Jagoda kamczacka cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Tomala , co do zapylaczy to termin kwitnienia pokrywa się z terminem kwitnienia odmian Poskich i Kanadajskich . Bazyla obojętnie jaką odmianę uda Ci się kupić . Najlepiej mieć choć trzy odmiany kamczackiej . Co do cięcia to niekoniecznie się zgodzę , lecz jeżeli nie zależy nam na wyglądzie krzaka i jest on posadzony nie w rzędzie to nie ma potrzeby cięcia w pierwszych 5 latach. Obecnie posadzony krzak będzie miał za mały system korzeniowy aby wykarmić roślinę więc wymaga podlewania.
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Nie wiem jakie ma korzenie ta sadzonka, nie widziałem. Zazwyczaj korzenie u jagody kamczackiej wyrastają poza doniczkę przez otwory na spodzie.
Polskie odmiany różnią się wyglądem liści od rosyjskich z tego co ja zauważyłem. Polskie mają liście szersze i jaśniejsze i mają więcej włosków na liściach. Rosyjskie maja liście ciemniejsze i dłuższe i z mniejszą ilością włosków. Zapylać się wzajemnie pewnie będą jeśli kwitną w tym samym czasie. Z tego co zauważyłem to jagoda kamczacka kwitnie przez długi czas i do tego kwiaty pojawiają się na nowych przyrostach. Co ciekawe (dla tych którzy maja jagodę kamczacką od niedawna) z dwóch kwiatów powstaje jeden owoc a w odmianie duet o ile dobrze pamiętam to chyba nawet z trzech kwiatów ale głowy nie daję.
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Tomala3d pisze:Bazyla, ja i mój sąsiad nie przycinaliśmy i rosną pięknie jagody kamczackie. Z tego co słyszałem to się nie przycina jagody kamczackiej chyba że dla własnej wygody gdy się już zbyt mocno zagęści.
Leningradskij Velikan to bardzo dobra odmiana. Zapylaczem dla niej będą odmiany rosyjskie jak np Nimfa czy Morena chociaż ja bym wybrał z tych: Bakczarskij Velikan, Docz' Velikana, Jugana, Vostrog.
No właśnie , dziś się zastanawiałem nad moją jagodą czy ją przyciąć czy nie. Więc nie będę jest ruszać bo rośnie fajnie więc po co. Najwyżej niższe gałęzie które przeszkadzają....
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

sebago30 pisze:Witam. Jak przyciąć taką jagodę kamczacką?
Obrazek

Obrazek
środek
Obrazek

oraz jak ją rozmnożyć?
Czy aby ją rozmnożyć wystarczy wsadzić gałązkę do ziemi i pilnować aby cały czas była wilgotna?
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

sebago30 pisze:
sebago30 pisze:Witam. Jak przyciąć taką jagodę kamczacką?
Obrazek

Obrazek
środek
Obrazek

oraz jak ją rozmnożyć?
Czy aby ją rozmnożyć wystarczy wsadzić gałązkę do ziemi i pilnować aby cały czas była wilgotna?
Prawdopodobnie to wystarczy. Z tego co słyszałem jagoda kamczacka się łatwo ukorzenia.

Co do cięcia to powinieneś tak przyciąć żeby dało się sięgnąć do wszystkich jagód. Widać że środek krzaka jest bardzo zagęszczony. Zaobserwuj też jak wygląda ilość i jakość owoców na poszczególnych pędach. U borówki jest tak że na starszych pędach już zimą widać gdzie będą owoce i wycina się starsze "wyrodzone" pędy gdzie nie ma wielu paków kwiatowych. Nie wiem jak to jest u kamczackiej. Jeśli wiek pędu nie ma wpływu na ilość i jakość owoców to tnij tak żeby się wygodnie zbierało i żeby owoce nie walały się po ziemi.
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Dziś przyciąłem jagody. 10 lat były bez sekatora, te starsze. Z młodszych tylko kosmetyka, po parę nadłamanych gałązek. Wegetacja się zaczęła , pąki nabrzmiewają.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Teraz jest już odpowiedni moment na cięcie jej?
Ostatnio zmieniony 2 mar 2017, o 12:17 przez ERNRUD, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o zdania z wielkich liter.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Trzeba ciąć bo za tydzień dwa może ruszyć wegetacja . Na początku marca czasem zaczynają kwitnąc.
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

U mnie już się chyba rozbudziła jagoda bo już sporo pąków się pojawiło.... pare dni ciepła i start :D
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Tomala3d pisze:Bazyla, ja i mój sąsiad nie przycinaliśmy i rosną pięknie jagody kamczackie. Z tego co słyszałem to się nie przycina jagody kamczackiej chyba że dla własnej wygody gdy się już zbyt mocno zagęści.
Leningradskij Velikan to bardzo dobra odmiana. Zapylaczem dla niej będą odmiany rosyjskie jak np Nimfa czy Morena chociaż ja bym wybrał z tych: Bakczarskij Velikan, Docz' Velikana, Jugana, Vostrog.
Tak więc zamówiłam po krzaczku Bakczarskij Velikan, Morena, Nimfa - mają przyjść w połowie marca.
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Ostatnio na forum była osoba która chciała kupić ode mnie sztobry kamczackiej lecz nie mówiła jak się rozmnaża .
re_ne
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 lip 2014, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Moja kamczacka jest bardzo zaniedbana, powyginana, bardzo długo nie widziała sekatora a w dodatku u jej podstawy rosną dwa bardzo duze agresty (które też dawno nie widziały sekatora, i były tak wielkie ze miały pędy po 1,5 m i ciągnące się po ziemi i z korzeniami) Dopiero w zeszłym roku wzięłam się za odchaszczanie tego terenu, przyciełam agrest, wyrwałam metrowe chwasty dziką wiśnie znad kamczackiej i nie wiem co teraz zrobić. Jagoda ma dziwny pokrój, przez to że od dołu była osłonięta nowe pędy ma tylko na zewnątrz korony, w środku (i od jednej strony) jest łysa. Nie ma nowych gałęzi, liści to że wygląda żle to i owoców prawie nie ma. Trche ją poprzycinałam w zeszłym roku ale nie wiem co zrobić teraz żeby ją "odmłodzić" ulepszyć, pobudzić do nowego wzrostu.

Czy ściąć ją na pół metra i budować nową koronę? Dodam jeszcze że całość poszła w stronę siatki do sąsiada bo była zasłonięta dzikimi drzewami których juz nie ma.

Niestety nie mam zdjęcia na ten moment ale jak bedzie potrzebne to zrobie i dodam
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”