Drzewa owocowe - cięcie Cz.I

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Obciąć górne (widełki) gałązki moreli?Młode odrosty odgięłam(kamulce na sznurkach). Podejrzewam że to odgięcie, nic nie da. One-gałązki-chyba
wrócą na swoje miejsce. :(

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4d7 ... 22b10.html

Śliwka węgierka posadzona na jesieni-czy trzeba ją przyciąć?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/485 ... 625fd.html
Pozdrawiam Ewa
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Nie wrócą, ale to mogło poczekać na wiosnę... ;)
Gałązki podrosną w takim położeniu, zdrewnieją w lato-jesień i już tak zostaną raczej. Tyle że do rozginania to masz te grubsze wyżej... i to już raczej wymagałoby przywiązania do ziemi. Ale jak już będą rosły, nie zimą :D
Wiosną, jak już liście będą, wtedy są elastyczne. Zimą drzewek najlepiej w ogóle nie dotykać...
To nie wyglada wcale tak źle, w tych górnych rozgałęzieniach trzeba zobaczyć co dałoby się odgiąć szerzej i te pędy spróbować szerzej rozłożyć. A potem patrzyć jak to rośnie, bo faktycznie usunąłbym z tej korony parę silnych pędów, ale trudno na razie powiedzieć które, wszystkie już przycięte. Kryterium przyjąłbym tak: elastyczniejsze, a szerokim kątem zrośnięte z głównym konarem - rozłożyć, możliwie we wszystkie strony. Jeden idący w linii konara, główny - zostaje, jako przedłużenie konara. Jeśli wychodzą takie (w linii konara) dwa czy trzy, pod ostrym kątem zrośnięte - to z nich zostaje jeden: który ładniejszy i lepiej rozgałęziony albo ten który rośnie bardziej na zewnątrz korony.
Najlepiej gdyby pędy były rozłożone przynajmniej do kąta około 45' od poziomu, ale to ile się da. A takie które wyjdą do wewnątrz korony lub będą krzyżować się z innymi - skrócić silnie.
(zaś ta gałązka z lewej, ściągnięta całkiem w dół - to przesada :lol: )

Śliwka - to jest świeżo posadzone? Jeśli mnie oczy nie mylą to już paroletnie drzewko... i tu powstaje kwestia. Jeśli to właśnie posadzone to może wymagać przycięcia może, bo korona wielka. Na górze rozchodzi się w trzy pędy, trzy wierzchołki. Dwa grube, z boków, należałoby usunąć, (ewentualnie mogą zostać krótkie czopki) zostawić ten cieńszy w środku. Chodzi o to że w tej chwili drzewo rośnie w te dwa pędy, a reszta gałązek rosnąć nie będzie - tymczasem drzewko całkiem ładnie jest niżej ugałęzione, niech więc te niższe gałązki rosną.
W każdym razie wierzchołek powinien być jeden - i nie za silnie rosnący. A cała reszta może zostać, usunięcie tych dwu wierzchołków już sporo zmniejszy wielkość korony.
Poniżej gałązki wszystkie wyglądają na ładnie, szeroko zrośnięte. Dwie długie i silne, zaraz pod rozwidleniem, mogą później wymagać rozłożenia, ale to w następnej kolejności, na razie niech rosną; ładne.
:wit
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Rzeczywiście kupiłam"węgierkę" póżną jesienią w szkółce-wybierałam najokazalszą.Możliwe że to dwuletnie drzewko.
Dziękuję za wskazówki, teraz wiem jak "przyciąć"A na morelowej gałązce powieszę mniejszy "kamulek"I jeszcze jedno-z tymi grubszymi pędami
u "moreli" będę miała problem. Próbowałam (delikatnie) je odgiąć-ale dały się tylko rozszerzyć.A więc tak jak sugerowałeś-zaczekam aż gałązki
moreli będą miały listki,wówczas będą bardziej podatne na rozgięcie ,cz tak? :wit
Pozdrawiam Ewa
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Tak jest, jak są 'żywe' to elastyczniejsze, mniej podatne na złamanie; a co ważniejsze będą się stopniowo dostosowywać do nowego położenia. Tu chodzi zaś o to że drzewo rośnie całe w górę jak szczotka gęsto... co najmniej część z tych prawie pionowych pędów należałoby usunąć, ale ile da się szerzej rozłożyć tyle korzyści. A jak uwiążesz pęd sznurkiem w bok (trzeba mieć do czego, jakiś kołek wbić) i trochę odegniesz, to za miesiąc-dwa można będzie znów jeszcze trochę... do jesieni uzyskasz konar idący pod kątem 45 stopni powiedzmy (cokolwiek, byle nie w pionie ;) ), na nim wyrosną młode pędy które też można poprowadzić szerzej na bok - i na przyszły rok będzie dość dobra korona.
A te niższe gałęzie które właśnie odginasz - wystarczy że będą też pod kątem pi razy 45 stopni rosły. Tyle bez kłopotu uzyskasz.
:wit
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Jeju!!!,tyle dobrych,ważnych rad (dla mnie)nie znajdę w żadnych pismach! W książkach, i owszem,ale trochę zawile(ja tak myślę)A TU NA FORUM-"kawa na ławę"
i wszystko JASNE ;:109
Pozdrawiam Ewa
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Na tym portalu można poczytać, trochę tu mają uproszczone, ale za to i łatwiej : http://www.sadowniczy.pl/Przycinanie-dr ... ol-28.html
:wit
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Rossynant mogę Cie prosić o poradę w sprawie cięcia drzewek?
Wklejam linki, bo zdjęcia są duże:

http://img29.imageshack.us/img29/9909/jaboluty2012.jpg

http://img62.imageshack.us/img62/9446/c ... ty2012.jpg

http://img834.imageshack.us/img834/5992 ... ty2012.jpg

Zastanawia mnie ta jabłoń czemu ona idzie tak krzywo?
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Jest luka na rynku pracy: domokrążny przycinacz (formowacz) drzew owocowych. Ale taki, co się zna, zaufany serwisant na podobieństwo mechanika samochodoweg, albo dentysty, tylko do paru przydomowych drzew. Lubię być samodzeilna, ale tu wymiękam. A kocham drzewa owocowe. Rozumiem, co piszecie, ale nie jestem w stanie wcielić tego w życie.
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

akl62 oj masz rację, przydałby się taki fachowiec

Kochani pomożecie doprowadzić do kultury moje drzewka?


Obrazek
Obrazek
Obrazek
przy antonówce są jeszcze patyki, których nie dałam rady wyjąć, bo ziemia zmrożona. Nie patrzcie na nie ;)
Mam jeszcze dwie gruszki, jak zrobię fotki to wkleję. Coś trzeba z nimi zrobić bo wszystkie nowe przyrosty rosną w kąt ostry, myślicie że odgięcie i przypięcie drewnianymi klipsami da coś?
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5836
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

:wit w tamtym roku odmładzałam stare drzewa owocowe. Urosło bardzo duzo wilków. Kiedy mogła bym poucinać wilki ,żeby tak szybko nie odrosły? Myślałam o lecie...
Asia
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

agaM,po co te opony?
Polasia,tu jest trochę opisane jak usuwać wilki.
http://www.staresady.republika.pl/ciecie_drzew.htm
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

agaM
jak ty zdejmniesz te opony kiedy drzewa Ci się rozrosną i zdrewnieją ? Będziesz musiała je przecinać :roll:
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Witam kiedy zaczynacie cięcie drzew owocowych: jabłoń, grusza
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”