Drzewa owocowe - cięcie Cz.I

Drzewa owocowe
Zablokowany
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

wszędzie jest napisane ,że ciąć należy przy bezmroźnej pogodzie. U mnie w zeszłym tygodniu taka pogoda była i obcięłam prawie wszystkie drzewka łącznie z brzoskwiniami choć tym to raczej wycięłam suche gałęzie. Nie cięłam góry bo nie miałam drabinki i teraz mam taki problem bo temperatura w dzień waha się między -3 a +3 a nocą do -10 przy gruncie. Czy w takim razie dokończyć cięcie czy czekać. Nie czy zbyt restrykcyjnie do tego nie podchodzę bo w końcu zimą ciężko ,żeby były bezmroźne noce.
carrera
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 lut 2010, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Wiatm serdecznie

Zakupiliśmy z meżem w zeszłym roku działkę ze starym domem. W ogrodzie mamy trzy stare śliwy które nie były przez nas jeszcze przycinane a pomimo tego w zeszłym sezonie dały smaczne owoce. Chciałabym je przyciąć i nie za bardzo wiem jak się do tego zabrać (w temacie ogrodnicwa jestem począkująca).

Troszkę się naczytałam o cięciu więc z zapałem i wydawało mi sie też że i z wiedzą poszłam na ogródek i tu klops... nie wiedziałam od czego zacząć. Jak powinnam postąpić z tak starymi drzewami i od których gałęzi rozpocząć cięcie? Czy najpierw skrócić je na wysokość a pożniej zająć się resztą?

W kolejnym poscie zamieszczam zdjęcia (nie najlepszej jakości ale mam nadzieję że wystarczą)
carrera
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 lut 2010, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

ciag dalszy mojego postu...

zamieszczam zdjęcia drzewek i proszę o poradę na temat cięcia

sliwa nr 1 mirabelka

Obrazek

Obrazek

Obrazek
sliwa nr 2 węgierka

Obrazek

Obrazek

śliwa nr 3 (zielone duże owoce)

Obrazek

Obrazek

Jak widać drzewka są zapuszczone, za wysokie, gałązki plączą sie ze sobą i od ładnych paru lat nie były przycinane

Będę wdzięczna za cenne rady

pozdrawiam
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

to moje drzewka przed przycięciem, troszkę słabo widać :( ale doradzi mi ktoś jak je przyciąć?
Obrazek
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Orzechu nie przycinaj, grusze i jabłonie- skróć te długie pędy boczne o 1/3 i po przyginaj do poziomu. Zależy jak chcesz je prowadzić, ja moje nowe drzewka staram się prowadzić niezbyt wysoko w formie wrzecionowatej. Leszczyny nie mam więc nie wiem.
Awatar użytkownika
Ohajo
500p
500p
Posty: 659
Od: 19 paź 2009, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

blackjack pisze:Jak wyczytałem śliwy i czereśnie tnie się po zbiorze (pestkowe).
Natomiast śliwy (też z jesieni) mają bardzo wysokie przewodniki, ok. 3 m. a gałązki boczne tylko na dole, tzn. tak na wysokości od 0,7m do ok. 1,5 m. - wyżej przewodnik idzie bez rozgałęzień i też korci mnie żeby go skrócić...
Proszę o radę :)
Jack
Podpinam się pod to pytanie. Też posadziłem na jesieni 2 śliwy z bardzo wysokimi przewodnikami. Jak je potraktować? Przyciąć standardowo parędziesiąt centymetrów ponad najwyższym rozgałęzieniem?

Dzięki z góry za radę.
"Tylko ten bez szkody rozmawia, kto umie milczeć" - Tomasz a'Kempis
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

blackjack i Ohajo dajcie zdjęcia. :wink:
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

a ja namolnie ponowię swoje pytanie i się zamknę :wink: Czy mogą ciąć drzewka bo teraz jeszcze śnieg doszedł
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Alice zależy jakie są wielkościowo twoje drzewka. Jakieś zdjęcia? :wink:
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Ze zdjęciem będzie problem ale drzewka mają z 6 lat. Ojciec je zawsze przycinał ale było mu szkoda więc śliwki delikatnie mówiąc są zarośnięte. Prześwietliłam tak do połowy i jak miałam dokończyć na drugi dzień bo trzeba by przyciąć te długaśne gałązki na szczycie to niestety temp spadała poniżej 0 a teraz jeszcze śnieg spadł. I dlatego mam problem bo naczytałam się ,że podczas cięcia nie może być mrozu ale nie wiem czy to oznacza -10 C w dzień czy -2 C. I czy mróz w nocy przeszkadza ? Cięcie jest konieczne bo w zeszłym roku brzoskwinia rozjechała się na części. Jakoś udało ją się uratować ale w tym roku już tnę tak jak zalecają :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

W zasadzie nie tniesz jak zalecają bo zarówno śliwy jak i brzoskwinie tnie się po owocowaniu ale skoro już zaczęłaś je prześwietlać to przytnij ale jak minimalnie zmniejszy się mróz w nocy, generalnie nie powinny takie spadki zaszkodzić drzewom w tym wieku ale parę dni Cię nie zbawi. Nie przycinaj zbyt mocno bo śliwy im są silniej przycinane tym silniej rosną. Przypomnij się też z drzewami jesienią i zamieść zdjęcia lub prześlij mi na emaila wtedy - dopiero je prawidłowo poprzecinasz. :wink:
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Prześwietlam jak nakazują o tak ładniej brzmi:wink: Wycinam te które się krzyżują albo są uszkodzone choć pewnie to i tak za mało.
A będę mogła je prześwietlić jeszcze za tydzień ?? Słyszałam ,że wtedy ma już się cieplej zrobić ale boję się ,że to będzie za późno.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Będziesz mogła. :wink:
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”