Winorośle i winogrona cz. 6

Drzewa owocowe
Zablokowany
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Jak sprawdzić czy po zimie dały radę kilkunastoletnie krzaki jak i 1,2 letnie?
agkrys
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 20 lut 2017, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gubin
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Jeśli przetniesz jakiś zbędny odcinek łozy i w przekroju jest zielone to znaczy, że jest dobrze. Ale łoza ma największą wytrzymałość na mróz zatem trzeba sprawdzić pąki. Jeśli w przekroju nie są czarne a zielone znaczy żyją. I to właściwie powinno wystarczyć do stwierdzenia, że krzew dobrze przezimował. Może w skrajnych przypadkach przemarznąć system korzeniowy bo on jest najbardziej wrażliwy. Zdarza się to jednak rzadko przy zbyt płytkim posadzeniu lub zdjęciu ziemi wokół sadzonki do zrobienia kopczyka i to wszystko przy sporych mrozach.
Awatar użytkownika
Ohajo
500p
500p
Posty: 659
Od: 19 paź 2009, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Moje zaczynające właśnie piąty sezon krzewy po wczorajszym przycięciu:
- Aron przycięty na podwójnego Guyota, z czopkiem zastępczym (słabo widocznym na zdjęciu)
Obrazek

- Kodrianka na sznur skośny, cztery łozy po ok. 6-8 pączków, zostawiłem też czopek zastępczy.
Obrazek

- Eszter na dwie długie łozy. Cieszę się, że wyrósł ładny wilczek blisko pnia, bo pozwoli mi powstrzymać uciekanie krzewu w prawo. Zrobię z niego ramię pod sznur skośny w przyszłym sezonie
Obrazek
"Tylko ten bez szkody rozmawia, kto umie milczeć" - Tomasz a'Kempis
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Moje roczne jak i kilkunastoletnie nie były nigdy cięte z tego co wiem...i co w takiej sytuacji?:)
agkrys
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 20 lut 2017, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gubin
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Cięcie odmładzające.
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Ohajo pisze:Moje zaczynające właśnie piąty sezon krzewy po wczorajszym przycięciu:
- Aron przycięty na podwójnego Guyota, z czopkiem zastępczym (słabo widocznym na zdjęciu)
Obrazek

- Kodrianka na sznur skośny, cztery łozy po ok. 6-8 pączków, zostawiłem też czopek zastępczy.
Obrazek

- Eszter na dwie długie łozy. Cieszę się, że wyrósł ładny wilczek blisko pnia, bo pozwoli mi powstrzymać uciekanie krzewu w prawo. Zrobię z niego ramię pod sznur skośny w przyszłym sezonie
Obrazek
Ja zostawiam sznur poziomy, czy skośny na wiele lat
Z tych czopków zastępczych chcesz odnowić, czy zmienić formę ?
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
Ohajo
500p
500p
Posty: 659
Od: 19 paź 2009, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Nie mam co do nich żadnych planów i tak na dobrą sprawę mógłbym je wyciąć na gładko. Zobaczę najpierw, czy pąki na łozach nie przemarzły i jeżeli ładnie będą się budziły, czopki usunę.
"Tylko ten bez szkody rozmawia, kto umie milczeć" - Tomasz a'Kempis
Awatar użytkownika
Ogi83
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 8 kwie 2014, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Plewiska, pod Poznaniem

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Cześć.
Mam pewien problem i pytanie związane z winogronami.
Otóż przez ostatnich około 5 lat miałem pod ogrodzeniem z siatki posadzone winogrona, odmian nazw nie pamiętam, które ładnie sobie rosły, przycinałem je itd., owoce były fajne jedne większe jedne mniejsze bardzo słodkie.
Za tym grodzeniem do zeszłego roku było pusto, plac, nic, także słońce ładnie oświecało mi roślinki praktycznie przez cały dzień od rana do wieczora otaczając je z każdej strony.
To się niestety zmieniło.
W zeszłym roku wjechał na tą działkę deweloper i wybudował na tym placu budynki i ogrodził się płotem betonowym.
Ogrodził się także wzdłuż mojej siatki, odsuwając się od niej tym płotem betonowym o jakieś 30cm wgłąb swojej działki.
Kwestia tego, po co to zrobił, to już inna sprawa, pewnie kwestie prywatności przyszłych mieszkańców itd, ale tym zabiegiem zmniejszył sobie powierzchnię użytkową i jednocześnie odciął moim winogronom słońce od połowy dnia.
Płot ten ma jakieś 1,8m wysokości, więc nowe pędy winogron i tak ponad niego wystają i zbieraja słońce, ale owoce już nie, bo są znacznie niżej.
Jak stawiał ten płot, to już miałem obawy o to, jak pod koniec roku będą wyglądać owoce.
I wyglądały całkiem nieźle, były spore, ale za to już średnio smaczne, tak mi się przynajmniej wydaje, albo mam jakąś "schizę" i przesadzam.
Czy mam jakieś omamy, czy faktycznie z powodu dużo mniejszej ilości słońca (tylko od rana do południa), owoce są niesłodkie?
Czy może teraz powinienem te winogrona przesadzić w jakieś inne, lepsze miejsce?
Czy robić to teraz czy przeczekać do jesieni?
Czy może jakieś inne sugestie co zrobić?
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Im mniej słońca, tym mniej cukru w winogronach. Słońce od rana do południa to za mało dla winorośli. 5 lat to już trochę jest, winorośla mocno by odchorowały przesadzanie i moim zdaniem powinieneś teraz na wszelki wypadek (gdyby nie przeżyły przesadzania) zrobić z nich sadzonki, o ile zależy Ci na tych konkretnych odmianach. Ale niech się wypowie ktoś z większym doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Ogi83
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 8 kwie 2014, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Plewiska, pod Poznaniem

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Mam tam 6 odmian. Nazw nie pamiętam, 4 kupione ze szkółki, 2 z auchan. Rozróżniam je tylko po liściach i kolorze owoców i wielkości gron. Te 4 dają duże owoce i słodkie bardzo (wcześniej oczywiście tak było, teraz nie bardzo). Na tych 4 mi zależy, na 2 z auchan mniej.
Ewentualnie ktoś mi podpowie jak te sadzonki zrobić?
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Zobacz mój post i generalnie ten wątek:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=434

Przewertowałem cały tamten wątek i rady innych zebrałem do kupy w jednym poście, co i jak robić (oczywiście tylko co do tej metody, bo niektórzy ukorzeniają w wodzie, a inni w piasku itp.). Jedynie termin nie ten w moim ukorzenianiu, najlepiej zacząć ukorzenianie na 3-4 tygodnie przed ruszeniem wegetacji u Twoich winorośli, czyli pewnie za niecały miesiąc. Powodzenia, to łatwe. :)
grzesio764
100p
100p
Posty: 138
Od: 8 sie 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Płocka

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Ja jakieś lat temu posadziłęm z tatą winorośl, którą dostaliśmy w prezencie. Nie wiem ile miała lat, ale nad korzeniem to miała z 5-6 cm średnicy. Obcięlismy wtedy górę, sezon w którym ją przesadzaliśmy, delikatnie odchorowała. Jak ją wycinałem po kilku latach to nad ziemią miała z 8 cm i była wielka.
:)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”