Drzewa owocowe - cięcie Cz.I

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Aniu !
Czy jest jakaś różnica miedzy wydaniem z 1998 i 2006 ?
To pierwsze kosztuje 20 zł, to drugie 40 zł.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 191
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Witam
A czy może mi ktoś napisać jak mam przyciąć drzewka gruszek których zdjęcia zamieściłem na poprzedniej stronie?
Mam książkę Augustyna Miki o cięciu drzew owocowych ale nie mam jeszcze odpowiedniej wprawy, dlatego wolałbym się upewnić jak mam to zrobić poprzez to forum. W zeszłym roku próbowałem przygiąć gałązki bardziej do poziomu ale były już bardzo sztywne i bałem się je mocniej naginać aby ich nie złamać. Nie wiem teraz czy tak je zostawić czy jednak wyciąć.
Proszę o pomoc.
aro
50p
50p
Posty: 97
Od: 6 mar 2009, o 20:49
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Według mnie to pędy boczne są stanowczo za długie i trzeba je odpowiednio skrócić Tylko nie wiem dokładnie o ile trzeba je skrócić,albo tak jak zaznaczyłem,albo jeszcze krócej Obrazek
Awatar użytkownika
Kasia1972
500p
500p
Posty: 970
Od: 18 paź 2008, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Ja swoje skracałam 2/3 długości, czyli krócej niż zaznaczył aro. Warto też skrócic przewodnik.
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 191
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Dziękuję Ci aro za podanie sposobu cięcia. Mam jeszcze takie pytanie, czy mam na próbować na siłę przygiąć te boczne gałązki bardziej do poziomu (ryzykując złamanie), czy dopiero jak po przycięciu zaczną wyrastać nowe odrosty to wtedy pilnować aby rozły w poziomie?
aro
50p
50p
Posty: 97
Od: 6 mar 2009, o 20:49
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Witam można zrobić tak jak napisała KASIA 1972 i wtedy przygiąć delikatnie do poziomu,nic na siłe maksymalnie jak się da Przewodnik przyciąc do rozgałęzienia :)
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

PiotrekBe pisze:...Mam jeszcze takie pytanie, czy mam na próbować na siłę przygiąć te boczne gałązki bardziej do poziomu (ryzykując złamanie)...
Absolutnie. Przyginanie konarów i gałązek należy robić z bardzo dużym wyczuciem i.. hm... pewnym zapasem, że tak to określę. Ponieważ wiatr czy silniejsze opady deszczu powodują bardzo często uszkodzenia.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Proszę o poradę jak postąpić z przemarzniętymi drzewkami śliw, gruszy czy czereśni, u których pąki wypuszczają w dolnej części pnia (poniżej 40 cm), która była okryta ziemią. Czy pozwolić rosnąć jednemu pędowi a resztę wyłamać i poprowadzić nowy przewodnik?
Tomek
Awatar użytkownika
Miki
50p
50p
Posty: 99
Od: 6 sty 2011, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

pomolog pisze:Przyginanie konarów i gałązek należy robić z bardzo dużym wyczuciem i.. hm...
Niby wiedziałem o tym wcześniej, ale cóż... stało się. Podczas przyginania gałązka w świeżo posadzonej śliwie brzoskwiniowej się była wyłamała, przy czym nie całkowicie tylko raczej się naderwała tuż przy przewodniku. Docisnąłem ją z powrotem do przewodnika a w miejsce naderwania wcisnąłem maść ogrodniczą. Teraz mam pytanie, czy tak mam to zostawić w nadziei, że rana się zabliźni, czy wyciąć całkowicie naderwaną gałązkę równo z przewodnikiem? Naderwana gałązka tworzy z przewodnikiem dosyć ostry kąt (dlatego chciałem ją przygiąć). Dwie inne boczne gałązki udało mi się trochę odgiąć, jeśli wytnę tę trzecią to jedna strona będzie "łysa". Takie mam dylematy. Co zrobić?
Pozdrawiam
Michał
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Usunąć, postarać się możliwie dokładnie oczyścić ranę, wygładzić i obowiązkowo zasmarować.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Miki
50p
50p
Posty: 99
Od: 6 sty 2011, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Dzięki za szybką i fachową odpowiedź.
Pozdrawiam
Michał
iwojan1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 14 cze 2008, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

iwojan1 pisze:Witajcie. Czy mógłby mi ktoś doradzić jak przyciąć gruszę i jabłon?
Obrazek
grusza "klapsa"


Obrazek
jabłoń "lobo"

Ponawiam prośbę o radę jak powinno się przyciąć te drzewka.
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 191
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Pomologu czy można prowadzić gruszę w formie pucharowej bez przewodnika? Co o tym sądzisz?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”