mam tylko uwagę do rad zelwiego dla pawła.Nie zostawiałabym miotły na końcu jednorocznych drzewek.One mają się rozgałęziac w pierwszej kolejności niżej,a nie na szczycie.Jeśli się da zostawiłabym możliwie najbardziej pionowo rosnący pęd,reszta usunięta,a jak jest totalny galimatias na szczycie,to usunęłabym to wszystko nad pierwszym bijącym oczkiem.I dobrze jest pilnować nowych wyrastających pędów w tym roku.W czerwcu jeśli któryś będzie zbyt ostro pchać się do góry,można do poziomu sprowadzac go za pomocą wykałaczek,spinaczy do bielizny...

pawelkruszek
PostNapisane: 26 kwi 2011, o 12:09 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Czy na wszystkich drzewkach gałązki się prowadzi do poziomu czy tylko jabłoń i grusze? Jak odgina się gałązki za pomocą klamerek?

anbol
PostNapisane: 26 kwi 2011, o 12:31 
50p
50p

---
Paweł prowadzenie bocznych gałęzi do poziomu ma na celu po pierwsze uniknięcie wyłamania ich pod obciążeniem owoców,gdyby rosły w ostrym kącie byłoby prawie pewne że to zrobią,poza tym na poziomych gałęziach łatwiej formują się pąki kwiatowe.Nie ma gatunku drzew które tego nie lubią,wyjątkiem są odmiany kolumnowe,ale one raczej długich bocznych konarów nie tworzą.A uzycie klamerek postaram się wstawić jak przyjdzie na to czas.Mam w tym roku młode nasadzenia grusz i brzoskwiń.

Alski63
PostNapisane: 2 maja 2011, o 19:15 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam stałych bywalców i specjalistów , sadze drzewka ,czytam ale wydaje mi sie ,że to co mozna pokazac na konkretnym drzewku to najlepsza nauka . Jesli mozna prosze o podpowiedź ja przyciąc ( w odpowiednim czasie, nie teraz) te drzewka ( czeresnia kordia i sam ) . Kordia to wieksze. Są to dzisiejsze zdjęcia .Zastanawia mnie dlaczego u kordii jest tak nierówne ulistnienie wystaja patyki bez lisci ( lewa strona drzewka) ale widać ,że gałązki nie sa martwe. Mam nadzieję ,że widac to na zdjęciach ,jeśli nie podeślę inne ujęcia, zbliżenia. Pozdrawiam. Drzewka są 4 letnie (obydwa) . Przycinane niefachowo przeze mnie ale tylko pod względem nie krzyżowania sie gałązek.
Pozdrawiam, prosze o poradę.
Obrazek
Obrazek

irda11
PostNapisane: 2 maja 2011, o 21:12 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Proszę również o radę ,jesienią zasadziłem gruszę która nie puściła liści ale nie jest też sucha.Ma ona dwa długie pędu rosnące ku górze.Czy jak dobrze zrozumiałem z tego co pisze ,,zelwi" , jeden pęd powinienem przyciąć i odgiąć w bok?Czy też jeśli do teraz nie puściła liści to należy kupić nowe drzewko?Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedz.

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 980 ]  Idź do strony nr...        1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 70  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: aalal29, oclass1, Pomidek i 36 gości