Winorośle i winogrona cz. 6

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Raczej typowo dla odmiany. Ale zupełnie inaczej niż reszta.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
jan_kow
100p
100p
Posty: 100
Od: 19 maja 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

akacjowa pisze:Co ciekawe - z dwóch sadzonek które tej wiosny zasadziłam, chlorotyczna jest Einset Seedless. Druga- Palatina, ma liście ciemnozielone. Dam im szansę do następnego roku.
No i przestroga z tej nieszczęśliwej historii - nie brać sadzonek skąd popadnie.
Mieszańce amerykańskie tolerują glebę lekko kwaśną,nie wiem czy lubią glebę wapienną ,raczej nie.
Na pierwszym zdjęciu widzę bardzo zdrowy i wybujały krzew Ontario.
Awatar użytkownika
Ohajo
500p
500p
Posty: 659
Od: 19 paź 2009, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Szanowni miłośnicy winorośli,

Chyba trzeba przełknąć gorzką pigułkę i odpuścić uprawę winorośli na balkonie. Bawię się z tym drugi sezon i przekonałem się, że posadzony w donicy krzew rośnie słabo i widać, że bardzo chce do gruntu. Mam w donicach dwie sztuki - Nero i Arkadię. Postanowiłem już, że przesadzę je do gruntu na wiejskiej działce, gdzie rośnie mój mini-sad i 10 innych krzewów winorośli. Arkadię najpewniej wsadzę przy ciepłej, drewnianej ścianie starego budynku, wystawa południowa. Nero dołączy do "szpaleru" czterech innych krzewów Nero, które odbiły od korzeni po kwietniowo-majowych mrozach i teraz nieśmiało pną się w górę.

Mam pytanie - czy przesadzić rośliny już teraz (mają po 1 latorośli, każda ok. 1.2m długości, na niskim pieńku z zeszłorocznej łozy), czy pozwolić im zakończyć sezon na balkonie i przesadzić dopiero następnej wiosny? Które wyjście będzie lepsze dla roślin?

A do donic wsadzę jakieś ozdobne pnącze, które obrośnie mini-pergolę na balkonie.
"Tylko ten bez szkody rozmawia, kto umie milczeć" - Tomasz a'Kempis
Awatar użytkownika
jan_kow
100p
100p
Posty: 100
Od: 19 maja 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

W doniczkach czy pojemnikach tego typu winorośl można przesadzać w okresie wegetacji.
Również nie jestem za pomysłem za uprawą winorośli w doniczkach,czy dużych paczkach.
Winorośl to jest roślina,która ma w genetyce penetracje gruntu nawet kilka metrów wewnątrz gleby
a w strefach podzwrotnikowych głębokość korzeni sięga kilkanaście metrów.
Przesadzaj swoje sadzonki z paczek i daj im wolność a z pewnością odwdzięczą się dobrym plonem.
Mam jednak uwagę co do odmiany Nero,którą chcesz wsadzić w szpaler.
Można i tak,ale musisz brać pod uwagę okrywania tej odmiany na zimę.
Dzisiaj dosadziłem kilka sadzonek z doniczek tej odmiany ponieważ jest pyszna do konsumpcji jak również można z nie zrobić wino,albo jako dodatek do innych winogron.
Powodzenia. :D
Awatar użytkownika
Ohajo
500p
500p
Posty: 659
Od: 19 paź 2009, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Bardzo dziękuję za poradę, jutro winorośl powędruje do gruntu :D
"Tylko ten bez szkody rozmawia, kto umie milczeć" - Tomasz a'Kempis
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Mam pierwsze owocowanie na odmianie Prim, sadzona wiosną 2014, krzak całkiem spory. Zastanawiam się nad redukcją gron - czy tą odmianę łatwo jest przeciążyć ? Zawiązała po 2 grona na latorośli ( trzecie oberwałam jeszcze w fazie pąków )
gorny7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 5 cze 2008, o 21:10

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

witam
proszę o pomoc określenie co to jest za choroba i czym to leczyć? liście pękają robią się na nich takie nacięcia jak by ktoś przeciął nożem do tego plamki ,nie ma nalotu czy to mączniak prawdziwy?
Dodatkowo na gronach są takie małe okrąglę wgłębienia . czy do tego doszły jakieś szkodniki


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
jan_kow
100p
100p
Posty: 100
Od: 19 maja 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

elma27 pisze:Mam pierwsze owocowanie na odmianie Prim, sadzona wiosną 2014, krzak całkiem spory. Zastanawiam się nad redukcją gron - czy tą odmianę łatwo jest przeciążyć ? Zawiązała po 2 grona na latorośli ( trzecie oberwałam jeszcze w fazie pąków )
Pomimo,że krzew jest okazały to pierwsze owocowanie nie może być duże.
Krzew wykarmi dwa grona na latorośli,ale może to odbić się na kondycji krzewu a więc słabsze zdrewnienie łozy i możliwość przemarznięcia w okresie zimy.
Najlepiej zostawić po jednym gronie na latorośl,ale zasadnicze pytanie ile tych owocujących latorośli masz?.. Krzew jest młody a ty pewno też bardzo chcesz mieć co posmakować :D .
gorny7 pisze:witam
proszę o pomoc określenie co to jest za choroba i czym to leczyć? liście pękają robią się na nich takie nacięcia jak by ktoś przeciął nożem do tego plamki ,nie ma nalotu czy to mączniak prawdziwy?
Dodatkowo na gronach są takie małe okrąglę wgłębienia . czy do tego doszły jakieś szkodniki
ObrazekObrazek
Wizualnie to wygląda na mechaniczne uszkodzenia jak po przejściu gradu,niestety takie defekty zielonych części robią furtkę dla grzybów i na zdjęciu spodu liścia widać inwazje takich drobnoustrojów jak mączniak p.,szara pleśń.
Czy zastosowałeś oprysk profilaktyczny? Teraz jest trudny okres do oprysków ponieważ ciągle przechodzą burze,ale zapobiegawczo zrób oprysk sodą (100mg./10l.wody) ;:202
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Czy to początki mączniaka czy tylko skutek deszczu?

Obrazek
grzesio764
100p
100p
Posty: 138
Od: 8 sie 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Płocka

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

dsk121
-- 13 lip 2017, o 19:05 --
jan_kow pisze:ale zapobiegawczo zrób oprysk sodą (100mg./10l.wody)
Panie Janie, z tego co się orientuję TO JEST INTERWENCJA, nie profilaktyka.
gorny7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 5 cze 2008, o 21:10

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

-- 13 lip 2017, o 19:05 --
jan_kow pisze:ale zapobiegawczo zrób oprysk sodą (100mg./10l.wody)

moje liscie z tymi dziurami
pryskane było wiosna Siarkol
póżniej Ridomil Gold i Mospilan
ta soda to jest na grzyb?
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

grzesio764 pisze:
dsk121 pisze:Czy to początki mączniaka czy tylko skutek deszczu?

Obrazek
Według mojej wiedzy to M.P

Sode czy jakas chemie pryskac?
grzesio764
100p
100p
Posty: 138
Od: 8 sie 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Płocka

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Najpierw soda w stężeniu jak podał jan, a na drugi dzień lub za dwa siarkol 0,3%. Pamiętaj aby wszystko dokładnie opryskać.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”