Drzewa owocowe - cięcie Cz.I

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

anbol, a co mam zrobić z brzoskwinią?
Czy jej pokrój jest dobry, czy warto jej co niego uciąć?

Obrazek

Obrazek
anbol
50p
50p
Posty: 80
Od: 14 lut 2011, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Kontakt:

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Aniu brzoskwinię koniecznie trzeba ciąc co roku,żeby owocowanie nie odchodziło na 3-4 m do góry.Proponuję ciąć brzoskwinie po kwitnieniu,kiedy będzie widać gdzie owoce(nieraz zdarza się kwiatom przemarznąć,albo pąkom)i wtedy mocniej tniemy gałąź pustą bez owoców,a owocujące o mniej więcej 1/3.Brzoskwinie owocują na gałązkach z poprzedniego roku,bez cięcia będzie ich niewiele,no i owoców tez za dużo nie będzie.
iwojanLobo wg mnie nie jest złe,a gruszę jakby nie przyciąć będzie dobrze.Którąś gałąź ze środka wyrzucić,patrząc gdzie są pąki -tę z większą ilością zostawić.Nie jestem specem od grusz,sama ich dopiero się uczę,gdzieś pomolog pisał że juz puźno na ich cięcie..nie wiem czy to prawda.
Jeśli chodzi o formy koron grusz,to mogą byc najróżniejsze,wszystko zależy od pomysłowości i ilości miejsca właściciela.Mam przyjaciół,którzy uformowali przepiekny szpaler gruszowy.A ile zabawy przy przypinaniu gałęzi mieli...ale każda ma wcześniej zaplanowane miejsce i koniec!!
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

PiotrekBe pisze:Pomologu czy można prowadzić gruszę w formie pucharowej bez przewodnika? Co o tym sądzisz?
Można jak najbardziej. Wykorzystywano to zresztą "wieki temu" w przypadku ozdobnego formowania grusz w ogrodach. Musisz tylko wybrać odpowiednią odmianę, żeby nie było problemu z owocowaniem.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
iwojan1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 14 cze 2008, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

anbol dziękuję za odpowiedź :)
Tak jak napisałaś, teraz już trochę za późno na cięcie więc zostawię to na później. Zobaczę jak mi w tym roku grusza zaowocuje.
amaryll
50p
50p
Posty: 54
Od: 9 lip 2010, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Witam! Zwracam się z prośba o pomoc.
Zakupiłam razem z działką 5 starych, nie przycinanych wieki, drzew owocowych, jabłonie i śliwy.
Nie mam pojęcia jak je odmłodzić, czytam o tym i czytam, lecz to skomplikowana sprawa i niejasna.
Będę ogromnie wdzięczna za pomoc!
Trochę mało przejrzyste te zdjęcia, ale gdzie nie stanę wszędzie w kadrach mam inne drzewa.
Obrazek
1.Jabłonka
Uploaded with ImageShack.us

Obrazek
2.Śliwa
Uploaded with ImageShack.us

Obrazek
3.Jabłonka
Uploaded with ImageShack.us

Obrazek
4.Śliwa
Uploaded with ImageShack.us

Obrazek
5.Jabłonka
Uploaded with ImageShack.us
anbol
50p
50p
Posty: 80
Od: 14 lut 2011, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia
Kontakt:

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Heh na pewno w tym roku nie da się uciąc tak,żebyś była zadowolona.Proponuję te konary,które wymagają użycia do zrywania drabin strażackich przyciąć do miejsca gdzie jakaś boczna gałązka rośnie.Jakbyście nie skrócili to będzie dobrze.
pawelkruszek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 24 kwie 2011, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Witam. Jestem nowym użytkownikiem i prosiłbym o pomoc w sprawie prowadzenia nowo posadzonych. Przeczytałem już dużo artykułów na temat cięcia drzew owocowych i im więcej czytam tym niej wiem.
Tak więc chciałbym aby ktoś mi podpowiedział jak i kiedy przyciąć drzewka zamieszczone na zdjęciach. Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam
Obrazek
Czereśnia Burlat - 1 roczne
Obrazek
Grusza konferencja - 1 roczne
Obrazek
Jabłoń Antonówka - 1 roczne
Obrazek
Jabłoń Topaz - 1 roczne
Obrazek
Śliwa Cacanka Najbolja - tegoroczne
Obrazek
Wiśnia Łutówka - 1 roczne
Obrazek
Wiśnia Nana - tegoroczne
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Wiele drzewek wygląda jak dwuletnie... Dla ścisłości - drzewko jednoroczne to takie, które po okulizacji latem wypuściło pęd w zeszłym roku i jesienią było w sprzedaży, a dwuletnie jeszcze rok poczekało zanim je ktoś kupił.
U wszystkich wytnij wszystkie gałązki boczne do wysokości 50 cm od ziemi.

Czereśnia - dolne gałązki skróć o 1/3, przewodnik utnij 80 cm od dolnych gałązek, zostaw dwa górne pąki, pięć niżej wyłup.
Grusza - prowadź wszystkie gałązki w bok, odegnij jakimś sznurkiem, wyprowadź jeden przewodnik bez cięcia.
Jabłonie - widlaste pędy na górze skróć o 1/3 i odegnij do poziomu zostawiając najwyższy jako przewodnik bez cięcia.
Śliwa - boczne pędy skróć o 1/3, przewodnik przytnij 20 cm powyżej najwyższej bocznej gałązki.
Wiśnia Łutówka (chyba dwuletnia, widzę pąki kwiatowe) - boczne pędy skróć o 1/3 albo o połowę, na górze zostaw jeden pęd bez cięcia na przewodnik. U Łutówki będzie rósł krzywo, więc dobrze byłoby prowadzić przewodnik przy paliku.
Wiśnia Nana - boczne pędy skróć na dwa lub trzy oczka, przewodnik bez cięcia.
Tomek
pawelkruszek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 24 kwie 2011, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Wielkie dzięki za odpowiedź. Jak widać jestem początkującym ogrodnikiem :D
Mam kilka zapytań do Twoich podpowiedzi.
U wszystkich wytnij wszystkie gałązki boczne do wysokości 50 cm od ziemi.
Czyli w przypadku Wiśni Łutówki dolnych też mam się pozbyć bo te drzewko nie jest zbyt wysokie, więc jeśli zachowam te 50 cm to praktycznie zostanie przewodnik i 6 pędów bocznych od góry licząc.
I jeszcze jedno mam pytanie: kiedy mam te cięcia wykonać; teraz czy dopiero gdzieś w sierpniu, bądź w innym terminie? Bo mam nadzieje ze jeśli chodzi o prostowanie gałązek do poziomu to termin wykonania zabiegu jest obojętny.
oloolosz
100p
100p
Posty: 125
Od: 6 maja 2009, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Miastko-Pomorze Środkowe

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

anbol pisze:Najlepszy "Wujek dobra rada" w kwestii cięcia-Augustyn Mika 'Cięcie drzew i krzewów owocowych'.Jeśli chcesz na dłużej zaprzyjaźnić się z drzewkami i cięciem poszukaj tej ksiązki.A i tak zawsze sam musisz podjąć decyzję,gdzie ciachnąć.Dzisiaj szłam koło moich nowo posadzonych gruszek i małym sekatorkiem wycięłam jedynie ostre kąty,a przewodniki albo w ogóle,albo nad pierwszym żywym oczkiem(część wierzchołków przemarzła)
jak poznac gdzie przemarzło?
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Zaleca się 50 cm ze względów praktycznych i zdrowotnych, bo łatwiej wykonać zabiegi pielęgnacyjne gleby i zapobiec rozwijaniu się chorób na nisko zwisających do ziemi gałęziach. Jeżeli żal Ci jakiejś gałązki to skróć tą odległość do 40 cm.

Cięcie wykonaj już, odginać możesz jeszcze do maja-czerwca. Nie wiem czy wszystkie drzewka były sadzone przez Ciebie jesienią (jedne jako roczne inne jako dwuletnie). Jeżeli tak to cięcie jest niezbędne aby przywrócić równowagę między uszkodzonym systemem korzeniowym a rozwiniętą częścią nadziemną.
Tomek
oloolosz
100p
100p
Posty: 125
Od: 6 maja 2009, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Miastko-Pomorze Środkowe

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

zelwi pisze:Proszę o poradę jak postąpić z przemarzniętymi drzewkami śliw, gruszy czy czereśni, u których pąki wypuszczają w dolnej części pnia (poniżej 40 cm), która była okryta ziemią. Czy pozwolić rosnąć jednemu pędowi a resztę wyłamać i poprowadzić nowy przewodnik?
ponawiam pytanie kolegi
pawelkruszek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 24 kwie 2011, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Więc tak drzewka wiśnia nana i śliwa były sadzone na początku kwietnia tego roku, natomiast pozostałe też w kwietniu ale rok temu.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”