Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 26, 27, 28, 29, 30  
Autor Wiadomość
Makuszek
 Tytuł: Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3
PostNapisane: 3 wrz 2017, o 13:46 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam, w zeszłym roku posadziłem na próbę wiele odmian malin:
1) Jednoroczne Polana, Polka, Laszka, Pechts, Schonemann, Glen Ample. Porosły na około 1,5 metra i tutaj sprawa jest prosta, na jesień wszystko ściąć.
2) Dwuroczne żółte (Golden Quenn, Valentina), czarne (Black Jewel, Bristol) i fioletowe (Glen Coe). I tutaj jest problem.

Jak rozróżnić pędy dwuroczne w momencie gdy owoców już nie ma, bo nie wiem co mam ścinać?
I druga sprawa - nowe pędy mają w tym momencie ponad 2 metry, niektóre idą do góry na 1,5 metra i wracają do ziemi! Przecież jak to będzie dalej rosło to na przyszły rok będą miały po 5 metrów. Obawiałem się, że połowa malin mi nie wyrośnie, a tutaj mam problem w drugą stronę. Obawiam się, że ja nad tym ogródkiem już nie panuję. ;:oj Te nowe pędy się przycina?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

pelikano11
PostNapisane: 3 wrz 2017, o 14:08 
1000p
1000p

---
Malina Laszka owocuje na pędach dwuletnich, jak nie owocowała w tym roku to musisz zostawić pędy na przyszły rok.

Na pędach dwuletnich malin - jeśli owocowały - to chyba widzisz resztki po owocach. Takie pędy wycinasz. 'Dwuletnie' maliny zazwyczaj mają długie pędy i bez podpór nie da rady. Z resztą jednorocznym też warto jakieś 'podpory' typu sznurek/linka co tam masz, warto dać, zależy jak je sadziłeś. W szpalerze łatwiej to ogarnąć.

seedkris
PostNapisane: 3 wrz 2017, o 14:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Zetnij tylko Polka i Polana.

Amanita
PostNapisane: 3 wrz 2017, o 14:17 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Makuszek, Glen Ample i Laszka są to odmiany letnie (owocujące od czerwca) i dlatego owocują na pędach dwuletnich, nie jednorocznych :)

Jeśli chodzi o rozróżnienie pędów, to pęd dwuletni po owocowaniu zaczyna zamierać, staje się brzydki, podsycha, natomiast pęd jednoroczny jest duży, intensywnie zielony (lub fioletowy, różówy- u ciemnych odmian), jest długi i intensywnie rośnie.

Pędy dwuletnie najlepiej wyciąć od razu po zakończeniu owocowania. Jednoroczne pędy na malinach dwuletnich potrafią wyrosnąc dosyć długie, można np. skrócić pęd na dł 1,2-1,4m - wtedy ten pęd wypuści mnóstwo bocznych gałęzi, na których w kolejnym roku będą owoce.

edit
O, tak długo pisałam, że już byli szybsi z poradą :wink:

Kolorowe sałaty i kwiaty - wątek sprzedażowy

pelikano11
PostNapisane: 3 wrz 2017, o 14:42 
1000p
1000p

---
Ja zauważyłem tylko Laszkę :lol:
A z kolei Bristol nie owocuje na jednorocznych?

Makuszek
PostNapisane: 3 wrz 2017, o 17:47 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Dzięki za zwrócenie uwagi. Faktycznie Laszka i Glen Ample owocowały wcześniej. Teraz wiem dlaczego ;:14 Ogródkiem zajmuje się praktycznie od tego roku i mam troszkę zbyt dobre rezultaty. Jeszcze wszystko posprawdzam przed pocięciem, kiedyś w pracy zrobiłem sobie listę malin jedno i dwurocznych ale zapomniałem o niej.

Podpory zrobiłem 1,5 metra ale już są za małe. Z waszych odpowiedzi wnioskuje, żeby nie skracać młodych pędów. Będę musiał pokłaść jedne na drugich, żeby się nie połamały. Dzięki za odpowiedzi.

werutka
PostNapisane: 3 wrz 2017, o 21:59 
100p
100p

---
Drodzy, powiedzcie proszę, czy maliny najlepiej sadzic na jesień, ile sadzonek posadzić na ok 20 m wzdłuż płotu? I co polecacie, jakie sadzonki. Odziedziczylismy działkę, która była pryska a rundupem.. Jak sadzic najlepiej pod oborniki? Z góry dziękuję za pomoc.

newrom
PostNapisane: 4 wrz 2017, o 08:20 
500p
500p

1 szt.
Maliny sadź co 50cm, za dwa lata się zrosną. Odmiany zależą od preferencji, ja optuję zęby mieć trochę malin owocujących na pędach dwuletnich i trochę na jednorocznych. Wtedy owocowanie jest wydłużone.

kylo
PostNapisane: 4 wrz 2017, o 09:02 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Newrom, a jakie byś polecił odmiany dwuletnie? Preferencje, to wiadomo: smak ponad wygląd.

garom
PostNapisane: 4 wrz 2017, o 10:22 
100p
100p

1 szt.
Czarna malina Bristol ma tendencje do wypuszczania długich (czasem kilkumetrowych) pędów, które sięgają do ziemi by potem na tych końcach się ukorzenić. Zasadniczo Bristol owocuje na zeszłorocznych pędach, chociaż w tym roku po kilkutygodniowej u mnie suszy kilka gałązek (tegorocznych pozostawionych na przyszły rok do owocowania) zakwitło. Wcześniej tego nie obserwowałem. :wink:

werutka
PostNapisane: 4 wrz 2017, o 11:03 
100p
100p

---
Newrom nie mam pojęcia o malinach, czy coś polecisz, jaka różnica między 1rocznymi a 2 letnimi. No i czy mam je wsadzić na jesień?

kylo
PostNapisane: 4 wrz 2017, o 11:15 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Na allegrooo znalazłem kilka aukcji zatytułowanych "malina właściwa czerwona" albo "malina czerwona wczesna". Czy to są jakieś pierwotne odmiany czy po protu ktoś sprzedaje jak leci, co wyrosło?

garom
PostNapisane: 4 wrz 2017, o 13:17 
100p
100p

1 szt.
Zasadniczo maliny dzieli się na tradycyjne i powtarzające. Maliny tradycyjne rosną w danym roku by owocować w następnym. Owocowanie zaczynają w czerwcu i kończą w lipcu (czasem trochę dłużej w zależności od odmiany). Po owocowaniu trzeba je wyciąć przy samej ziemi by nie rozwijały się w nich choroby i szkodniki . Maliny powtarzające rosną i owocują w tym samym roku. Owocowanie rozpoczynają w sierpniu i owocują aż do przymrozków (zdarzało się u mnie w niektóre lata,że owoce były aż do 20 grudnia). Niektórzy z powtarzającymi postępują tak,że po owocowaniu (późną jesienią przycinają tylko ten odcinek krzewu, który owocował by w roku następnym pozostawiony (skrócony) fragment owocował ponownie (ja tak nie robię bo owocowanie wtedy jest słabsze podobnie jak przyrosty nowych pędów). :)

seedkris
PostNapisane: 4 wrz 2017, o 14:30 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
kylo - jak nie podają nazwy odmiany to nie kupuj.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 416 ]  Idź do strony nr...        1 ... 26, 27, 28, 29, 30  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: berkley, majjan, Tomala3d i 42 gości