Drzewa owocowe - cięcie Cz.I

Drzewa owocowe
Zablokowany
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

pomolog pisze:Tak, oczywiście że można... latem cięcie jest zalecane, ponieważ wtedy drzewa są mniej podatne na rozwój chorób kory i drewna - ale jeśli odpowiednio zabezpieczysz rany po cięciu nic nie stoi na przeszkodzie wykonania zabiegu wiosną. Wiśnie i czereśnie z reguły tnie się na "końcu kolejki" - pod koniec marca czy na początku kwietnia. Oczywiście absolutnie rezygnujesz z cięcia, kiedy są niesprzyjające warunki (np. mokro i deszczowo).
Pozdrawiam serdecznie :wink:


Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam :D :D
karolkni
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 mar 2009, o 10:44
Lokalizacja: BYSŁAW

Post »

dzień dobry :D kochani mam problem nie wiem jak przyciąc drzewka brzoskwiń. posadziłem je trzy lata będą na jesieni a już w zeszłym roku owocowały.nie znam nazwy ale owoce były naprawdę bardzo duże czerwono-pomarańczowe soczyste i słodkie. plon wystąpił w drugiej połowie sierpnia. byłem mile zaskoczony takimi owocami i nie chciałbym zmarnowac tych drzewek przez moją niewiedzę :oops: bardzo proszę o radę :lol:
Awatar użytkownika
agaxkub
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3754
Od: 3 paź 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

998pawel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 maja 2007, o 14:05

Wiśnia

Post »

Witajcie
Mam pytanie czy wiśnie posadzone jesienią należy teraz przycinać i czym je opryskać ....mam łutówkę .
Dziękuję za pomoc
cx

Post »

Witam.
Akurat świeżo sadzone wiśnie dobrze jest przyciąć.Lepiej się rozkrzewią,poza tym mają często pouszkadzane gałązki.Rany posmarować emlsją+3%Miedzianu.Drzewka opryskać w okresie nabrzmiewania pąków Miedzianem,jednokrotnie.
Hej.
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Zapowiadają mrozy, czy nic się nie stanie przyciętym jabłoniom?
Pozdrawiam Dorota
Żyjesz tylko raz, ale jeśli żyjesz dobrze, to wystarczy /Joe E. Lewis/
Ogród za borem
Ogród za borem cz. 2
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Powinnaś spać spokojnie :wink: Takie "mrozy" to coroczna tradycja
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Marzanna
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 1 sie 2008, o 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Proszę o poradę jak przyciąć poniżej pokazane dwa drzewka. Pierwsze to grusza. Wg mnie ma pięknie ukształtowaną w "menorę" koronę i psują ją te dwa długachne "widełki". Mąż zaś uważa że te na dole są za niskie i trzeba je wyciąć co do jednego zostawiając właśnie te 'widełki'. Oto zdjęcie:
Obrazek
Drugie to śliwa. Wyraźnie dolna gałąź krzyżuje się z tymi wyższymi, ale z drugiej strony, może lepiej ją przygiąć do ziemie a nie wycinać?
Obrazek
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Post »

Może (wszyscy powyżej) powinni podwiązać i skrócić boczne gałęzie? Pomoże to w oświetleniu korony i zbiorze owoców.
cx

Post »

Witam.
Marzanno:u gruszy z pierwszego piętra-usunąć na gładko trzy dolne konary z drugiego piętra zostawić jeden- najsłabszy,pozostałe dwa na gładko wyciąć.
U śliwy:odciąć całą górę=zostawić trzy dolne krótkie i pierwszy silny -na przewodnik.
Hej.
Marzanna
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 1 sie 2008, o 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dziękuję bardzo za porady, ale popoproszę jeszcze o rozjaśnienie paru wątpliwości. Nie jestem biegła w temacie, więc w terminologii też.
U gruszy -rozumiem, że przerzedzam 'dolną koronę' (w kształcie menory) ale co z 'widełkami'? Wycinam? Zostawiam?
U śliwy - mam zostawić tylko te małe odrostki na dole korony a resztę wyciąć? Trochę mnie to przeraża - przecież to drzewko będzie jakimś takim kikutem, ale może niezbyt dobrze zrozumiałam i mam wyciąć te górne widełki (wtedy ta niższa, grubsza gałąź nie będzie się już z nimi krzyżować)
cx

Post »

Witam Marzanno.
Jak to kobieta ,dociekliwaś jest...
U gruszy najniższa gałązka wydaje się być za nisko,dwie nad nią mają zbyt ostry kąt pod jakim odchodzą od przewodnika-i takie należy usuwać.Poza tym ilość konarów w dolnym piętrze po usunięciu tych trzech jest i tak duża.W górnym piętrze wycinasz te widełki=zostawiasz tylko jeden pęd na przewodnik,najlepiej najsłabszy.
Śliwa była prawdopodobnie zbyt wysoko przycięta,nie istotne,w każdym razie założyła górne piętro zbyt wysoko i rosłaby pokraka,duga sprawa wyrosły tam silne pędy,które nie były odgięte(w fazie zielonych 5cm przyrostów)i utworzyły zbyt ostry kąt do pzrewodnika=pozostawienie takich konarów ,może w przyszłości w przypadku silnego owocowania spowodować rozłamanie się konarów od pnia.Poza tym są one zbyt konkurencyjne dla przewodnika i rosłaby taka miotełka.Po odcięciu całej góry jest szansa na :1.wyrośnięcie dolnego piętra korony we właściwym miejscu;2.pędy te nie będą już konkurować z przewodnikiem;3.przewodnik rozgałęzi się tworząc drugie piętro,gałązki te powinny być dość słabe i poprzez to nie zaburzać wzrostu przewodnika i szybko zawiązać pąki kwiatowe;4.dolne gałązki wypuszczą nowe przyrosty ,które wydłużą dolne piętro a na tej pozostawionej starej części za rok mogą być pierwsze owoce.To są oczywiście hipotezy,tak zwykle się dzieje,jednak jak wiesz drzewo to przyroda a w niej nic pewnego nie ma.
Dobrze byłoby odgiąć nowo wyrosłe gałązki(te po wycięciu góry) w dolnym piętrze(o ile wyrosną):gdy w tym roku przyrost osiągnie 5-8cm należy przypinając na przewodnik klamerkę do bielizny(drewnianą!),tuż nad tymi przyrostami odgiąć je do poziomu-to minimum formowania.
Pozdrawiam.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”