Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

@aga89heh

Zacznę od końca: Roundup 360SL oraz podobne mu środki nieselektywne, oparte na glifosacie, nie są przewidziane do zwalczania chwastów w malinach.Jednak niektórzy stosują go w uprawie malin jesiennych.Po ścięciu pędów tuż nad ziemią,należy poczekać około półtora tygodnia,aby ich uszkodzone końce zaschły,następnie opryskuje się uprawę.Zabiegu nie należy wykonywać w wysokich temperaturach.Stosowanie Roundupu 360SL, może spowodować zniszczenie krzewów. Stosuje się go; na własną odpowiedzialność i własne ryzyko. Jednym - taki zabieg się udaje,drugim już nie koniecznie.To tyle; z ciekawostek.
Bez ryzyka możesz natomiast zastosować wiosną któryś z graminicydów (Targa Super 05 EC,Agil 100 E,Select Super 120 EC ).Pozwolą Ci , wyeliminować chwasty jednoliścienne.Niestety jeśli chodzi o dwuliścienne, to już tak różowo nie jest. Brak na rynku herbicydów selektywnych zwalczających tę grupę roślin - nie uszkadzających malin.Chwasty te były i są nadal, bardzo trudne do wyeliminowania w tej uprawie.Stąd powiedzenie,że najlepszym środkiem na chwasty w uprawie maliny (także truskawek) pozostał " Motykol" w dawce - 10 osób/ha.
Na wiele postawionych przez Ciebie pytań - Forumkowie udzielili już odpowiedzi w istniejących na forum wątkach,wystarczy poszukać-znajdziesz je.Nie znajdziesz- pytaj. Obecnie najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić na jesieni, jest nawiezienie roślin potasem,ponieważ na krzewach widoczne są objawy niedoboru tego makroelementu,a pełni on ważną rolę w zimowaniu krzewów.

@dedert

Może tu, znajdziesz odpowiedź; http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=46138

Pozdrawiam klakier.
kacona
200p
200p
Posty: 373
Od: 4 maja 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Moi maliny chyba dopadła szarą pleśń.Jest teraz sens robić oprysk?
Pozdrawiam Ekaterina
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

dedert pisze:Moja malina (odmiana, która owocuje aż do listopada, nie pamiętam nazwy) wydaje małe drobne owoce, kilku pestkowe. Czy to wina suszy czy słabego nawożenia?
Poczytaj ten wątek o owocach, Klakier wyjaśnia czego malinom brakuje. U mnie też wystąpiła w tym roku taka sytuacja, i przebarwienia na owocach i ich drobnienie.http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 8&start=56 .

Ooo, nie zauważyłam , że Klakier Ci już wczoraj podpowiedział :)
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Miododajna
50p
50p
Posty: 94
Od: 17 sie 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Co do oprysków to zgadzam się z przedmówcą. U nas rodzice spryskali maliny jakimś chwastobójczym środkiem i 1/3 malin szlag trafił.
Nawozimy je kurzym nawozem bo taki mamy akurat i bardzo ładnie rosną i owocują.

Ja u siebie mam od tego roku 2 odmiany zakupione w necie:

Pierwsza
Obrazek
Chyba odmiana Polka - jeśli się mylę to poprawcie, kiedy ją ścinać?

Druga odmiana jakaś pospolita malina wczesna odmiana. Nie wiem co to za odmiana, jak wiecie to napiszcie oraz czy ją też się ścina?
Obrazek
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Odmiany wczesnej nie ścina się przed zimą - na tych pędach w przyszłym roku będą owoce. Jeśli są pędy na których owocowała w tym roku który mija, to trzeba (było wcześniej) je wyciąć.
Malinę Polkę ściąć przy ziemi przed zimą (na razie owocuje :wink: ;) ) i prowadzić na jeden późny zbiór. Polkę można też prowadzić na dwa zbiory ale nie opłaca się - lepiej mieć porządny drugi zbiór, a wczesne maliny przecież masz :D :).

P.S.
Mam nadzieję, że pod nazwą malina wczesna masz malinę owocującą na pędach dwuletnich :D
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Czyli malina letnia - owocująca wiosną.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Miododajna
50p
50p
Posty: 94
Od: 17 sie 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Ostatniaszansa. Ja te maliny kupiłam i posadziłem tej wiosny były przycięte same małe badyle z korzeniami. Tak urosły więc to sa wszystko pędy tegoroczne. Czyli wczesnych malin nie scinamy ani na zimę ani wiosną?
Polkę zetniemy przed zimą jak rodzisz. Co oznacza prowadzenie na 2 zbiory jak to się robi? Tak by było jakby się jej nie ścięło przed zimą?
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Jeżeli pędy na malinie "wczesnej" wyrosły w tym sezonie od wiosny i nie było na nich kwiatków ani owoców, to będą owocować w przyszłym roku i nie wolno ich ściąć. Na wiosnę te pędy przygotują się do kwitnięcia, zakwitną i zaowocują, po czym będzie je można usunąć/ściąć. Równocześnie pomiędzy nimi wyrosną od wiosny nowe pędy, które nie będą owocowały w sezonie w którym wyrosły tylko po przetrwaniu zimy zakwitną i zaowocują. Równocześnie wyrosną nowe.../itd :wink:
Dlatego jest to malina owocująca na pędach dwuletnich. Takie maliny warto podwiązać aby śnieg nie utworzył zaspy i nie wyłamał.

Maliny Polka, Polana, Polesie, ... to maliny powtarzające owocowanie tzn. na tych pędach które urosną od wiosny pojawią się owoce w lipcu/sierpniu i będą do przymrozków. Owoce będą w górnej części pędu i jeśli nie wytniesz przed zimą to powtórzą owocowanie w następnym roku na tych samych pędach w dolnej części. Równocześnie będą wyrastały nowe pędy i stare i nowe pędy będą sobie przeszkadzać. Będziesz mieć dwa zbiory ale mniejsze. Lepiej zjadać wczesne maliny na malinach owocujących na pędach dwuletnich a na powtarzających mieć duży "późny"zbiór. Maliny późne są bez "robaków". Wcześniejszy zbiór na malinach powtarzających bywa z "wkładką" :wink:
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
beyaros
100p
100p
Posty: 114
Od: 24 lut 2013, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Super klarownie wszystko wyłożone :) Dzięki Szanso za ten wykład. ;:333 Co roku mam problem z malinami, co i jak ciąć. Raz nawet udało mi się przyciąć przy samej ziemi te owocujące na pędach dwuletnich. I wiadomo co było: Nie było malin! Teraz wszystko jasne. :)
Pozdrawiam, Jarek
missiunia83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 28 cze 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Malina Glen Coe i Malina Golden Everest

Post »

Mam sadzonki maliny jak w temacie lada dzień będę je sadziła do gruntu.
Czy ktoś może mi powiedzieć jak się te odmiany pielęgnuje, bo obecnie mam tylko Polke która przycina się kilka centymetrów nad ziemią.
I teraz nie wiem czy tą żółtą i purpurową też się przycina? Proszę o jakieś szczegóły bo jestem początkująca w temacie.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Golden Everest - tak jak Polkę.
Glen Coe tak jak maliny czarne, opis cięcia w temacie owoców malin.
Pozdrawiam,

J
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

gienia1230 pisze:
dedert pisze: Poczytaj ten wątek o owocach, Klakier wyjaśnia czego malinom brakuje. U mnie też wystąpiła w tym roku taka sytuacja, i przebarwienia na owocach i ich drobnienie.http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 8&start=56 .
Czytałem i teraz sam już nie wiem czy potrzeba im triple superphospate do gleby, czy może dolistnego
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Ja nie stosowałam jeszcze superfosfatu- dopiero zamówiony i przyjdzie wkrótce, zastosuję gdy dostanę za dwa tygodnie wyniki analizy gleby- zgodnie z zaleceniami.Opryskałam tylko borem. Póki co znalazłam w piwnicy nawóz (w proszku- nie granulki) do kwiatów o składzie (azotu niewiele) 30% fosforu i 30% potasu i jakieś jeszcze mikroelementy były. Rozpuściłam zgodnie z instrukcją na opakowaniu w wodzie i podlałam. Polanę mam bardzo marną, prawie zakończyła owocowanie ale Polka jeszcze się jakoś trzyma, jest jeszcze dosyć dużo malutkich owocków.
Pozdrawiam! Gienia.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”