Drzewa owocowe - cięcie Cz.I

Drzewa owocowe
Zablokowany
amaryll
50p
50p
Posty: 54
Od: 9 lip 2010, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

anbol pisze:Heh na pewno w tym roku nie da się uciąc tak,żebyś była zadowolona.Proponuję te konary,które wymagają użycia do zrywania drabin strażackich przyciąć do miejsca gdzie jakaś boczna gałązka rośnie.Jakbyście nie skrócili to będzie dobrze.
Dziękuję :)
czyli jakkolwiek będzie lepiej niż w ogóle :)
pawelkruszek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 24 kwie 2011, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Dzięki.
Czereśnia to odmiana burlat.
anbol
50p
50p
Posty: 80
Od: 14 lut 2011, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Kontakt:

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

zelwi ooloszjak najbardziej można wyprowadzić na nowo drzewko z pąka który żyje poniżej linii przemarzania.Można poczekać jeszcze trochę i pozostawić ewidentnie najładniejszy,najmocniejszy nowy przyrost.Można też przemarzniętą cześć wykorzystać początkowo jako palik dla nowego drzewka i do niego podwiązać nowy strzelający pęd żeby się nie wyłamał.A część przemarznięta po prostu nie rozwija się oolosz..
Ja mam tylko uwagę do rad zelwiego dla pawła.Nie zostawiałabym miotły na końcu jednorocznych drzewek.One mają się rozgałęziac w pierwszej kolejności niżej,a nie na szczycie.Jeśli się da zostawiłabym możliwie najbardziej pionowo rosnący pęd,reszta usunięta,a jak jest totalny galimatias na szczycie,to usunęłabym to wszystko nad pierwszym bijącym oczkiem.I dobrze jest pilnować nowych wyrastających pędów w tym roku.W czerwcu jeśli któryś będzie zbyt ostro pchać się do góry,można do poziomu sprowadzac go za pomocą wykałaczek,spinaczy do bielizny...
pawelkruszek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 24 kwie 2011, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Czy na wszystkich drzewkach gałązki się prowadzi do poziomu czy tylko jabłoń i grusze? Jak odgina się gałązki za pomocą klamerek?
anbol
50p
50p
Posty: 80
Od: 14 lut 2011, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Kontakt:

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Paweł prowadzenie bocznych gałęzi do poziomu ma na celu po pierwsze uniknięcie wyłamania ich pod obciążeniem owoców,gdyby rosły w ostrym kącie byłoby prawie pewne że to zrobią,poza tym na poziomych gałęziach łatwiej formują się pąki kwiatowe.Nie ma gatunku drzew które tego nie lubią,wyjątkiem są odmiany kolumnowe,ale one raczej długich bocznych konarów nie tworzą.A uzycie klamerek postaram się wstawić jak przyjdzie na to czas.Mam w tym roku młode nasadzenia grusz i brzoskwiń.
Alski63
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 maja 2011, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Witam stałych bywalców i specjalistów , sadze drzewka ,czytam ale wydaje mi sie ,że to co mozna pokazac na konkretnym drzewku to najlepsza nauka . jeśli mozna prosze o podpowiedź ja przyciąc ( w odpowiednim czasie, nie teraz) te drzewka ( czeresnia kordia i sam ) . Kordia to wieksze. Są to dzisiejsze zdjęcia .Zastanawia mnie dlaczego u kordii jest tak nierówne ulistnienie wystaja patyki bez lisci ( lewa strona drzewka) ale widać ,że gałązki nie sa martwe. Mam nadzieję ,że widac to na zdjęciach ,jeśli nie podeślę inne ujęcia, zbliżenia. Pozdrawiam. Drzewka są 4 letnie (obydwa) . Przycinane niefachowo przeze mnie ale tylko pod względem nie krzyżowania sie gałązek.
Pozdrawiam, prosze o poradę.
Obrazek
Obrazek
irda11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 maja 2011, o 22:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Proszę również o radę ,jesienią zasadziłem gruszę która nie puściła liści ale nie jest też sucha.Ma ona dwa długie pędu rosnące ku górze.Czy jak dobrze zrozumiałem z tego co pisze ,,zelwi" , jeden pęd powinienem przyciąć i odgiąć w bok?Czy też jeśli do teraz nie puściła liści to należy kupić nowe drzewko?Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedz.
Alski63
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 maja 2011, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Dzisiaj rano zrobiłem zdjecia gałązk Kordii bez listków . Generalnie dziwię sie dlaczego jest tak mało liści. Fakt , pomorze jeszcze u nas zimno ale różnice w poszczególnych gałązkach wydają sie zbyt duże ,ktoś podpowie? Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Ja mam podobnie u wiśni, które jesienią przesadziłem na inne miejsce. Trochę im się system korzeniowy uszkodził, gałęzie mocno przyciąłem, ale w porównaniu z wiśniami nie ruszanymi jest opóźnienie w rozwoju liści i jest ich mniej.
Tomek
decha9191
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 maja 2011, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Witam mam takie pytanie czy można teraz podciąć gruszke z cienkich gałązek co tylko liście na nich są i maja po okolo 15 cm dlugosci i czy można po odcinać sluche gałęzie u czereśni i porzeczek ?
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Suche gałęzie możesz zawsze ciąć. Ale po co usuwać krótkie gałązki u gruszy? Powinny na nich się pąki kwiatowe zawiązać.
Tomek
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 192
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Chciałem was zapytać co mam zdobić z tym drzewkiem.

Obrazek

To jest jabłoń ligol. Musiałem ją w zeszłym roku mocno przyciąć bo była chora. Teraz ładnie rośnie ale rozgałęziła się trochę nisko. Gałązki zaczynają się 30 cm nad ziemią. Czy mam to tak zostawić? Będzie to trochę kłopotliwe w późniejszych latach, bo będzie przeszkadzało. Czy może uciąć te gałązki, a wtedy przewodnik urośnie wyżej i dopiero pozwolić się rozgałęzić? Co powinienem prawidłowo zrobić?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Z cięciem bym się nie spieszył... w odróżnieniu od zasilania - bo to już ostatni moment w zasadzie. Od połowy czerwca nie powinno się przesadzać z azotem - a ten 'Ligol' byłby wdzięczny za nieco ponadstandardowe zasilanie
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”