Drzewa owocowe - choroby, porady

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: choroba owocowych drzewek

Post »

.Krzysztof lub Pomolog powinni pomóc-o owocowych wiedzą wszystko. :D
sadownik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 4 sty 2010, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - choroby, porady

Post »

Ostatnio przy prześwietlaniu korony w jabłoni na niektórych konarach zauważyłem coś takiego:na konarze jest taka spora gula a pod nią siedzi biały robak o długości ok.7mm.Oraz na tym samym drzewie jest bardzo mało liści.Wie ktoś co to mogą być za choroby\szkodniki :?: :( Pomóżcie :(
Nika69
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 lip 2010, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chore drzewka owocowe

Post »

Hejka,
Bardzo proszę o radę. Kupiłam działkę trochę zaniedbana i dlatego drzewka owocowe (śliwa i jabłonki) są chore. Ja się nie znam w życiu nie miałam nic wspólnego z ogrodnictwem więc nie wiem co im jest zapewne mszyce ale czy tylko? To są bardzo duże już drzewa i mają takie nieładne liście takie jakby czarne ale nie są suche. Gość od którego kupowałam działkę powiedział że drzewka są na pewno do wycięcia ale ja chce je jakoś ratować może jest sposób. Spróbujcie pomóc. :cry:
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Chore drzewka owocowe

Post »

Dobre, wyraźne zdjecia to minimum.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Chore drzewka owocowe

Post »

A ja bym zaryzykowal, że jabłonki na bank mają w tym roku parcha; niewiele się teraz pomoże, więc tak:
-na przyszły rok wczesną wiosną porządne prześwietlenie(przecinka + może formowanie korony);
-realizacja programu ochrony przed tą chorobą- przed opadaniem liści oprysk mocznikiem, wygrabienie liści, na wiosnę zapobieganie
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
zdzislaw
50p
50p
Posty: 77
Od: 8 kwie 2007, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Działka w Beskidzie Żywieckim

Re: Chore drzewka owocowe

Post »

Witam! Pomimo oprysków w tym roku również chorują mi wszystkie drzewka owocowe. Mszyce, parch jabłoni, wisnie- liście żółkną i opadają, ze śliwniami jest też nie najlepiej, owoców bardzo mało. Jabłoń odmiany golden-delicius została prawie bez liści. Szukam fachowej porady specjalistów. Pozdrawiam
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chore drzewka owocowe

Post »

Porady - to znaczy? Nie za bardzo wiem co masz na myśli... szukasz doradcy?
Pozdrawiam :wink:
zdzislaw
50p
50p
Posty: 77
Od: 8 kwie 2007, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Działka w Beskidzie Żywieckim

Re: Chore drzewka owocowe

Post »

pomolog pisze:Porady - to znaczy? Nie za bardzo wiem co masz na myśli... szukasz doradcy?
Pozdrawiam :wink:
Jak w pszyszłości zapobiegać chorobom drzew owocowych, jakimi preparatami, jak często i w jakim okresie opryskiwać, aby zbierać owoce. Pozdrawiam
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drzewa owocowe - choroby, porady

Post »

Przed Tobą więc sporo lektury - zarówno literatury ogrodniczej jak i wizyt na forum :wink: Innej możliwości nie ma :wink: Obserwuj rośliny, fotografuj wszelkie nieprawidłowości, poczytaj o chorobach i szkodnikach, charakterystycznych i mogących wystąpić na Twoich drzewkach... Informacji jak prowadzić ochronę (zapobiegać i "walczyć po") też jest tu bardzo dużo. Pomocny będzie także program ochrony roślin sadowniczych.
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Drzewa owocowe - choroby, porady

Post »

Dopowiem jeszcze, że chorób i szkodników roślin owocowych jest całe mnóstwo, a do tego różne na różnych gatunkach i w różnych warunkach i terminach, a więc całe tysiące czegoś, co potencjalnie czyha na nasze plony.

Nie da się zapobiec wszystkiemu, nie ma takiej krótkiej recepty, nie da się jednym zdaniem napisać, że na "to" pryskać "tym", a na "tamto" czymś innym. Cała niemal sekcja Owocowych jest temu poświęcona, o podręcznikach sadowniczych i wieloletnich doświadczeniach własnych już nie wspomnę, tak więc nie wyobrażam sobie pisania prostego algorytmu czym na co, kiedy i jakich warunkach. Bo jeśli nie masz doświadczenia, to jak chcesz rozpoznać CO żre twoje rośliny?

Może lepiej kup sobie Program ochrony roślin sadowniczych (czy jak on się tam nazywa...) i wczytaj się weń dokładnie, a jak będziesz miał konkretne pytania, wtedy pytaj.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
OLAmari
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 349
Od: 27 sie 2006, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - choroby, porady

Post »

Może skontaktuj się z pogotowiem ogrodniczym:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 0#p1720460
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Drzewa owocowe - choroby, porady

Post »

Prosze o poradę w sprawie brzoskwini (sadzona wiosną tego roku, pień średnicy ~ 3,5-4cm).
Od południowej strony w dwóch miejscach powstały rany(jedna pod drugą). Początkowo kora w tych miejscach była ciemniejsza, jakby mokra, na dzień dzisiejszy tak to się przedstawia.

Obrazek Obrazek Obrazek
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - choroby, porady

Post »

Jakieś uszkodzenie kory, może mrozowe, może zgorzel. Najwyraźniej drzewo już uszkodzenie zabliźnia. Jedyne co realnie możesz pomóc to posmarować czymś z fungicydem. Są jakoweś "sztuczne kory" w żelu z fungicydami (nie znam bliżej co sprzedają), można zastosować farbę z fungicydem jak na rany po cięciach, czy też po prostu rozmieszac topsin czy miedzian i posmarować. A drzewka swoją drogą prysnąć miedzianem na zimę gdy liście zrzucą, przy brzoskwiniach wskazane.
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1479
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1547
:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”