Drzewa owocowe - cięcie Cz.I

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
basia_1987
50p
50p
Posty: 52
Od: 11 sie 2009, o 13:53
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
To może od razu pokażę Wam wszystkie drzewka ( jakość zdjęć nie za fajna ale raczej lepszych nie dam rady zrobić) dlatego proszę mniej więcej o wskazówki ,a za rok będę już sama wiedziała jak się za to zabrać mam nadzieję :D Są to drzewa sadzone zeszłej jesieni .Z góry dziękuję i pozdrawiam :) :)
"Zacznijmy wszystko od nowa. Przyroda postępuje tak każdego roku"
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Pytanie tylko czy ta pierwsza to aby na pewno brzoskwinia :)

Pozdrawiam serdecznie
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Na pierwszym zdjęciu to nie brzoskwinia a wiśnia. A tak przy okazji to za głęboku sadzisz drzewka owocowe.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Ja postawiłbym na morele :)

Pozdrawiam serdecznie
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Oczywiście masz rację to morela, tak to jest jak nie spojrzy się dokładnie na zdjęcie.
Awatar użytkownika
basia_1987
50p
50p
Posty: 52
Od: 11 sie 2009, o 13:53
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Tak,macie rację to morela "Early Orange" na podkładce Ałycza :oops: Nie wiem co mi na oczy "siadło" ale cały czas myślałam,że to brzoskwinia.Widać prawdziwe oko fachowca :))p.s pozostałe zdjęcia to już na pewno prawidłowe nazwy.
"Zacznijmy wszystko od nowa. Przyroda postępuje tak każdego roku"
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Co do cięcia- zależy co chcesz ostatecznie osiągnąć, bo dowolnośc jest spora- od pozostawienia wszystkiego w tym roku bez cięcia, aż po wycięcie wszystkich pędów dolnych z pozostawieniem 3-4 u góry w formie miotły. Można i odwrotnie- przyciąc całą górę nad 3-4 dolnymi gałązkami, i będziemy mieli prawie krzew. Weź pod uwagę, że ostatecznie morela(jak i brzoskwinia nawet bardziej) będzie mieć pokrój rozłożysty, parasolowaty i wielkie to to nie będzie.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
basia_1987
50p
50p
Posty: 52
Od: 11 sie 2009, o 13:53
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Dzięki, morela już z głowy a co z pozostałymi? Czarodzieju-mam prośbę mógł byś udzielić krótkiego instruktażu na obrazkach jak mili 1003?-Wiem,idę na łatwiznę ale bardziej specjalizuję się w winogronach a drzewka to pierwszy raz będę przycinać .
"Zacznijmy wszystko od nowa. Przyroda postępuje tak każdego roku"
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Witam!
Od dwóch lat jesteśmy posiadaczami działki budowlanej, na której się budujemy i zamierzamy w niedalekiej przyszłości zamieszkać. Na owej działce jest posadzonych kilka drzewek owocowych, orzech włoski i porzeczki. Problem w tym, że te drzewka zostały posadzone 12 lat temu, nikt nimi się nie interesował, rosły na dziko, trawa po pas, koszmar. Przed dwoma laty zaczeliśmy po trochę dbać o te rosliny, ale zupełnie się na tym nie znamy, trochę wiedzy mamy od znajomych, rodziców itp. Zaczęliśmy od wykaszania trawy, porzeczek spod niej nie było widać, potem zaczęłam spryskiwać randapem trawę wokól płotu, nie wiem czy tym zabiegiem nie zaszkodziłam orzechowi, który stoi niedaleko i może poczuł to paskudztwo, orzech nigdy nie owocował, ale zawsze miał sporo liści, teraz ma może dwa listki i jest zupełnie łysy, czereśni obcięłam koronę bo była wysoka chyba na 8 m, potem posmarowałam cięcie środkiem grzybobójczym, na jesieni w tamtym roku dosadziłam jeszcze jabłonkę i gruszę. Mąz mnie namawia , żeby to wszystko wyciąć i posadzić nowe, ale może coś uda się zrobić. Bardzo proszę o radę - jak dbac o te drzewka, kiedy i czym pryskać, kiedy i czym nawozić i wreszcie kiedy i jak obcinać.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Oto zdjęcia tych drzewek.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Basiu jeżeli mogę coś doradzić to skróć o połowę te najdłuższe pędy boczne u śliwy i gruszy no i przyginaj je do poziomu, wtedy drzewka wcześniej zaowocują i będzie lepszy dostęp światła.
Awatar użytkownika
basia_1987
50p
50p
Posty: 52
Od: 11 sie 2009, o 13:53
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Oki,tak zrobię.Dziękuję Adrianku :) :D
"Zacznijmy wszystko od nowa. Przyroda postępuje tak każdego roku"
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

mam pytanko
czy drzewka owocowe (jabłonie, wiśnie, czereśnia i gruszki, orzechy) posadzone na jesieni powinnam teraz przyciąć czy raczej poczekać aż się dobrze przyjmą?
jeśli przyciąć to kiedy najlepiej to uczynić?
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Oczywiście, powinno się to robić od razu po posadzeniu, ale skoro sadziłaś jesienią to można to zrobić teraz, najlepiej poczekaj aż przejdą te wielkie mrozy. Co do orzecha się nie wypowiem bo nie mam, jedyny włoski który posiadałem wyciąłem rok temu, ale nigdy go nie ciąłem.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”